nony
| nony a întrebat:

Credeti ca ar trebui respinse mai multe intrebari pe TPU? Eu cred ca sunt foarte multe care nu au raspuns, si nu ar putea sa aiba raspuns.
-------------------------------------------------------- ----------
Intrebarea asta a fost postatá tot de mine in urma cu o luna si 8 zile.am primit raspunsuri negative.
In ziua de azi.tot aceiasi parere o aveti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca acum o luna ti-am raspuns la intrebare. Acum, insa, o fac!
Fara discutie, cineva, fara a cadea in cenzura radicala, ar trebui sa faca o selectie a postarilor.
Se pare ca lumea pierde din vedere- in afara de bunul simt - un element extrem de simplu: notiunea de intrebare, adica o adresare care cere o solutionare, un raspuns si care e marcata grafic prin semnul caracteristic(?).
Uneori am sentimentul ca oamenii pierd simtul ridicolului, al penibilului si se complac in situatii cel putin jenante prin postarile desuete!

15 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Nu stiu...majoritatea intrebarilor merita raspunsuri si sunt puse in speranta ca vor primii cat mai multe raspunsuri.thinking
Depinde ce intrebari crezi ca ar trebui respinsethinking dupa parerea mea ar fi cele care au mai fost de cateva ori big grin

| kh1ss a răspuns:

Ar trebui respinse multe intrebari, pentru ca unele nu au nici o logica, sunt puse doar asa... sa fie puse.

| Notme a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu "intrebarile" : "dau fundita"! Eu stiam ca TPU este o comunitate care incearca sa ajute persoanele cu probleme nu ca userii se iau la intrecere sa vada care are mai multe fundite si puncte! Primesti fundita pe merit, pentru ca chiar ai ajutat o persoana si ea crede ca raspunsul tau e cel mai adecvat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea intrebarilor sunt admise sau respinse de catre moderatori, dar asta se intampla numai in cazul utilizatorilor care au foarte putin timp pe site.in cazul utilizatorilor care nu mai stau la "coada"pentru aprobare sunt admise instantaneu, fara a fi moderate de catre cineva.greseala este a utilizatorilor care se folosesc de functia pe care o au si posteaza intrebari fara noima doar pentru faptul va nu mai trec prin filtru.asa ca, aici e vorba de bunul simt si nivelul de cultura, atata tot! acelasi lucru se intampla si cu acei utilizatori care care au cate 100 de raspunsuri cu fundita pentru simplu fapt ca stiu sa spuna bancuri bune.in consecinta, intrebarile isi au un rost, chiar daca noi nu le acceptam, dar in cazul in care se intrece limita bunului simt. sunt utilizatori care au cateva luni si nu fac partea din clasa tinerilor care sunt in vacanta, cu media de varsta 12-15 ani, oameni care se vor maturi si intrec masura cu intrebari de prost gust sau efectiv retardate doar pentru faptul, asa cum spuneam, profita de functia pe care o au. tinerii au tot dreptul sa intrebe despre miley sau despre jocurile pe net, daca ai ceva impotriva nu raspunde, deoarece conditiile site -ul nu te obliga sa o faci.asa ca treci peste ele pentru ca te depasesc sau pentru ca nu esti de acord cu mentalitatea. dar utilizatorilor, si am sa ma repet la infinit, care se folosesc de functia pe care o au si nu mai sunt nevoiti sa treaca de filtru ar trebui sa le fie rusine.

nony
| nony explică:

