| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Credeți că există „suflete pereche"?

Răspuns Câştigător
| OrdanKarris a răspuns:

Nu exista asa ceva. Nu exista femeie perfecta, nu exista barbat perfect, nu exista relatie perfecta.

57 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Nu.

| danaieladaniela a răspuns:

După ce devin pereche, da. Înainte nu

| PuyaTimonel a răspuns:

Nu

| Plato a răspuns:

Da, indubitabil, irefutabil, irecuzabil.
Sufletele pereche sunt ceva cat se poate se real si de sublim.
Nu lasa oamenii tristi sa te traga in tristetea lor. Sufletele pereche există, iubirea pura si absoluta există! Mi-e milă de cine nu crede, inseamna ca e, cum am spus, un om foarte trist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea asta este pusa din ce in ce mai des, fiecare om are pareri diferite cat si opinii insa avand in vedere ca numarul barbatilor e mai mare ca numarul femeilor de pe glob, logic ar fi ca NU, nu exista.

| gogu220 a răspuns:

Există, dar se găsesc greu şi rar.
Cunosc situaţii în care naşul cu fina au realizat asta, sau doi vecini jucau cărţi în patru până au făcut schimb de neveste, de nu îşi mai dădeau nici bună ziua.

| mgtow a răspuns:

Nu cred asa ceva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru danaieladaniela):

Dar pentru că majoritatea se împerechează și fac copii, statistic există mult mai multe suflete pereche decât nepereche.

| danaieladaniela a răspuns (pentru sadrian46):

Asa este!

| Endoryus a răspuns (pentru sadrian46):

Faptul ca sunt impreuna nu inseamna ca se si inteleg. Hai, ce naiba aveti. Un cuplu nu inseamna ca e "pereche".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Existã persoane de sex opus cu care se poate sa ne potrivim in proportii mari. Dar nu, nu existã printi pe cal alb cum nu existã nici unicorni sau zâne.

| danaieladaniela a răspuns:

Suflete pereche nu pot fi decat acele suflete carora le-a fost dat sa se intalneasca, apoi sa se respecte, sa se iubeasca reciproc si apoi cu timpul sa se PROTEJEZE unul pe altul chiar daca exista situatii de cearta, suparare si deznadejde. Un suflet pereche este acel suflet cu care te poti intelege DEPLIN in orice situatie si care te completeaza in atitudine, te intelege la nevoie. Sufletul pereche nu se refera strict doar la sentimentul de iubire care se consuma intre cei doi ci la contextul in care se afla indragostitii. Multi s-au inteles pentru o perioada si apoi s-au despartit cu regrete. Altii s-au certat la inceput si cu timpul au inceput sa simta dragoste amestecata cu respect si pasiunea de descoperire a celuilalt, iar relatia s-a inchegat. Altii au asteptari prea mari, altii se reped sa creada ca au intalnit sufletul pereche. Personal, cred ca sufletul pereche este o chestiune complexa ce tine de timp, intelegere, dragoste si respect. Daca ai aceste calitati tu si partenerul atunci...se poate numi SUFLET PERECHE. Gandirea mea este rezultatul experientei mele traite in decursul anilor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Endoryus):

Dacă rămân împreună, fac copii, îi îngrijesc și îi cresc, asta înseamnă pentru mine pereche, asta înseamnă că se înțeleg asupra a ceea ce ste esențial la o pereche, asta naiba am. Dacă tu ai altă naibă, aia e naiba ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Citește statisticile bro or sis, Speranța de viața a femeilor este mai mare decât a bărbaților, deci există mai multe femei. Până a murit, acel bărbat poate s-a împerecheat. Așa că logica ta e șchioapă de un picior.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru gogu220):

Cum de nu își mai dădeau bună ziua!
Au avut împerechere faza 1 și apoi faza doi, deci dublă.
Ce poate fi mai sublim!

| SilentRain a răspuns:

Nu

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru SilentRain):

Nici eu.

| Plato a răspuns (pentru danaieladaniela):

Nu te supara, dar, avand 16 ani, ce experienta poti tu sa zici ca ai? Tot ce ai vazut/trait tu sunt niste "relatii" prostesti de adolescenti.

