| Lukasz a întrebat:

De ce unii oameni nu cred in Dumnezeu dar cred in satana? Adica am vazut multi oameni care cred in satan si neaga existenta lui Dumnezeu, de ce? E destul de stupid.

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu poti crede in satana si sa nu crezi in dumnezeu, dumnezeu l-a creat pe satana, cei care nu au credinta fata de dumnezeu nu sunt satanisti ei nu cred in existenta nici a lui satana, e atat de crezut ca un ateu crede in dumnezeu, satana ca voi crestini in krishna, brahma? eu neg nici o zeitate doar nu cred ca exista asa ceva

| Al_Ella_1986_HVKt a răspuns (pentru RAY):

Tu ai vazut ce ai scris? "Cei care nu au credinta fata de dumnezeu nu sunt satananisti. Daca va veti trezi la realitate? Nu exista nici un dumnezeu, nici o zeitate, nici un inger etc.

| RAY a răspuns (pentru Al_Ella_1986_HVKt):

Tu ce ai inteles fata

| anonimg a răspuns:

Acestor oameni le place fantasticul. Numai când vor vedea adevărata față a dușmanului vor fugi de el. Vrăjmașul îi atrage pe oameni prin ceea ce este plăcut și atractiv.

| SG1995 a răspuns:

Ai dreptate e foarte stupid. Explicația:https://exposingthejoyofsatan.wordpress.com/

O tanti nebună influențată de teoriile mai nebune a lui Zecharia Sitchin care susținea că zei sumerieni sunt extratereștri veniți de pe o altă planetă. Evident planeta inexistentă, mă rog tipa și-a convins adepți că de fapt zeița sumeriană Ea e de fapt Satan/ Lucifer din iudeo-creștinism.

| AC4S4 a răspuns:

Satanismul nu prea e o religie. Exista satanism care il recunoaste si pe Dumnezeu, dar il venereaza pe Satana. Exista satanism care spune ca Dumnezeu este in fiecare din noi, noi suntem Dumnezeu, etc. Sunt mai multe tipuri.
Principala cauza este probabil ca vor sa fie diferiti. Cauta pe net site-uri gen crestinismulexpus si joyofsatan si aia e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Satana" nu are nicio legatura cu biblia sau crestinismul. Satan este un Zeu pagan care a fost venerat in toata lumea pana cand niste evrei au inventat crestinismul si au omorat milioane de pagani si i-au transformat pe Zei in sperietori. A nega existenta lui Yehova nu are nicio legatura cu a nega existenta lui Satan. Doar o minte spalata pe creier crede ca evreii l-au inventat si pe Satan odata cu Yehova.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu are legatura, chiar e vorba de spalare pe creier?
Satan, Forta rea, nu poate exista fara Dumnezeu.

