| flower a întrebat:

Credeti ca exista lumi paralele? Adica, exista trecut si viitor in lumi paralele existentei prezentului? Credeti ca exista posibilitatea calatoriei in timp?
Eu cred ca da, exista lumi paralele! Chiar daca pare de domeniul SF-ului, trebuie sa existe lumi paralele. Altfel de ce am mai numi trecutul " trecut" si viitorul " viitor"?! Pentru ca, o lume "a fost"...si alta lume " va fi ", nu?
In ceea ce priveste "calatoria in timp", cred ca nu s-a nascut inca omul care sa faca aceasta descoperire si nici nu cred ca se va naste vreodata. Omul este o fiinta prea slaba sa poata face fata unei astfel de provocari, de aceea cred ca " nu ni se va permite" sa gasim puntea de legatura dintre aceste lumi, pentru ca aceasta descoperire ar insemna haosul total si implicit sfarsitul lumilor.

Răspuns Câştigător
| ady_2621 a răspuns:

Da, am exagerat, timpul nu a fost inventat de oameni, mai degraba notiunea de timp. Dar oricum, avand in vedere ca timpul este doar resimtit, el este ceva virtual, si imi mentin parerea: "Dupa ce se inventeaza o masina a timpului, eu voi inventa masina care te duce sa il intalnesti pe Dumnezeu in carne si oase.".
Iar in legatura cu Nostradamus: intr-adevar acela a fost un eveniment foarte mediatizat, de aceea s-a facut legatura atat de repede. Dar avioane s-au prabusit multe si nu au fost mediatizate, acum nu cred ca Nostradamus prezice ceea ce este, a fost sau va fi mediatizat. Si ma refer in principiu la faptul ca nu a zis nici o data exacta si toate prezicerile lui fac legatura doar cu evenimente deja petrecute, deci imi pare rau dar sunt nefolositoare tinand cont ca nu poti sa "le eviti"

8 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Cred ca exista. dar noi nu putem face astfel de descoperiri pentru ca nu putem avea credinta.

| Kitty a răspuns:

Probabil ca exista, insa psihicul omenesc nu poate percepe aceste lucruri, nu le poate defeni ca fiin niste certitudini.

| flower explică:

Ok Ady. Ce spui tu este din pdv stiintific si este corect pana la un anumit punct. Timpul in nici un caz nu este " ceva inventat de oameni", ci mai degraba instrumentele de masurare a acestuia sunt inventate de catre om! Teoria ta cum ca masura data de ceas si timpul universal ar fi unul si acelasi lucru este total gresita. Intr-adevar, sensul scurgerii timpului este fara doar si poate catre inainte(viitor), oricum ai interpreta oricare dintre definitiile existente pe aceasta tema, dar asta nu inseamna ca masura data de ceas influenteaza in vreun fel sensul timpului. Poate ca timpul nu ar fi avut nici o explicatie ori descriere, daca nu ar fi fost pur si simplu simtit. Cel mai bun exemplu fiind imbatranirea, care in afara teoriei genetice este direct influentata de catre timp. s.a.m.d...ma rog asta e parerea mea. Termenul este mult mai amplu decat orice explicatie logica ar putea fi gasita vreodata.

| flower explică:

Iar in ceea ce priveste inexistenta lumilor paralele.hmm.nu te contrazic, pentru ca depinde din ce pdv privesti lucrurile. Ca nu se poate prezice viitorul iarasi este ceva relativ; ex dat de tine cu Nostradamus este foarte bun, numai ca interpretarea data de tine este din nou fragila. Cum poti da o alta semnificatie prezicerii lui Nostradamus daca acel incident a fost singurul care a putut-o "traduce". ai si alte ex pe care le-ai putea da?

| flower explică:

@ Teddy
Iti multumesc pentru raspuns, insa nu ai fost la intrebarile initialehappy

| Duhovnicul a răspuns:

De fapt notiunea de timp nu exista decat la nivelul constiintei noastre si atat deci este o iluzie si nu ma refer ca este o iluzie in sensul ca nu este real ci ca exista doar atata timp cat il percepem noi intr-un fel sau altul, si spun intr-un fel sau altul pentru ca nu toti oamenii percep trecerea unui minut de exemplu la fel, fiecare are modul sau particular de a calcula timpul dupa ritmul sau. Ar trebui sa iti pui urmatoarele intrebari : De ce cand uneori ne concentram asupra unei sarcini "pierdem" notiunea timpului si ni se pare ca trece ba mai greu sau mai repede? De ce cand dormim iar pierdem aceasta notiune de timp si cand ne trezim uneori in toiul noptii trebuie sa ne uitam la ceas sa vedem cate ore au trecut, nici macar estimativ nu am putea sa ne dam cu parerea?

| ady_2621 a răspuns:

Nu exista lumi paralele si nici calatorii in timp. De ce? Pentru ca timpul este ceva virtual, creat de oameni pentru o mai buna organizare. Timpul este dat de rotatia pamantului in jurul axei sale (ziua) si de rotatia in jurul soarelui(anul). Ceasurile (in afara de cele solare) nu depind de aceste lucruri, ele masoara independent un lucru virtual (cele mecanice au constructia arcurilor astfel incat sa invarta secundarul odata pe secunda iar cele electronice se bazeaza pe roca quartz care vibreaza sub presiune, iar la o anumita presiune vibreaza odata pe secunda, vibratie care atinge un contact care misca secundarul). Daca pamantul s-ar invarti de maine invers, ceasurile ar merge la fel, timpul ar merge inainte, nu inapoi. Deci in principiu teoria posibilitatii intoarcerii in timp este iluzorie. Dupa ce se inventeaza o masina a timpului, eu voi inventa masina care te duce sa il intalnesti pe Dumnezeu in carne si oase. Trecutul e ceea ce s-a intamplat pana acum, iar viitorul poate fi prezis in linii mari, de aceea exista acesti termeni. Nu poate nici o entitate sa prezica viitorul decat la fel, in linii mari (toate prezicerile viitorului s-au raportat la trecut). Nostradamus a spus ca 2 pasari de fier vor darama cele 2 pietre din orasul nou. Da, pare ca a prezis viitorul, dar are atat de multe intelesuri incat nu ai cum sa iti dai seama cand ce si cum. Si eu pot sa spun ca vantul va pune la pamant orasul sfant cand marele om va canta. Atata timp cat nu spun o data exacta nu ai cum sa iti dai seama despre ce vorbesc si doar dupa ce se intampla faci conexiunea. Asta nu e prezicerea viitorului. Prezicerea viitorului inseamna sa am eu un pahar in mana si tu sa imi spui daca o sa il scap sau nu (iar eu o sa fac contrariul).
Lumile paralele sunt doar un concept, la fel ca si Matrix, putem la fel de bine sa credem ca traim intr-o lume virtuala si noi sa fim de fapt intr-o visare continua. Sunt doar idei, venite probabil sub influenta unui joint, care nu au nici o baza, si care intriga prin faptul ca nu se poate demonstra contrariul. Dar eu nu pot demonstra ca nu sunt proprietarul planetei Marte, asta nu inseamna ca as putea fiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da daca ar fi posibil sa calatoresti in timp ar duce la un haos total ca calatoriea in timp ar putea schimba evenimentele din timp di asta ar modifica tot