De acord cu tine ZazuTotea. dar chiar e nevoie sa astept o zi pana as putea sa raspund serios la o intrebare serioasa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si atunci si acum sunt de acord cu tine. Eu personal resping acest gen de intrebari, dar sunt curioasa cine dintre moderatori le accepta. Dau un link sa vedeti intrebari respinse de mine care sunt totusi postate ca o gluma de un user vechi si credeam mai matur. Daca au aparut, nu mai trebuiau [postate, daca nu au trecut de moderare de ce s-au postat cuprinse intr-o intrebare mai ales ca au fost respinse? Aceasta este nelamurirea mea. Deci raul oricum a fost facut. Nu cred ca este un bun motiv de amuzament asa ceva. Ori le respingem si nu mai apar ori le dam drumul si se amuza fiecare dupa gradul de cultura si educatie.Multi incearca pe acest site sa restabileasca decenta, scopul acestui site si oarecum impunerea unor reguli de bun simt. Aceia sunt jigniti sau ignorati coalizandu-se unii useri, fie se fac glume proaste, subiectul ramanand in coada de peste. Inteleg ca acest site pe linga ajutorul dat, este si de socializare, dar cu o limita... a bunului simt.
Stiu ca imi atrag antipatia mereu(si culmea mai cred si in Dumnezeu) dar nu voi inceta sa spun ceea ce cred, indiferent de raspunsurile voastre la adresa mea si de voturi-stupid si, inca sper ca cei care suntem maturi, macar dupa varsta, vom incerca sa ii ajutam pe acei tineri care nu au invatat inca multe in cei 7 ani de acasa sau la scoala. Poate nu este vina lor dar scopul nostru aici este sa ii ajutam sa schimbe ceva in mentalitate si comportament.
http://www.TPU.ro/......asta-cred/

HepHap
| HepHap a răspuns:

Da, e nevoie de o epurare. As elimina in primul rand enunturile idioate care nici macar nu intrunesc calitatea de intrebare pertinenta, ci sunt doar expresia unei acute nevoi de atentie: Gen:

Neata! Nu's asa matinala! Ce sa mai intamplat pe aici in lipsa mea?

Cine imi da si mie id lui? pls vreau sa-mi fac multi prieteni aici pe TPU va pup dulce

Utilizatorul care vine cu cel mai amuzant banc (eu sunt juriul) primeste o fundita happy. Se accepta numai bancurile trimise azi pana la 23:59, inclusiv.

Chiar daca exista o rubrica de Conversatii sau Amuzante, asta nu inseamna ca trebuie sa postezi orice imbecilitate iti trece prin cap. Nu e chat si nici conferinta pe messenger. Intrebarile trebuie sa aiba in spate o motivatie corecta: nevoia reala de afla fie un anumit lucru (si aici nu ma refer la id-uri de mess), fie parerile celorlalti asupra unei probleme (iar aici nu ma gandesc la ce parere avem noi despre poza de la avatar a nu stiu cui sau despre raspunsurile altuia). Scopul intrebarilor nu este in nici un caz flecareala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oliana, intrebarile si raspunsurile nu sunt admise sau respinse numai de experti si probabil de aici a inceput totul.in lipsa timpului unii experti nu au timp pentru moderarea si atunci au fost alesi utilizatori pentru moderarea. dar cel mai dureros, cum spuneam, sunt intrebarile sau raspunsurile fara noima si penibile a unor utilizatori care se cred maturi.

| autoboy a răspuns:

Poate ca TPU ar trebui sa dezvolte si un modul de chat... fiindca, dupa cate am observat (mai ales noaptea), utilizatorii pun intrebarii doar ca sa "tina" contactul cu ceilalti...

daniela
| daniela a răspuns:

Poate da poate nu dar oricine merita un raspuns fie el chiar stupid

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nony-nu trebuie sa astepti o zi, pe langa net mai exista si alte lucruri mult mai interesante pe lumea asta, viata ta personala de exemplu.nu ai un contract cu TPU-ul, asa cum nu am nici eu, deci nu suntem obligati sa raspundem, dar asta nu inseamna ca daca am chef sa stau 24 din 24 ore pe TPU, ar trebui sa "rad" de toata lumea"sau sa-i iau la misto pe toti. daca vrei sa dai raspunsuri, rasfoieste toata arhiva si vei avea timpul ocupat 4 luni de aici in colo.chiar daca sunt off topic, sa stii ca raspunsurile tale sunt folositoare oricum

nony
| nony explică:

ZAZU.cred ca esti suficient de inteligent/á sa iti dai seama ce vreau sa fac aici.Nu are treaba cu viata mea personala intrebarea asta.
Este mai mult adresata ¨revolutionarilor¨.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta ar trebui respinse mai multe intrebari care uneori nu au logica. Sunt de aceiasi parere cu tine.

| Dan a răspuns:

Pana atunci ,citeste blogul nostru http://clubulprietenilor.wordpress.com/

| DoomNEzeu a răspuns:

Da foarte multe, era un "Vine ploaia!" hahaha, nici macar nu e intrebare si a aprobato.