| alexulu a întrebat:

[Am pus intrebarea si pe anonim dar nu vrea sa apara asa ca am zis sa-mi fac totusi cont si aici] [Imi cer scuze ca este cam lung dar va rog sa o cititi si sa va dati cu parerea, multumesc mult celor ce o fac]

Am cunoscut o fata acum vreo luna si ceva. M-a chemat mama mea sa o ajut cu ceva la lucru si am cunoscut-o pe fata unei colege de-a ei, saptamana urmatoare m-am tot gandit la ea [nu cred ca pot zice ca a fost dragoste la prima vedere insa nici departe nu a fost] si la 1 saptamana a aparut din nou si ne-am intalnit. Am avut grija sa fiu aranjat frumos, si ea nu era la fel ca prima data (era mult mai frumos imbracata ca data trecuta- daca asta are vreo relevanta). Din pacate eu fiind un tip mai timid nu am avut curaj sa-i cer nr sau id sad si nici macar nu i-am zis ca arata super desi arata superb sad (asta mi-e teama ca este una din cele mai grave greseli facute), dar in ziua aceea am pomenit de o inghetata si am intrebat-o daca nu vrea; a zis nu, dar eu tot i-am luat ca mi se parea ciudat sa mananc in fata ei singur inghetata; mai apoi am auzit ca tinea post si de aia a refuzat.
Am asteptat-o si saptamana a 3-a si a 4-a insa nu a aparut ca era intr-o tabara. Am asteptatat-o si urmatoarea (a 5-a) nu a aparut ca nu a fost chemata ca cica nu mai aveam de lucru. sad Am sunat-o de Sf Maria (ca e ziua ei de nume)(prin maica-mea) si i-am zis la multi ani si toate cele bune si am intrebat-o daca are id de mes si a zis ca are, dar ca mi-l trimite prin maica-sa; asta mi-a frant usor aripile ca nu mi l-a dat atunci pe loc, am vrut sa-i cer si nr dar n-am avut curaj sad / deci ce credeti? Am procedat corect, oare am vreo sansa? Oare a evitat sa mi-l dea deoarece nu vrea sa aiba vreo legatura cu mine? Suntem la licee diferite si in zone opuse ale orasului, eu sunt mai timid si mai solid insa nu pot zice ca arat rau (am mai iesit din cand in cand sa ma plimb si mi s-a intamplat ca pe strada sa vad ca se cam uitau unele fete la mine, fete care nah ce sa zic erau frumoase pe exterior), ea din cate am auzit este foarte puternica (nu la muschi)... si inca ceva mi-a zis maica-mea ca cica s-a intalnit cu ea si maica-sa pe starada si cand a vazut-o pe maica-mea a salutat-o ceva mai energic ca de obicei desi mai era o cunostinta comuna cu ele. Ce parere aveti? Am incercat sa fac rost de id ei printr-o cunostinta comuna, l-am primit, i-am dat add insa nu am primit acept sad acum nu stiu daca nu mi-a da acept deoarece stia cine sunt sau ca nu stia cine sunt (nu cred ca stia cine sunt). Oare daca nu primesc id ei saptamana asta oare mai am vreo sansa? Daca nu, cum as putea sa o uit... Trebuie sa mai mentionez ca desi am 16 (si ea la fel) eu pana acum nu m-am indragostit, deci pot zice ca este prima dragoste; asta noapte chiar am visat ca eram impreuna si mi-e frica ca s-a transormat in obsesie ca ma tot gandesc cum ar fi sa fim impreuna, am devenit suprstitios, am inceput sa vanez ora exacta si sa citesc horoscopul sad nu stiu ce sa mai zic.
Voi ce parere aveti? si va rog dati cat mai multe raspunsuri fara sa faceti misto. Multuesc celor care dau si cel mai bun raspuns va primi funda +folositor si celelalte dupa merite.