"Un univers care conţine multe lucruri care sunt evident rele şi aparent fără sens, dar care conţine şi creaturi cum suntem noi, creaturi care ştiu ce este rău şi ce nu are sens.
Există numai două concepţii care iau în considerare toate faptele reale. Una este concepţia creştină că aceasta este o lume bună care s-a stricat, dar mai reţine în memorie ce ar fi trebuit să fie. Cealaltă concepţie este numită dualism. Dualismul este credinţa că îndărătul oricărui lucru
există două forţe egale şi independente, una dintre ele bună şi cealaltă rea, şi că universul acesta este câmpul de bătaie în care ele duc această luptă nesfârşită. Personal eu cred că, după creştinism, dualismul este cel mai omenesc şi mai inteligent crez în circulaţie. El are însă o deficienţă. Cele două forţe sau spirite sau zei - forţa bună şi cea rea - se presupune că sunt independente. Amândouă există din eternitate. Nici una dintre ele nu a creat-o pe cealaltă, nici una dintre ele nu are un drept mai mare decât cealaltă să se numească pe sine Dumnezeu. Se presupune că fiecare se consideră pe sine bună şi crede că cealaltă forţă este rea. Uneia dintre ele îi place ura şi cruzimea, celeilalte îi place dragostea şi mila, şi fiecare îşi apără concepţia sa. La ce ne
referim noi când spunem că una dintre ele este Forţa Bună şi cealaltă este Forţa Rea? Fie că noi spunem doar că se întâmplă să o preferăm pe una dintre ele - aşa cum preferi berea faţă de vin - fie că afirmăm că, indiferent ce cred cele două forţe despre ele însele şi indiferent ce se întâmplă să ne placă nouă oamenilor la un moment dat, una dintre
aceste Forţe greşeşte de fapt când se consideră pe sine bună. Acum, dacă noi spunem doar că se întâmplă să o preferăm pe prima, trebuie să încetăm să mai vorbim despre bine şi rău, pentru că binele este ceea ce ar trebui să preferi, indiferent dacă îţi convine sau nu la un moment dat. Dacă „a fi bun" ar însemna doar a fi de partea care se întâmplă să-ţi convină, fără vreun motiv real, binele nu ar merita să fie numit bine. De aceea, trebuie să spunem că una dintre cele două forţe este de fapt rea şi că cealaltă este de fapt bună. Dar în momentul în care spui aceasta, tu pui în univers un al treilea lucru în afară de cele două Forţe: o lege sau un standard sau o regulă cu privire la bine, la care una dintre forţe se conformează, în timp ce cealaltă nu se conformează. Dar întrucât cele două forţe sunt judecate
prin prisma acestui standard, acest standard, sau Fiinţa care l-a creat, este mai vechi decât cele două şi le este superioară, şi această Fiinţă va fi adevăratul Dumnezeu. De fapt, ceea ce am spus când am afirmat că una dintre ele este bună, iar cealaltă rea, înseamnă că una dintre ele este într-o relaţie corectă cu Dumnezeul real şi suprem, iar cealaltă este într-o relaţie greşită cu El.
Aceeaşi idee poate fi exprimată într-un mod diferit. Dacă dualismul este corect, atunci Forţa rea trebuie să fie o fiinţă căreia îi place răul de dragul răului. Dar în realitate noi nu am întâlnit pe nimeni căruia să-i placă răul pur şi simplu pentru că este rău. Lucrul care se apropie cel mai mult de aceasta este cruzimea. Dar în viaţa de toate zilele oamenii
sunt cruzi pentru unul din două motive - fie pentru că sunt sadici, adică, pentru că au o pervertire sexuală care face din cruzime un prilej de plăcere senzuală pentru ei, fie pentru că pot obţine ceva prin cruzime - bani, putere sau siguranţă. Dar plăcerea, banii, puterea şi siguranţa sunt toate lucruri bune în ele însele. Răul constă în a le urmări printr-o metodă greşită, într-un mod greşit sau prea mult. Bineînţeles, nu vreau să spun că oamenii care fac asemenea lucruri nu sunt deznădăjduit de răi. Vreau să spun că răutatea, când o analizezi, se dovedeşte a fi urmărirea unui bine pe o cale greşită. Poţi fi bun doar de dragul bunătăţii; nu poţi fi rău doar de dragul răutăţii. Poţi face un bine atunci când nu te simţi înclinat să faci bine şi când nu îţi face nici o plăcere, dar faci binele pur şi simplu pentru că binele este drept să-l faci; dar nimeni nu a făcut vreodată un fapt crud pur şi simplu pentru că cruzimea este rea - a făcut ceva crud numai pentru că cruzimea i-a
dat plăcere sau i-a adus un folos oarecare. Cu alte cuvinte, răul nu poate reuşi nici măcar să fie rău în acelaşi fel
în care binele este bun. Binele este, aşa-zicând, el însuşi; răul este un bine pervertit. Şi mai întâi trebuie să existe ceva bun, înainte ca să poată fi pervertit. Am spus că sadismul este o pervertire sexuală; dar înainte de a vorbi despre pervertire, trebuie să ai ideea sexualităţii normale; şi îţi poţi da seama care este pervertirea, deoarece poţi explica pervertirea pe baza a ce este normal, dar nu poţi explica normalul pe baza pervertirii. Decurge de aici că Forţa Rea, care se presupune că este pe picior de egalitate cu Forţa Bună, şi care iubeşte răul la fel cum Forţa Bună iubeşte binele, este doar o nălucă. Pentru ca să fie rea, această forţă trebuie să fi avut lucruri bune pe care să vrea
să le urmărească într-un mod greşit; trebuie să fi avut impulsuri bune la început, impulsuri pe care să le poată perverti. Dar dacă această forţă este rea, ea nu-şi poate genera sieşi nici lucruri bune pe care să le dorească şi nici impulsuri bune pe care să le pervertească. Trebuie să primească amândouă acestea de la Forţa Bună. Dacă aşa stau lucrurile, Forţa Rea nu este independentă. Ea face parte din lumea Forţei Bune: fie că a fost creată de Forţa Bună, fie că amândouă au fost create de o forţă superioară lor. Putem explica lucrul acesta mai simplu. Pentru a fi rea, Forţa Rea trebuie să existe şi să aibă inteligenţă şi voinţă. Dar existenţa, inteligenţa şi voinţa sunt bune în sine. Prin urmare, Forţa Rea trebuie să le obţină de la Forţa Bună: chiar şi pentru a fi rea, ea trebuie să împrumute sau să fure ceva de la oponenta ei. Începeţi acum să înţelegeţi de ce creştinismul a spus întotdeauna că diavolul este un înger căzut? Aceasta nu este doar o poveste pentru copii. Este recunoaşterea reală a faptului că răul este un parazit, nu un lucru originar. Energiile care îi permit răului să existe sunt energii care i-au fost date de Forţa Bună. Toate lucrurile care îi permit unui om rău să fie într-adevăr rău sunt lucruri bune în sine - hotărârea, dibăcia, înfăţişarea plăcută, existenţa în sine. Acesta este motivul pentru care
dualismul, într-un sens strict, nu este o idee valabilă.
Eu recunosc de bunăvoie că adevăratul creştinism (spre deosebire de „creştinismul diluat") se apropie de dualism mai mult decât cred oamenii. Unul dintre lucrurile care m-au surprins când am citit pentru prima dată cu atenţie Noul Testament a fost că acesta vorbeşte atât de
mult despre Forţa întunecată din univers - un spirit rău puternic, despre care se crede că este Forţa care cauzează moartea, boala şi păcatul. Diferenţa este că creştinismul crede că această Forţă întunecată a fost creată de Dumnezeu şi că a fost bună atunci când a fost creată, dar s-a pervertit. Creştinismul este de acord cu dualismul în privinţa faptului că în univers are loc un război, dar nu consideră că acesta este un război între forţe independente." C.S. Lewis, "Crestinismul redus la esente"

