| MariusNWM a întrebat:

Salut, eu nu cred in Dumnezeu.Refuz sa cred intr-o perosoana cu puteri supernturale.Eu cred ca omul a evoluat dintr-un stamos indepartat, maimuta.Cand aud lumea ca zice ca Dumnezeu exista imi vine sa le dau o palma sa se trezeasca la realitate, mi se pare o prostie, o fiinta inventata de oamenii din trecut care a ajuns in influenteze lumea din jur.Este ca si cum eu inventez un zeu protector pentru mine, Remox, sa zice si incep sa fac tot mai multa lume sa creada si in viitor poate o sa fie un fel de "Dumnezeu".

Voi credeti? Aduceti argumente, nu romane despre biblie sau ce mai este.

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cred ca esti un troll crestin care cauta cearta, un ateu nu ar face asa ceva, nu esti ateu, sunt ateu si cunosc cum sunt atei

| MariusNWM explică (pentru RAY):

Ce troll crestin fratioare? Ce cearta caut? Am vrut sa aud o parere, un motiv pentru care toti cred in ''Dumnezeu''!

| RAY a răspuns (pentru MariusNWM):

De ce naiba ca ateu ti ar pasa tie ca uni cred in dumnezeu, numai poti tu de asta, tu ca ateu nu ai credinta in zeii atat, nu toti crestini sunt prosti sau merita palmele tale, nu esti ateu omule

| MariusNWM explică (pentru RAY):

Da'.zi-mi tu mie tie ti-ar place sa fii inconjurat de oameni care cred in ceva care nu a fost vazut niciodata.Este ca si cum tu esti cu mine si cu inca 30 de persoane pe care eu le-am prostit sa creada intr-un zeu facut de mine, Crocozaur, toti credem in el si tu nu si in fiecare zi ti-l bagam pe gat ca el a facut asa...ca e a facut aia.

| RAY a răspuns (pentru MariusNWM):

E treaba lor in ce cred,eu detest dogmatici,teroristi, radicali, dar, ca x crede in dumnezeu e treaba lui, daca i ofera o speranta atat timp cat numi baga pe gat religia lui

| MariusNWM explică (pentru RAY):

Tu esti ateu?

| RAY a răspuns (pentru MariusNWM):

Da

| MariusNWM explică (pentru RAY):

De ce ai ales sa nu crezi in Dumnezeu?

| RAY a răspuns (pentru MariusNWM):

Daca studiezi comportamentul uman, biblia, realitatea, știința ajungi sa fi cel putin deist, panteist

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

"De ce naiba ca ateu ti ar pasa tie ca uni cred in dumnezeu, numai poti tu de asta..."

Cateodata ma minunez de ce prostii scrii. Pai cum sa nu te intereseze cand de-a lungul istoriei au fost ucisi atatia atei de adeptii diversilor spiridusi, doar pentru ca nu le impartasesc tampeniile?! Chiar daca acum in lumea civilizate astia nu mai pot face asta, asta nu inseamna ca la un moment nu se poate reveni la situatia anterioara daca suntem indiferenti.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"Pai cum sa nu te intereseze cand de-a lungul istoriei au fost ucisi atatia atei de adeptii diversilor spiridusi"
Fa o lista cu 10 (zece) ATEII omorati dealungul istoriei. Dar sa dovedesti ca au fost OMORATI ca erau ATEI altfel esti MULT sub nivelul unui CRETIN.

| RAY a răspuns:

DanyTheNovice-mircea,steregoi,nilsoon =the same person

| anonimg a răspuns:

Nu trebuie să le dai tu palme creștinilor, ci ei înșiși își dau când aud lucrurile spuse de tine.
Păi de când sunt eu pe lume nu am auzit și nici nu am văzut vreo maimuță care să se transforme în om -sau măcar în orice altceva. Mai degrabă am văzut că omul se transformă în maimuță sau în alt animal.
Este normal să urâm pe Dumnezeu și pe toți cei ce cred în El, pentru că așa este natura noastră umană: ne-am născut răi din fire. Și toți suntem așa; toți ne-am născut așa, fără nici o excepție. Dar stă în alegerea noastră ca să cercetăm lucrurile despre Dumnezeu; să-L cunoaștem prin lucrurile care ni Se descoperă: prin natură, prin întruparea Domnului Hristos, și prin Scripturi.
Toate lucrurile văzute și nevăzute au fost făcute de cineva. Nici calculatorul și nici casa, blocul, nu au ieșit așa din pământ, ci au fost gândite, plănuite, și construite.
La fel a fost și aerul care nu-l vedem, chiar și rotația perfecta a pământului și a satelitului său natural(luna).
Iar omul nu poate da viața, nu poate crea, ci omul procrează și nu crează. La fel ca și animalele, fără nici o diferență.
Numai că noi avem capacitatea de a cerceta lucrurile și a le descoperi. Și aici nu ma refer doar la lucrurile materiale, ci si la cele spirituale. Pentru că omul nu este doar apă și pământ (sau este?). Noi suntem și ființe spirituale; avem nevoie de dragoste, de iertare, de pace. Fără acestea nici nu ne dorim viața, nu ne dorim să trăim.
Ce vreau să spun este ca trebuie să ne ridicăm mai sus de nivelul cărnii și sângelui, mai sus de nevoile trupești.
Pentru că așa am fost creați, și nimic altceva în afară de Dumnezeu nu poate satisface nevoile sufletești. Și să știe tot omul de rand că cei mai mulți oameni de știință cred în existența lui Dumnezeu. Că trăiesc ca și cum El nu ar exista, aceasta este un alt subiect de discuție.
Dar Dumnezeu dorește să trăim în pace cu El, pentru că dorește ca să ne ofere din nou viața veșnică și să nu mai trăim limitați de viață, și să nu mai trăim în suferință. Dumnezeu a hotărât că o să distrugă tot răul din univers, din inima fiecăruia. Trebuie deci să renunțăm la rău. El are răbdare cu noi, mai mult peste imaginația noastră. Dar nu ne putem bucura de promisiunile Sale dacă alegem să trăim și noi ca și cum El nu ar exista. Pentru aceasta a fost nevoie de întruparea Domnului Hristos, de moartea și învierea Sa. Dumnezeu a făcut sacrificiul pentru salvarea noastră; noi ce sacrificiu vom face? Ne vom trăi viața fără să ne gândim la viitor? Sau ne-am limitat viitorul doar cât ține viața aceasta?

