| Narfundo a întrebat:

Credeti ca gresesc in fata lui Dumnezeu, atata timp cat umblu cu niste oameni care nu il agreaza si ii neaga existenta?

Răspuns Câştigător
| LotusRadioactiv a răspuns:

Ba chiar ai putea sa le faci un bine. Fiecare om va intampina niste grutati in viata si isi va pune anumite intrebari. Ei il neaga acum pentru ca nu stiu cum e viata in adevarata ei esenta, deocamdata sunt tineri si nu au timp sa se gandeasca la moarte.
Eu zic ca omul, pe masura ce creste, devine tot mai lucid si se poate schimba. Totusi prietenii tai vor avea nevoie la un moment dat de Dumnezeu. Tu trebuie doar sa le reamintesti asta, atunci cand este cazul happy
@Jelli, tu ai aceste pareri din observatiile pe care le-ai facut in comportamentele oamenilor. Multi zic ca daca esti crestin, de ce tot mai faci fapte rele sau etc. : pentru ca ispita inca exista.Si multi, din pacate, folosesc crestinismul ca o scuza pentru a cuceri noi teritorii. Eu stiu o vorba din popor, care este foarte veridica : "Faci ce zice popa, nu ce face popa". Totusi, sunt multi oameni care respecta voia Lui Dumnezeu si se roaga pentru noi happy.
Multa sanatate amandurora happy

7 răspunsuri:
| AnneMarri a răspuns:

gindeste-te asa > tu ai un fiu, pe care il iubesti mult si el iti zice ca si el te iubeste, dar, are ca prieteni niste baieti care te fac in toate felurile (prost, urit, ca nu stii face nimic, si chiar se indoiesc ca esti tatal fiului tau [SCUZE LIMBAJUL]) tu ce crezi, greseste fiul tau ca sta cu acei "prieteni"?

| AnneMarri a răspuns:

Dumnezeu este tatal nostru, al tuturor, doar El ne-a dat acest dar minunat : viata (cu toate ca multi il dispretuiesc)

| TeoPT a răspuns:

Eu cred doar în Dumnezeu și ATÂT.
Nu cred în nici o minune, povestire biblică, curățarea păcatelor prin post, pocăință, ideea tâmpită cum că trebuie să ne abținem de la orice moft al vieții pământești dacă vrem să ajungem în Rai. Am o părere foarte proastă despre aceste lucruri scrise prin Biblie. Prin Dumnezeu înțeleg o forță, o energie supranaturală care ne-a creat, ceva peste puterile omului. Nu ai cum să spui că ai evoluat din maimuță și punct. În asta cred. În probabilitatea foarte ridicată ca o forță supraomenească să ne fi creat. În rest, mă doare la bască, cum s-ar zice. Majoritatea așa-ziselor învățături din Biblie sunt absurde, prostești și ilogice. Cât despre faza cu ceilalți, eu nu cred că greșești, atâta timp cât ei nu te influențează.

Religia a reprezentat un mijloc de manipulare a oamenilor de-a lungul istoriei. Asta e părerea mea.

Baftă

| Narfundo explică:

Foarte inteligent promisiunea". asta inseamna ca nu am stiut sa il vad pe Dumnezeu ca pe propriul tata.

| Narfundo explică:

Bun.Multumesc Th3o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca gresesti in fata nimanui. Conform Lui, el ne iubeste (adica va iubeste) pe fiecare in parte egal. Cica toti suntem creatia Lui si ne-a creat dupa chipul si asemanarea sa. E ca si cand un tata ar nega faptul ca aceia nu sunt fiii lui.
Nu cred in Dumnezeu. Religia in sine a fost inventata, in opinia mea pentru a raspunde anumitor intrebari carora cercetatorii nu au gasit INCA raspunsul. Legat de evolutia noastra, eu nu am un raspuns sau o teorie pe care sa le sustin. Mai consider ca nu s-a gasit inca un mod de gandire sau niste probe pentru a explica aparitia Big Bang-ului, dar cred ca in viitorul apropiat vom vedea.
Iar eu sunt impotriva Bisericii, daca e pacat sa ucizi, atunci Dumnezeu ce spune de cruciade? Atunci de ce sunt atatia preoti pedofili? De ce cer ei bani pentru inmormantari si botezuri? Din iubire pentru El? C`mon.
Asta e parerea mea, tu ramai la convingerile tale. Ia in considerare sau nu ce am zis, desi e ciudat ca iti spun tie asta, ca si credincios.
Cu drag, Jelli.

| Ralucutzaaa_7538 a răspuns:

Eu cred ca da pentru ca te pot induce in eroare si pe tine...