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

"Chiar nu are legatura, chiar e vorba de spalare pe creier?
Satan, Forta rea, nu poate exista fara Dumnezeu."
Și în afară de biblie și religia creștină (plină de povești), cine ți-a mai zis că Satan este o forță rea care se află în strângă legătură cu Yehova? Parcă ar fi 2 personaje antitetice dintr-un basm. Întreabă un budist sau hindus pe părere are despre "diavolul" creștin și să-mi zici după ce părere are, pentru că după voi diavolul creștin poate face ce vrea cu orice om indiferent de religie. După voi 5 miliarde de oameni merg în iadul creștin doar pentru că nu sunt creștini, patetic.

"Diavolul chiar ii poate poseda pe oameni pentru a ii indeparta de Dumnezeu"
Posedări într-adevăr există, dar tu nu ai nici cea mai mică dovadă pentru a-ți susține ideea conform căreia "diavolul" creștin și "demonii" lui posedă lumea și vor să-i ducă spre ruinare. Ăsta este un efect psihologic.
1. Religia te-a făcut să crezi că Satan și "demonii" posedă oameni și sunt răi doar pentru că asta este scris în câteva rânduri în biblie.
2. Automat când auzi de oameni posedați, instantaneu și mecanic realizezi că de fapt acei oameni erau posedați de "demoni" sau de Satan.
În concluzie, tu consideri că un om este posedat de "demoni" sau de Satan doar pentru că asta ți-a spus o carte de povești. Posedarea oamenilor de către demoni este la fel de reală ca și crearea planetei din nimic de către o fantomă nevăzută.

