| CristiB93 a întrebat:

Credeti ca este adevarat?

https://www.facebook.com/......849113441/

10 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Categoric nu. Nimeni n-a murit de la sarea iodata, cancerul e mai mult o boala ereditara ce se poate transmite si la treia sau a patra generatie, probabilitatea sa-l faci de la sare e una extrem de mica. Iar lipsa iodului, mai ales la copii, duce la scaderea concentratiei, atentiei, energiei, inaltime si greutate scazuta, sistem imunitar slab, ai prins tu ideea, si in cel mai rau caz duce la cretinism si gusa tiroidiana. Tiroida are nevoie de iod pe care-l absoarbe din sange, iar daca nu-l are provoaca hiposecretie.
Chestia cu cancerul e o prostie.

| LeeMinHo00 a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Tu esti in poza de la profil?

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru LeeMinHo00):

Da, de ce?

| LeeMinHo00 a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Esti frumoasa happy

| CristiB93 explică (pentru DarkOrbitMoon):

Da dar vezi tu, nu zice ca iodul este o problema. Acolo spune ca iodul are bagat in el o cantitate infirma de cianura, un derivat de cianura care poate favoriza cancer. Adica este bagat intentionat pentru scaderea populatiei planetei.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru CristiB93):

Meh, daca o luam asa toate chestiile sunt periculoase. S-ar putea sa fi bagat ceva, nu zic, nu...Dar fie ca mananci, fie ca nu, tot acolo ajungi. laughing
Daca manaci, faci cancer, daca nu, dai in altele. Si nici sarea de dat la vite nu putem sa o luam si sa o bagam in ciorba, chiar daca ar fi mai sanatoasa...
Cred ca riscul de a face cancer de la mezeluri si alte prostii de pe piata e mult mai mare decat de la sare, chiar daca are o cantitate extrem de mica de un derivat al cianurii.
Si daca ar fi adevarat nu cred ca ne-ar afecta pe noi, probabil derivatul ar ramane in sange si s-ar trasmite mai departe altor generatii. thinking

| CristiB93 explică (pentru DarkOrbitMoon):

Da pai in ziua de azi toate sunt periculoase. Orice cumperi de la magazin, e periculos. Nu prea avem scapare. Asta e, trebuie sa scada populatia planetei.
Iti faci gradina ta proprie si iti faci rost de seminte nemodificate genetic de la bunica de la tara apoi nu mia cumperi nimic de la magazin. Doar haine, dar mai stii. crezi ca au bagat si in alea ceva? laughing)

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru CristiB93):

Stiu ca baga coloranti sau ceva de genul pentru infrumusetarea culorilor. Daca ar fi sa o luam asa, tot ce ne inconjoara e daunator pentru corp. laughing

| CristiB93 explică (pentru DarkOrbitMoon):

Daca ar fi sa o luam asa... Chiar asa este, tot ce ne inconjoara este daunator.
Asta e. Iti doresc sa prinzi macar 50 de ani de viata...laughing

| Pinocchio a răspuns:

Nu cred.