| mentholinks a întrebat:

Ce limba credeti ca vorbeau oamenii inainte sa le amestece Dumnezeu la turnul Babel?

26 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In engleza, am facut eu intr-un film.

| LPCTSTR a răspuns:

"Adamic language. The Adamic language is, according to Jewish tradition (as recorded in the midrashim) and some Christians, the language spoken by Adam (and possibly Eve) in the Garden of Eden."

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Alt punct ilogic al religiei, bine gandit.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru că puterea omului stă în număr(scrie doar), și pentru a nu putea realiza ceea ce și-a propus(răzvrătire împotriva Lui Dumnezeu) Dumnezeu i-a despărțit.
Un alt plan de-al satanei dejucat de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu mai bagati ma de la voi." Nu înțeleg.
Scrie clar în Geneza(Facerea) 11 cu accent pe versetele 4 și 6.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Chiar la asta se referă "limba" pentru că îți folosești limba pentru a conduce sunetele. Încurci limba, încurci sunetele. Când spui "Te iubesc" și "I love you" nu înseamnă același lucru și totuși îți miști limba diferit?

Răspuns utilizator avertizat
| Raullalu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Dacă nu cunoști istoria de ce aprobi diferite afirmații? laughing
,, Alt punct ilogic al religiei "
Atât din punct de vedere creationost cât și din punct de vedere evoluționist toate limbile își au originea dintr-o singura limba, cum și câinii latră la fel în toate tarile.
Ideea de amestecare a limbilor se referă la incurcarea lor, oamenii au fost făcuți sa nu se mai înțeleagă între ei.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Raullalu):

"Daca nu cunosc istoria"... Istoria, ca sa fie istorie, trebuie sa fie adevarata, iar religia omite exact partea legata de adevar si orice corelatie cu realitatea.
Daca zici matale asa, te las in credinta ta, sa nu cumva sa mai fac atat la persoana fanaticilor religiosi, "Doamne fereste".

| Raullalu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Biblia este o carte istorica, relatările din Biblie sunt recunoscute și istoric chiar dacă se încearca dezaprobarea lor nimeni nu reușeste sa atace Biblia prin adevăr.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Raullalu):

Biblia incepe prin incest de proportii indezirabil de ilogice.

| Raullalu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Incestul a fost aprobat pentru primii oameni, educația și inteligenta acelui timp erau jos în comparație cu ceea ce este astăzi.
Incestul în ochii lor nu era la fel cum îl vedem noi.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Raullalu):

Pai stai man, e ok sa faci sex cu copii tai si cu fratii, surorile si mama ta? Si sa mai si apara o populatie de 8miliarde de oameni peste 6 mii de ani cand zice religia ca a avut loc geneza?!
Este absurd, si si mai si, absolut de neacceptat.

| Raullalu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu a spus Dumnezeu nicăieri ca ar fi corect asa ceva, iar cei de dinaintea lui Moise nu aveau nici o lege scrisa, nu se puteau face vinovați, Dumnezeu a așteptat până lumea a ajuns la un nivel de înțelegere puțin mai mare.
Dar cu toate astea a mai avut implicări și înainte de Moise.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Raullalu):

Aha, deci ne tragem dintr-un mama si un tata care au aparut ca banii sub perna de la zana maseluta dupa ce ti-a cazut un dinte, mai magic decat putem noi intelege, numai pentru ca mai apoi cumva sa se nasca o populatie de 8 miliarde de oameni, fara malformatij genetice din cauza incestului, asa cum se intampla cu incestul zilelor noastre, si uite ca majoritatea planetei este relativ sanatoasa, nesuferinda de bloi genetice cauzate de incest.