O să-ți dau drept exemplu cel mai celebru caz de posedare "demonică" din istoria recentă. Filmul Exorcistul descrie povestea unei fetițe posedate de "demonul" Pazuzu. Ca să nu mai zic că acel film a fost realizat de un catolic, care-i faza aici? Faza este că acest film, chiar dacă este fictiv, vă întărește vouă concepția despre religie și despre lume cum că "demonii" sunt cei care posedă oameni și le vor răul, lucru total fals.
Dacă căutăm informații despre Pazuzu, aflăm că:
"În mitologia asiriană și babiloniană, Pazuzu era regele demonilor vântului, fiul zeului Hanbi. El reprezenta, de asemenea, vântul dinspre sud-vest, purtător de furtuni și de secetă."

Dar cine sunt "demonii"?
"În mitologie, demonul (greaca veche Δaίμων, transliterat Daimon) era numele colectiv al unor ființe supranaturale, semizei sau spirite care ocupau o stare intermediară între oameni și zei.

Un demon este o ființă supranaturală, de multe ori răuvoitoare, care apare în diverse religii, ocultism, literatură și folclor. Inițial, cuvântul original grecesc Daimon nu avea conotație negativă."

Deci în literatura greacă, demonii erau ființe supranaturale apropiate de Zei (da fapt, chiar erau Zei). Acest termen, după cum scrie acolo, inițial nu avea o conotație negativă și nu avea nicio legătură cu "dracii" de care ne povestește religia creștină.
Iudaismul a fost probabil prima religie care a venit cu acest concept ridicol cum să "demonii" sunt ființe malefice. Cine altcineva în afară de evrei a putut să inventeze asta?
"Shedim is the Hebrew word for demons and also designates a supernatural creature in jewish folklore. The word shedim appears only twice (always plural) in the Tanakh, at Psalm 106:37 and Deuteronomy 32:17. It was possibly a loan-word from Akkadian in which the word sedu referred to a protective, benevolent spirit.[3] Both times the term appears in the Tanakh, it deals with child or animal sacrifice to false gods that are called demons."

Deci în literatura evreiască cuvântul "demon" înseamnă deopotrivă spirit pozitiv, bine-voitor, dar și termen ce are legătură cu sacrificiile de copii închinați "Zeilor falși". Păi evreii cred în Yehova, firește că pentru ei Zeii sunt divinități false, ca să nu mai zic că sacrificiile umane reprezintă un obicei născocit de evrei și nicidecum de păgâni.

În concluzie, evreii sunt cei care au transformat termenul de "Demon" (sau Zeu, este același lucru) în ceva malefic, pe urmă au implementat concepția asta și în creștinism că doar e tot o religie inventată de ei. A naibii treabă că numai în religiile astea evreiești "demonii" sunt ființe malefice, în rest sunt recunoscute drept ființe binevoitoare.
Cât despre Satan (sau cum îi ziceți voi, diavolul), el nu-și are rădăcina în scrierile evreiești. Satan este un Zeu păgân (precum Demonii) care a fost venerat în păgânism și transformat de evrei în bau-bau ca să puteți voi pe urmă să credeți că el și cu "demonii" sunt ființe malefice.
Poate așa o să realizezi cât de departe poate ajunge îndoctrinarea cu religia creștină.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

OK, dar atunci tu ii dai lui Dumnezeu denumirea de Satan, si ingerilor denumirea de demoni, e doar o contradictie in termeni. Iar daca e asa, cum explici aparitia raului in lume? As vrea sa vad o conceptie interesanta.

| Scarbo a răspuns (pentru cristi202):

Nu exista rau si bine.

| cristi202 a răspuns (pentru Scarbo):

Chiar nu? Inseamna ca e nicicum cand te doare maseaua, si tot nicicum cand maninci inghetata preferata. Hai sa fim seriosi. Nu poti spune atunci ca nu ti-ar fi mai bine daca ai avea o gramada de bani, si nu ti-ar fi mai rau daca nu ai avea nimi in portofel.