Cu toate acestea, nu pot sa zic ca ai gresit mult, ai gresit doar putin, n-ai zis mizerii mari.
Sufletul pereche nu e o haina pe care ti-o croiesti sa-ti vina, ci una pe care ai gasit-o venindu-ti perfect.
Desi, sa stii ca Platon zicea ca sufletele pereche pot sa nu fie perfecte inca din prima clipa, ci sa se slefuiasca reciproc. Deci Platon ar fi de acord cu tine, insa eu nu sunt. happy

| danaieladaniela a răspuns (pentru Plato):

Am experinta dar nu ca tine bineinteles... oricum nu am de gand sa ma contrazic cu tine pe tema asta.
Si iti multumesc ca nu sti atat de "dur" cu mine de data asta laughing) si ca esti de acord cu mine!

| Plato a răspuns (pentru danaieladaniela):

Pai nu sunt, tocmai ti-am zis. laughing
Platon ar fi, ca el zicea ca nu e musai sa fie perfect de la inceput.
Eu cred ca e musai sa fie perfect de la inceput.

O sa vezi, cand mai cresti, ce-o sa-ti vina sa razi de "experienta" ce o ai acum.winking
Se intampla tuturor la fel.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Uh, posibil ca ai dreptate happy Am uitat sa mentionez si de gay etc.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu in acel context. Si nu are nici o legatura intrebarea cu raspunsul castigator, parerea mea. Ce treaba ar avea perfectiunea cu sufletele pereche? Un suflet pereche nu inseamna sa te intelegi perfect cu cineva.
In lume exista peste 8 miliarde de suflete. In fiecare moment se nasc noi suflete si in fiecare moment mor (facand referire doar la oameni). Daca traiesti doar in Romania ca om, sunt destul de sigur ca nu ai nici o sansa sa cunosti restul de 98% din populatia pamantului pentru a verifica daca sufletul tau "pereche" este acolo.

Exista doar suflete cu care te poti intelege, completa si alaturi de care poti sa faci lucruri minunate. Daca nu exista nici o cearta nu inseamna ca totul e perfect sau ca este sufletul pereche in acel fel.

Bunica si bunicul traiesc si acum alaturi unul de altul. Poate nici nu s-au iubit cu adevarat 100% sau poate s-au iubit 287%. Poate ca s-ar fi potrivit cu altcineva mai bine (din punct de vedere al intelegerii). Dar cand nu o sa mai fie(sper sa nu vina acea zi) o sa spun ca ei doi au fost sortiti sa fie impreuna. La fel ca si alte persoane. Daca traiesc alaturi de cineva o viata(scurta sau lunga), acela este un suflet pereche. Pentru ca moare odata cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru danaieladaniela):

"Personal, cred ca sufletul pereche este o chestiune complexa ce tine de timp, intelegere, dragoste si respect. "
Te sustin in ideile tale laughing
dar trebuie sa fie bazata de angajament, nu dragoste(sentimente), ca alea dispar in timp.
Ce mai rãmâne e intelegerea si respectul. N-ai cum sa mai "iubesti" o persoana dupã ani buni la fel de mult ca la inceput.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, acolo este vorba de funduri pereche.
La unii le lipsește vederea la alții auzul, la alții limba.
La alții le lipsește cea mai importantă, nu știu cum să îi zic, softul de împerechere. Au hardul dar este stricat softul. Hai să îi numim așa cum sunt homosexuali, ca să nu ascundem handicapul.

| Endoryus a răspuns (pentru sadrian46):

"Daca". AVand in vedere ca jumate din casatorii sfarsesc in primii 3 ani, mai greu de crezut chestia aia cu "jumatatea".

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu exista nimic predestinat, daca la asta te refereai. Perechea, din pacate, trebuie nimerita. Exista noroc sau ghinion, cel mult.
La fel cum exista fete/baieti care sunt "facuti" sa cada mereu de prosti in relatii, sau care sa nu fie suportati/sa nu suporte nici o relatie pe termen lung.
De fapt, totul tine de educatie, nivel social, anturaj, fizic, planuri de viitor si alte mici detalii.

| Drimmero a răspuns:

Nu, doar oameni ce se potrivesc dar nu total, nimic nu e perfect.

| Plato a răspuns (pentru DoarBogdan):

"nu ai nici o sansa sa cunosti restul de 98% din populatia pamantului pentru a verifica daca sufletul tau "pereche" este acolo."
- Te vei intalni 100% cu sufletul tau pereche, nu trebuie sa mergi in toata lumea. E predestinat sa va intalniti, asa ca, orice natie ar fi ea, situatia va face sa va intalniti.