Omule, studiaza medicina, dupa vino la mine si spune "dumnezeu nu a spus ca e corect... ". Si nici cunostinte de medicina nu trebuie sa ai ca sa-ti dai seama ca religia este o porcarie, ca din incest de proportii masive este IMPOSIBIL ca azi sa nu fim TOTI suferinzi de boli genetice specifice incestului, boli care apar in realitatea de astazi, realitate care a existat si la mementul ipoteticei "geneze".

| Raullalu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Medicina agreează creationismul.
Poți vedea în tarile unde se mai practica, sau s-a practicat recent incestul, mulți copii cu malformații, dar în trecut când s-a început incestul malformațiile nu erau la fel de multe.
Noi cunoaștem doar o ramură a originii oamenilor, Dumnezeu a creeat Intai umanitatea, cu tot ce înseamnă om, adică toate tipurile.
Umanitatea a creeat popoarele, poporul Evreu fiind un Popor ales din toate popoarele acelui timp, pentru a primi sarcina cunoașterii și răspândirii lui Dumnezeu.
Dumnezeu nu a lăsat informații despre tot ce înseamnă originea noastră, în plus toate informațiile din Biblie care oferă cunoaștere și nu mântuire, sunt informații înțelese greu și e nevoie de credință sa poți înțelege totul, și de răbdare, multe informații care se leagă între ele și care țin de cunoaștere nu de mântuire, se obțin prin studiu Biblic.
In timp ce informațiile care oferă mântuirea omului au fost lăsate la un nivel ușor de înțeles.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Raullalu):

Mda, fie cum zici tu, ce mi-a trebuit mie sa discut cu un fanatic religios... a 5-a oara luna asta, nici eu nu stiu, ca nu eram deja prea satul de voi...

| mastadont a răspuns:

Toată parabola asta e doar o metaforă pentru șocul cultural. În babel s-au întâlnit oameni din civilizații diferite și și-au dat seama că nu se înțeleg între ei și că vorbesc limbi atât de diferite încât habar nu au ce spun ceilalți. Teoria mea e că a fost o limbă inițială, probabil vorbită pe continentul african, căci de acolo au migrat oamenii către celelalte continente, însă în mii de ani fiecare grup de migratori și-a creat propria cultură și propria limbă. Când aceste grupuri au început să aibă contact unul cu altul, când au început să cucerească atât de mult teritoriu încât s-au întâlnit inevitabil, a apărut această barieră lingvistică. Pe atunci, fiecare grup, constituit ulterior sub o formă sau alta de guvernământ, credea că ei sunt singuri oameni de pe pământ așa că a fost un șoc imens când s-au întâlnit cu alți oameni. Cel mai probabil, faptul că au migrat s-a pierdut din conștiința lor în miile de ani pe care le-au petrecut explorând și asimilând uriașele teritorii de pe continentele pământului.

| RKBlue a răspuns:

Vorbeau limba k'mokca.
Astazi nimeni nu o mai vorbeste, in afara de extraterestrii Xorci.
Poti sa vezi mai multe in raspunsul meu de la intrebarea:
"De ce nu a daramat potopul marea piramida din Giza?"
https://www.tpu.ro/......-din-giza/

Cu placere! :)

| gratargratar a răspuns:

Aceasta amestecare a limbilor are inclusiv substrat istoric, dpdv evolutionist. E clar ca omenirea a avut, in trecutul indepartat, o singura limba. Ulterior s-a petrecut "amestecare limbilor". Desigur ca ateii vor spune ca s-a petrecut prin migratie si inventie lexicala, in timpul a sute de ani. Biblia spune ca tot acest proces s-a petrecut ca urmare a unui singur eveniment: incercarea de a construi un turn care sa ajunga la cer.

Esenta este aceeasi. Existenta unei limbi unice, primordiale, din care au evoluat toate celelalte.
Fenomenul invers al amestecarii limbilor se petrece la Pogorarea Sf. Duh, cand apostolii vorbeau aramaica, dar erau intelesi de fiecare participant in functie de limba materna a sa.

| Helper07 a răspuns:

Limba originala. Cea care se vorbeste in Cer. Zic si eu, nu stiu.