| Scarbo a răspuns (pentru cristi202):

Totul depinde de perspectiva omului, poti avea bani in buzunar, si sa nu stii cum sa-i folosesti, sau nu poti sa-i folosesti, sau nu ai cu cine sa-i imaparti. Unii oameni spun ca-i rau sa ucizi, dar daca am lua in cauza un om care il ucide pe altul din cauza ca doar se apara. Deci pana la urma putem observa ca e bine sa ucizi, dar ca e si rau sa ucizi. Daca am lua-o matematic sau logic putem observa ca (+) si cu (-), face 0 ( adica nimic, ceva inexistent), (+)=binele, (-)=raul. Orice lucru din lumea asta e bun si rau in acelasi timp, binele si raul sunt iluzii create de gandirea omului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Ai înțeles greșit.
Satan este considerat Zeul Creator în religiile păgâne iar Zeii sunt divinitățile acestor religii. Deci mă refeream la religiile păgâne, nu la cele avraamaice. Ți se mai pare contradicție între termeni?
Pentru religiile avraamaice, care mereu au încercat să suprime religiile păgâne, normal că Zeii reprezintă "ființe malefice", că altfel n-ar avea cum să-și spele pe creier adepții făcându-i să creadă că Zeii (care de fapt sunt binevoitoare așa cum ți-am arătat) sunt ființe malefice și că divinitatea inventată de această religie se află în opoziție cu Zeii/Demonii transformați în sperietori. Pe de altă parte, religiile păgâne nu prea aveau cum să considere că Yehova și ingerii sunt ființe malefice pentru că pe vremea păgânismului antic doctrina creștină era practic inexistentă sau abia la începuturi.
Că popoarele păgâne au fost creștinizate cu forța, asta arată antipatia pe care evreii o aveau pentru păgâni și pentru Zeii păgâni.

Poate răul a apărut odată cu apariția evreilor. De unde știm că toate războaiele documentate ale istoriei nu i-au avut pe evrei în plim-plan? Ca să nu mai zic de atâtea și atâtea războaie și crime cauzate din cauza creștinismului și a islamismului.
Firește că este bun acel ceva care aduce un bine oamenilor și societății și la fel de evident este faptul că acel ceva care dăunează omului și societății este rău, asta nu înseamnă că este rău doar ce zice religia creștină că este. De fapt, chiar religia creștină în sine este nocivă pentru om și societate pentru că ea a creat de-a lungul secolelor războaie și dezechilibru între popoare.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Satan este considerat Zeul Creator în religiile păgâne" La fel si Dumnezeu pentru evrei, musulmani si crestini. Deci e vorbas doar de "termenul" cu care este denumit. Restul e propaganda.
Sa inteleg ca esti antisemit?

| cristi202 a răspuns (pentru Scarbo):

Inseamna ca, odata ce binele si raul e o iluzie, tu esti fara speranta, nu vrei nimic bun de la viata asta. Sumbra perspectiva!

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

"Deci e vorbas doar de "termenul" cu care este denumit."
Nu, nu este vorba doar de termen pentru ca *nu* vorbim de acelasi Zeu. Una este Yehova, divinitatea inventata de evrei si alta este Satan care nu are nicio treaba cu religiile avraamaice. Un simplu exemplu, "credinciosii" crestini, musulmani si mozaici il considera pe Yehova omniscient si omniprezent (chiar daca biblia si probabil coranul arata contrariul), uar eu n-am auzit de nicio religie pagana sa zica despre Satan ca este omniscient si omniprezent. Nu exista asa ceva.

| Coquinnnna a răspuns (pentru anonim_4396):

"Posedări într-adevăr există, dar tu nu ai nici cea mai mică dovadă pentru a-ți susține ideea conform căreia "diavolul" creștin și "demonii" lui posedă lumea și vor să-i ducă spre ruinare. Ăsta este un efect psihologic.
1. Religia te-a făcut să crezi că Satan și "demonii" posedă oameni și sunt răi doar pentru că asta este scris în câteva rânduri în biblie.
2. Automat când auzi de oameni posedați, instantaneu și mecanic realizezi că de fapt acei oameni erau posedați de "demoni" sau de Satan."