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Este foarte interesanta povestea ta! Din cate mi-ai povestit, ai de a face cu o fata la fel de timida ca tine. Sau poate si mai timida! Nu pot sa spun ca ai facut o greseala ca nu i-ai spus cat de superba e, asa se intampla cand esti timid; nu iti mai gasesti cuvintele, sau pur si simplu nu ai curaj sa ii spui asta.
Nici obsedat nu pot sa te numesc deocamdata, subliniez deocamdata pentru ca daca faci un scop in sine in a te combina cu ea, o sa devina o pasiune[iubire obsesiva] si nu este bine nici pentru tine nici pentru ea! Nimeni nu ar vrea sa aiba o pasiune pentru cineva. Pot sa spun ca mi s-a intamplat lucrul asta dar e total diferit de cazul tau. E foarte"nenorocita"pasiunea...Nu poti dormi, nu poti manca, te gandesti in fiecare moment al zilei ce face pers respectiva, o visezi noaptea, plangi fara motiv; consecinte care te pot duce la o eventuala depresie sau vreo boala psihica. Niciodata nu e bine sa zicem:" persoana aceea e facuta pentru mine","mi-am gasit jumatatea","ea/el e aleasa/alesul".
Revenind la povestea ta, cred ca singura greseala este ca i-ai dat add. Stiu ca nu mai aveai rabdare si vroiai sa vorbesti neaparat cu ea. Dar, daca ti-a zis ca iti va da id-ul prin maica-sa, inseamna ca avea vreun motiv. Ori nu era acasa zilele alea, ori maica-sa nu o lasa sa dea add la oricine. Daca iti va da add, nu ezita sa ii spui cat de superba e, si, chiar daca iti este greu recunoaste ca esti o fire mai timida si de aceea nu ai indraznit sa-i spui prea multe. Va aprecia, si probabil va recunoaste si ea ca "sufera" de timiditate.Mult noroc!

pa, pa.

11 răspunsuri:
| paramore a răspuns:

Parerea mea e ca u pui f.mult accent pe aspectul fizicstraight face
si asta nu e prea bine...
toate celelalte ti se intampla pentru ca e prima fata care iti place cu adevaratbatting eyelashes
mai incearca sa vb cu ea, dar nu fii insistent ca pe urma te crede disperat

| BruneTTe a răspuns:

Esti atat de diferit de baietii din ziua de astazi, esti sensibil. nu stiu. Va fi fericita fata pe care o vei avea alaturi dar de-a lungul vietii si tu vei avea de suferit, chiar mult. Vei pune suflet poate prea mult chiar si cand nu e cazul, cand nu merita.
Dar revenind la povestea ta, e ciudata reactia fetei. Adica la inceput e clar ca te-a placut [ pentru ca ai spus tu ca era mai aranjata si mai frumos imbracata decat in ziua precedenta]. Dar apoi da, te-a cam evitat. Asa procedam noi, fetele, cand nu vrem sa ranim pe cineva dar totusi nici nu vrem sa acceptam [ ma refer la faza cu id-ul]. ca nu ti-a dat accept iar nu poti sa presupui nimic. poate ca [ adica sigur] nu stia cine esti. Asteapta totusi, poate ai sa-l primesti.
Dar si daca nu se va intampla asta, uit-o inainte sa se transforme intr-o obsesie, cum ai spus tu. Nu are rost sa suferi pentru o fata careia [poate!] nu-i pasa. cu un asemenea caracter poti cuceri pe oricinewinking

| vasiledumitru a răspuns:

Lasa e bine sa fii mai timid ca asa nu stresezi fata, ai procedat destul de bine.
Faptul ca ea a salutato pe mama ta mai energic decat de obicei releva ca ea se cam gandeste la tine, si se gandeste cu placere si a salutato pe mama ta crezand ca poate mama ta o sa-ti zica ca s-a intalnit cu ea, si ea a vrut sa-ti transmita astfel un mesaj.
Nu fi stresat, ia-o usor, ca se zidete incet se zideste mai bine.
Mai incearca, probabil ca si ea are emotii cand vb cu tine, si avut emotii cand iai cerut id de mess si de aia nu ti la dat direct.
Mai intai incearca sa fii amic cu ea si apoi poate relatia ta va avansa cu ea.

| emotivegirl a răspuns:

Te inteleg, ai grija sa nu se transforme in obsesie ca va fi si mai greu atunci, mai incerca cu id poate merge, incerca sa nu mai fii asa timid, ai mai multa incredere in tine

| alexulu explică:

O mica completare: Deci din ce am inteles ea cam citeste cam toata ziua (din ce am inteles este mare cititoare, are si multe premii legate creatiile literare proprii). Am intrebat cunostinta comuna (putin mai demult in prima sau a 2-a saptamana) daca stie cumva sa aiba prieten si a zis ca nu stie sa aiba desi crede deci crede ca place pe cineva. Iara din auzite am inteles ca cica mai iese cu prietenele dar nici o vorba despre vreun iubit... Ai dreptate si eu ma mir ca inca mai sper insa mi-am propus sa incerc macar sa dau de ea cum necum si sa-i zic in fata ce simt. De regula nu sunt ambitios dar mi-am propus ca de data asta macar sa o duc pana la capat cu ce mi-am propus ca m-am saturat sa renunt asa repede la ce mi-a propus.
Ce ma face cel mai tare sa nu renunt sunt 1-2 elemente: faptul ca a 2-a intalnire era superb imbracata ca de o petrecere nu asa normal deci foarte frumos si din ce am inteles venea de acasa si se ducea inapoi acasa ca sa-si faca bagajele sa plece cateva zile la o vara dintr-un pras nu prea departe la vreo 20-30km

| georgyana_8368 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun...esti atat de diferit de baietii ceilalti.esti sensibil si timid...sa stii ca ea pierde mult in viata fiindca te-a ignorat.sunt foarte surprinsa de ce ai scris mai sus.[cand o vezi nu fi agitat.[fi calm si fa-te ca o ignori.[poate vrea sa te testeze de aia te ignora, sau daca nu du-te si intreab-o de ce te evita[succes.vei avea nevoie:X

| Piticaaa a răspuns:

