| Hombre a întrebat:

Credeti ca este necesara construirea "Catedrala Neamului" si de ce?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Eu cred ca nu este necesara.In ultima vreme s-au construit in toate colturile tarii nenumarate biserici iar credinta unui neam nu se masoara in kilometri patrati de spatiu de inchinaciune.Pe de alta parte, specifice spatiului romanesc nu sunt catedralele
marete ci bisericutele mici, din lemn sau piatra faurite cu grija migala si arta, ca niste adevarate bijuterii.Am cunoscut, in peregrinarile mele prin tara, un grup de francezi, la Sucevita; admirau interiorul dar si exteriorul frumoasei manastiri si discutau cu insufletire intre ei; i-am ascultat exprimandu-si admiratia langa mine si mi-am permis sa intru in discutie intrebandu-i ce anume le pare atat de uimitor la o mica manastire cand ei au acasa catedrale marete. Mi-au raspuns ca o manastire orientala atat de slefuita in toate amanuntele picturale sau arhitectonice, intrece in valoare spirituala marile catedrale; daca acelea emana maretie dar si aroganta, aceste bijuterii bucovinene vorbesc despre nadejde si iubirea unui neam aflat la margine de Europa pentru slava lui Dumnezeu.Cred, prin urmare ca nici cheltuielile enorme pentru aceasta mare catedrala, nici traditia nu justifica inaltarea unei imense catedrale. Dumnezeu insusi, nu se vrea slavit intru maretie ci in smerita simplitate a inimii si spiritului, daca ar fi sa ne amintim cuvintele lui Iisus adresate Samaritencei:"Femeie,, crede-ma, a venit ceasul in care lumea nu se va mai inchina nici pe muntele asta, nici la Ierusalim, ci cand adevaratii evlaviosi vor adora pe Tatal in spirit si in adevar."

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Draga Hombre, pesemne puterea gandului m-a ajutat sa-ti raspund chiar la o intrebare neexprimata! Nu fi suparat si pune intrebarea.Promit sa nu mai raspund si vei afla si parerea altora.Numai bine.

| Hombre explică:

April.Prin raspunsul dat ai raspuns si la urmatoarea intrebare care vroiam sa o postez un picut mai tarziu. Ce ma fac cu tine of, of, of?

| micurutza2005 a răspuns:

Nu cred ca e necesar o cheltuiala de bani multi in plus pentru.ca nu cred ca ne ajuta cu ceva sau ne tin de foame aceste investitii, dar cum romanul e "unic" in tot felul de prostii si lucruri aiurea facute, na trebuie si aia facuta cumva, in loc sa se ocupe de lucruri mai grave ca sunt destule in tara asta de rahat ei au bani de cheltuit pe alte chestii mai putin importante, dar ma rog asta e viata...