Eu nu cred in dumnezeu, pentru ca nu se arata niciodata, insa exista destule dovezi cu poze si filmari ca demonii exista. Sunt agnostica, nu cred cu tarie in ceva, si ma iau numai dupa experientele proprii si dupa ceea ce citesc si aud din intamplarile reale ale altora.

Pana la urma nimeni nu stie nimic, dar toti emit teorii din burta sau din ce citesc pe internet, fara sa aiba o baza, o dovada, o experienta proprie.

Iar unele filme horror, avand ca subiect paranormalul, sunt inspirate din fapte reale, cu dovezi auditive si fotografice pe internet. Si nu, nu e marketing, ca sa aiba succes acele filme.

Ca daca era vorba de marketing, se faceau la Hollywood si filme inspirate din fapte reale cand vorbeau oamenii cu dumnezeu sau cand se arata dumnezeu. Filme care, cu siguranta aveau mai mult succes si creau mai multa curiozitate decat cele paranormale sau cu demoni.

Banuiesc ca esti adeptul satanismului modern sau ca aprobi ce zice bucurialuisatan.
Eu personal nu am auzit pe nimeni sa zica ca a incercat ceva de acolo si ca a functionat. Daca ai tu vreun topic pe subiectul asta sa sustina contrariul, il astept.

Mi-a zis cineva foarte citit in alte ocultismului ca are o prietena care a incercat ce scrie acolo, gen sa aiba parte de favoruri si sa se implice intim cu un demon si nu a functionat nimic. Mai mult a epuizat-o spiritual ce a incercat.

Legat de ce am zis eu, de dovezi, filmarile nu au cum sa fie trucate, pentru ca daca era asa, se trucau si materiale in care sa apara ingeri si dumnezei, iar astea din cate am vazut eu, nu prea exista.

elementul care predomina, e cel demonic.

Chiar sunt curioasa ce parere ai despre paraliziile in somn cu demoni, fenomen raspandit la nivel global, unde toti simt si vad aceleasi chestii malefice, de ordin demonic.

Iar mai jos spui ca tot raul, (inclusiv cel demonic) provine de la evrei.

deci evreii ni se arata in paraliziile in somn si ne ataca?

1, 2, 3 si! Bhahahahahaahha!

Eu personal, am paralizii in somn cu demoni, si nu, nu e nici efect psihologic, nici rodul imaginatiei mele, pentru ca mi s-a intamplat sa intentionez sa adorm la loc si sa fiu atacata out of nowhere. Si aud pe ambianta mormaieli demonice.
Si de asemenea, nu are cum sa influenteze mintea mea ambianta, pentru ca de la inceput, pana sa realizez ca sunt paralizata, simt ca e cineva malefic in camera. Am de la inceput o stare indusa de frica de la acea creatura, sau ce o fi.

Si din ce am citit pe forumuri, ce am mai auzit de la altii, toti vad si simt aceleasi chestii. Eu una nu am vazut nimic, ca nu am avut niciodata curaj sa deschid ochii, dar restul au vazut umbre negre, fete hidoase, creaturi demonice cu coada si coarne.

Atata timp cat e fenomen universal si global, nu ai cum sa spui ca e efect psihologic, sau rodul imaginatiei cuiva.

Uite un film superb care se bazeaza pe povestile reale ale altora: http://www.imdb.com/title/tt3317522/

E pur si simplu cu scop informativ, se fac reconstituiri ale paraliziilor in somn si ale intamplarilor care sunt si mai extreme de atat. Filmul nu, nu are intentia de a converti oamenii la o noua religie, sau sa creada in ceva sau nu. Merita vazut, cu siguranta.

Inca ceva, de ce schizofrenicii vad lucruri malefice si demonice si nu curcubee, fluturasi si chestii dragute si pozitive? Fac o paranteza, nu cred in schizofrenie, creaturile supranaturale se hranesc cu energiile electrice din creier. De aia pastilele stopeaza asa zisele viziuni, pentru ca acestea incetinesc procesele electrice din creier. Cineva care a fost diagnostificat cu schizofrenie mi-a povestit ca si fata de altii aveau loc fenomene paranormale. Deci aia sanatosi vedeau fix ce vedea si cel asa zis bolnav.