| AC4S4 a răspuns:

Cu ce te deranjeaza ca altii cred? De ce trebuie sa dai palme celor care cred?

| MariusNWM explică (pentru AC4S4):

Ma deranjeaza faptul ca toti cred in ceva ce nu a vazut unul dintre ei, dar in continuare ei tot cred in el.

| Steregoi a răspuns:

Sunt miliarde de argumente logice in favoarea existentei Lui Dumnezeu numai ca e necesar să-ți pui mintea la contribuție, sa depui efort intelectual si sa gândești logic, rațional. Eu nu pot gândi in locul tau. Eu degeaba ti-as spune pentru ca tu din lene in a-ti pune mintea la treaba m-ai putea considera un impostor care ar încerca sa te inducă in eroare.

Ca o exprimare ironica iti pot sublinia lenea care devine tot mai multa in lume. Oamenii cauta sa muncească tot mai putin, sa folosească un calculator in loc sa folosească mintea pentru a afla cat face radical din 4 sau cat face 2.3+6.5, sa muncească robotii in locul lor, sa gandeasca robotii in locul lor prin inteligenta artificiala.

| Steregoi a răspuns:

Ai folosit cuvântul "refuz" ceea ce arata ca a nu crede e o chestiune de alegere la fel cu a crede. Fiecare om alege fie sa creadă fie sa nu creadă. Asta dovedește ca există libertate de alegere.

| Panamax a răspuns:

Daca Biblia este doar o carte de povesti asta nu ineamna ca ateii au dreptate.
Ateii au receptorul radio din creier defect.
Iar credinciosii il au pe acordat alte canale.

| iurii75 a răspuns:

Dar nu te gîndești că cineva ar putea avea aceleași gânduri când aud afirmații de genul " omul a evoluat dintr-un stamos indepartat, maimuta"?
Personal cred că evoluția este un mit. Dacă poți contesta faptele sunt dispus să te ascult.
Succes!
https://www.jw.org/ro/publicatii/carti/originea-vietii-5-intrebari/
https://www.jw.org/ro/publicatii/carti/viata-opera-unui-creator/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Debitezi rau si nu ai inteles nimic din ce e "Dumnezeu"
Majoritatea nu au cum sã stie ce e deoarece le este bagata pe gât informatia si dogmele fie ca e legat de religie, fie partea evolutiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu le mai lua în serios căci e trist, nici nu contează, atâta timp cât nu ni le impun cu forța, nu trebuie să le dăm palme. Fiecare are dreptul să creadă în ce chestie dorește. Ai înclinații spre a cunoaște diverse, legate de religii, știință, alte d-astea, o faci pentru cultura ta generală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing vorbeste cu un genetician, iti va explica el de ce este o mai mare prostie sa crezi ca ai evoluat dintr-o maimuta doar pentru ca adn-ul seamana.
Imprieteneste-te cu un paleontolog si intreaba-l cat de exacte sunt datele finale ale unor fosile gasite si ce dovezi si explicatii aduc fosilele ce seamana cu scheletul uman la evolutia omului din maimuta.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Religia e subiectiva, asa ca vezi de treaba ta.

"Eu cred ca omul a evoluat dintr-un stamos indepartat, maimuta''

Fara suparare, sincer cazul tau nu ma intereseazawinking

| Teo29 a răspuns:

Si unde sunt speciile intre mamiferul initial si omul de astazi? Ca presupun ca nu a devenit omul de astazi -om, fara sa fi avut mai multe personaje intre?

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu e o atitudine corecta sa provoci pe cineva sa-ti dea argumente pro-credinta in Dumnezeu! Daca ai vrea sa crezi, ti-ai cauta singur resorturile, motivele si argumentele pentru care sa crezi! Iti spun asta fiindca eu am fost ateu si cunosc ambele lumi. O sa stai multa vreme sa-ti "pice" argumente si n-o sa crezi niciodata indiferent de ce-ti spune cineva.
Credinta in Dumnezeu nu e de la oameni! Izvorul credintei in Dumnezeu este Dumnezeu. El stie si vede ca vrei sa crezi in El, ca il cauti in felul tau si daca te smeresti si iti recunosti neputinta, El te va ajuta cu harul Sau ca sa crezi.
Rugaciunile ateului care-si recunoaste limitele si care vrea sa sa creada in Dumnezeu:
"Doamne, eu cu mintea mea proasta, limitata si pacatoasa, nu pot sa cred in tine! Daca existi, ajuta-ma sa cred in Tine si sa ma mantuiesc!"
"Tatal nostru care esti in ceruri, sfinteasca-se numele Tau;
Vie imparatia Ta; faca-se voia Ta, precum in Cer asa si pe pamant; Painea noastra cea spre fiinta, da-ne-o noua astazi;
Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri;
Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel rau!
Ca a Ta este imparatia si puterea si slava, acum si pururea si in veci. Amin!" - Matei 6, 9-13

| uwu7 a răspuns:

Aici Einstein isi spune parerea despre Dumnezeu, daca exista sau nu
https://www.facebook.com/......940126166/