| Cynthia20 a întrebat:

Credeti ca este o coincidenta ca parlamentul european seamana cu turnul babel sau are un inteles ascuns?
Mai stiti si alte cladiri insspirate din lucruri sau legende vechi?

Răspuns Câştigător
| TristanTzara a răspuns:

Da, e o coincidență.

Pur și simplu dacă cauți de clădirea respectivă vei afla că Designul ei a fost făcut de un Studio Parizian, care a câștigat un concurs. Respectivii designeri susțin că e bazat pe arhitectură romană (da seamănă cu coloseumul din Roma). Și depicția renascentistă a turnului din Babel care e adesea menționată e tot bazată pe arhitectură romană.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici un înțeles ascuns, totul e pe față.
Mai sunt și alte clădiri inspirate din legende, chiar multe. Unul este Palatul Parlamentului ( Casa Poporului) din București. Așa cum se poartă parlamentarii noștri, tot din Turnul Babel s-au inspirat.