Ai mai adus vorba de posedari, ca sunt cat se poate de reale, dar nu ai spus si cine poseda oamenii. Si aici te-as ruga sa-mi spui teoria ta, cine e raspunzator de posesiuni.

Ca daca erau creaturi pozitive, oamenii posedati deveneau mai destepti, deveneau genii, creau ceva util pentru planeta, primeau vreun Pulitzer, Nobel sau ceva. Toti posedatii se manifesta in mod demonic.

Deci in concluzie, in toate aceste fenomene (paralizii in somn, posedari, schizofrenii) au loc doar viziuni si manifestari demonice, care baga frica in tine. Cum explici? De ce nu isi fac aparitia chestii pozitive, dragute, magice, fairies, pixies, si alte asemenea personaje sau chestiuni?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Coquinnnna):

Despre paralizia în somn există zic eu două posibilități:
1. Ai halucinații.
2. Chiar există acolo entități negative.

Varianta 1 este plauzibilă pentru că în timpul somnului subconștientul este activ în timp ce conștientul se află în acele stadii ale somnului. Când te trezești și realizezi că ești paralizată, subconștientul este încă activ și logic că ai sentimentul că poți fi atacată pentru că nu poți riposta și reacționa din cauza paraliziei iar întrebarea mea este: Poți tu controla datorită fricii vedeniile ce-ți pot fi "furnizate" de subconștient? Mai pe scurt, tot ce gândești vezi ca și cum ar fi real. Drept exemplu, știu o cunoștință care îmi spunea că după ce se uita la filme cu "demoni" și "fantome" (gen fenomene stranii) visa cum le vedea la ea în cameră. Deci evident, dacă acea persoană era să sufere de paralizie în timpul somnului, cu siguranță că atunci când își dădea seama că nu se poate mișca ar fi văzut tot felul de zombalăi pe care i-a văzut la televizor. Asta vine din subconștient și de nicăieri altundeva iar faptul că tu ai fost creștină înainte să devii agnostică îmi întărește afirmațiile.

Varianta 2 nu prea este plauzibilă pentru că a naibii treabă că demonii ăștia atacă doar în timpul somnului doar creștini. Dacă tu chiar crezi că ai probleme cu "prezențe demonice", trebuia să le ai și în timpul zilei, nu doar în timpul somnului, altfel n-am de ce să cred că te atacă demonii doar atunci când dormi și când te trezești dimineață totul revine la normal tot restul zilei.
Încă o chestie, creștinismul și probabil și islamismul (cu toate sectele lor) sunt singurele religii din lume care promovează ideea că "demonii" sunt creaturi urâte și malefice. Tu nu ai văzut că probabil în TOATE cazurile de posedări demonice ce au avut loc vreodată este vorba doar de creștini? Vrei să cred că "demonii" au o boală pe creștini și îi atacă doar pe ei? În cazul ăsta, de ce creștinii văd doar demoni și nu văd și îngeri?
Arată-mi tu un caz de budist sau taoist sau hindus sau călugăr tibetan sau mai știu eu ce care să fie posedat de "demoni". Și aici există încă o confuzie, datorită spălării pe creier, voi asociați eronat "creaturile malefice" cu "demonii". Arată-mi tu o religie păgână care să spună despre zei/demoni că sunt creaturi malefice. Ce o să faci? O să cauți pe Wikipedia?