Wow! Am citit tot, si sunt surprinsa sa vad cat de deschis, sincer si sensibil esti. Unii baieti nici nu ar mai spera la ea, poate chiar ar face-o in fel si chip pe la spate, dar tu inca speri. Dar poate fata are un iubit. Poate d-aia te evita, vrea sa fie loiala. Te-ai gandit?
Horoscopul nu prea te ajuta, cel putin pe mine nu ma ajuta in dragoste. Adica imi zice ca sunt compatibila cu gemeni 100% si totusi am dat peste un baiat asa frumos in zodia gemeni, si nu voi avea sansa la el fiindca este cautat de toate fetele. Iar dupa cum vezi, sunt tare pesimista. Cand i-ai dat add trebuia sa ii lasi si un mesaj, ca sa fie sigura ca esti tu. Fii calm in preajma ei (daca o mai vezi) pentru ca cine stie, poate nu ai observat dar ai fi putut fi agitat. Unele fete simt cand un baiat le place, poate ea si-a dat seama si de aceea te evita. Acum depinde, eu nu stiu cum arati tu sau ea, deci nu pot vorbi mai mult de atat.

| mihaelabr a răspuns:

Eu nu prea mai am ce sa zic. mie mi se pare ca v-ati potrivi foarte bine adica ea este o fata care are si frumusete dar si cap si de obicei cand se intampla asta inseamna ca e si timida. nu stiu daca ai gresit cand nu i-ai spus si nu -i-ai dat de inteles ca arata bine si ca iti place de ea, dar tu trebuie sa mai afli cate ceva despre ea inainte pornesti la atac, ca sa zic asa : de ex stii ce parere are mama ei despre relatiile ei cu baietii? pentru ca daca mama ei e mai exigenta atunci asta ar fi un motiv pentru care ea sa nu vrea sa te cunoasca mai bine. avand in vedere ca mamele voastre se cunosc ai putea sa incerci sa te dai bine pe langa mama ei. eu asa cred. in orice caz daca iti da accept pana la urma poti sa iti faci curaj sa o inviti undeva, asa ca intre amici.
sper ca ai noroc cu ea pare de treaba si tu la fel!

| Tzt a răspuns:

Sincer acum ca aud asta, ma bucur ca mai exista baieti sentimentali si asa sinceri ca tine. Ce sa iti spun, exista o posibilitate sa te respinga, asa mai fac si eu, nu ca nu mi-ar placea respectivul baiat, dar noi fetele avem tendinta sa respingem un baiat atunci cand il placem deoarece ni se pare ca nu e inregula si ca ceva nu e bine, dar ne gandim la el si visam asa cum visezi si tu, cine stie poate e si cazul fetei acesteia.Incearca sa prinzi curaj si sa te duci la servici la mama ta si sa bati apropouri la maica'sa sau daca iti da add fata pe mess fi mai indraznet, date la ea, intreab-o daca ii place de tine, dar totusi fi subtil si finutz.Hai te-am pupat, sa ai bafta si in viitorul apropiat sa ne arati poze cu voi doi impreuna:*

| Tzt a răspuns:

Sincer acum ca aud asta, ma bucur ca mai exista baieti sentimentali si asa sinceri ca tine. Ce sa iti spun, exista o posibilitate sa te respinga, asa mai fac si eu, nu ca nu mi-ar placea respectivul baiat, dar noi fetele avem tendinta sa respingem un baiat atunci cand il placem deoarece ni se pare ca nu e inregula si ca ceva nu e bine, dar ne gandim la el si visam asa cum visezi si tu, cine stie poate e si cazul fetei acesteia.Incearca sa prinzi curaj si sa te duci la servici la mama ta si sa bati apropouri la maica'sa sau daca iti da add fata pe mess fi mai indraznet, date la ea, intreab-o daca ii place de tine, dar totusi fi subtil si finutz.Hai te-am pupat, sa ai bafta si in viitorul apropiat sa ne arati poze cu voi doi impreuna fericiti si impliniti:*