"Ca daca erau creaturi pozitive, oamenii posedati deveneau mai destepti, deveneau genii, creau ceva util pentru planeta, primeau vreun Pulitzer, Nobel sau ceva. Toti posedatii se manifesta in mod demonic."
De unde știi că de fapt îngerii sunt malefici și posedă oameni? Tu te declari agnostică dar ai tot o gândire de creștină. Răspunde la următoarele întrebări:
1. Ai văzut sau ai comunicat vreodată cu un demon?
2. Ai văzut sau ai comunicat vreodată cu un înger?
Eu cred că probabil n-ai văzut niciodată un înger dar demoni o să zici că ai văzut pentru că na, paralizie în timpul somnului. Evident, datorită religiei asociezi toate creaturile malefice cu "demonii" dar când o să vezi o entitate plină de lumină și cu aripi o să zici cu siguranță că este un înger care a venit să te ajute doar pentru că tot religia ți-a băgat în cap că "îngerii" sunt ființe pozitive.
De aici rezultă clar că religia creștină îți afectează și subconștientul, că altfel nu se explică de ce doar în creștinism (și probabil și în islamism, sora creștinismului) există "posedări demonice". Și cireașa de pe tort o constituie faptul că primele posedări demonice au apărut în biblie, coincidență nu?

Tu vorbești de cazuri reale, dar dacă o să cauți tu acum cazuri reale despre posedări demonice n-o să găsești decât povești, nicidecum înregistrări concludente, care pot fi oricum falsificate foarte ușor. Am văzut odată un film în care însuși cineva care se credea preot se folosea de suferința creștinilor ca să-i facă să creadă că aveau parte de "atacuri demonice" ca să stoarcă ceva bani de la ei.

"Banuiesc ca esti adeptul satanismului modern sau ca aprobi ce zice bucurialuisatan.
Eu personal nu am auzit pe nimeni sa zica ca a incercat ceva de acolo si ca a functionat. Daca ai tu vreun topic pe subiectul asta sa sustina contrariul, il astept."
Uite că foarte mulți dintre ei susțin că au avut parte de contacte mai mult decât benefice cu "demonii". Cum o să interpretezi asta? Că dacă "îți vinzi sufletul" creaturile alea malefice o să se poarte frumos cu tine? :))
Și să vezi treabă, sunt mulți sataniști spirituali (care s-au "convertit" din creștinism, evident) care au parte de paralizie în timpul somnului și văd exact aceeași zombalăi pe care îi vezi și tu. Tot "demoni" sunt, nu?

"Eu una nu am vazut nimic, ca nu am avut niciodata curaj sa deschid ochii, dar restul au vazut umbre negre, fete hidoase, creaturi demonice cu coada si coarne."
Din nou, arată-mi tu o religie în afară de creștinism sau islamism care să evidențieze că demonii arată așa cum i-ai descris tu aici. Dacă ăsta era un fenomen general valabil, toate religiile din lume trebuiau să aibă aceeași părere, dar nu este așa.

"Inca ceva, de ce schizofrenicii vad lucruri malefice si demonice si nu curcubee, fluturasi si chestii dragute si pozitive? "
Minți. Sunt oameni schizofrenici care nu văd doar sau deloc lucruri malefice.

https://www.quora.com/......ice-of-God

Pe lângă asta, o să ți-o mai dau drept exemplu pe vecina mea care la fel, este schizofrenică, și nu are viziuni cu zombalăi ci doar cu oameni. Aproape în fiecare noapte o aud cum urlă de Băsescu sau de minister sau de mai știu eu ce, dar de fantome și demoni n-am auzit să zică nimic niciodată.

http://crestinismulexpus.blogspot.ro/......iudeo.html
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/......ental.html

| Coquinnnna a răspuns (pentru anonim_4396):

Meh, cum ma asteptam.

ai vorbit mult si prost si nu mi-ai dat niciun raspuns concret.
oricum intrebarile mele sunt cam retorice, pentru ca pana la urma, nimeni nu are o explicatie exacta.

ai dreptate, ai fost tu in locul meu si al tuturor dealtfel, stii tu mai bine decat noi ce a fost exact.

vorbesti de parca ai descoperit universul, insa, din pacate, nu pe ala care trebuie.

fix astia ca tine sunt cei mai limitati.

legat de SP, ce parte din "out of nowhere" nu ai inteles? "out", "of" sau "nowhere"?

am spus clar ca o data s-a intamplat sa nu am pic de frica (deci fara sa creez nimic in mintea mea sau sa influentez cu ceva dpdv psihologic), si am inchis ochii la loc ca sa adorm din nou si m-am trezit lovita, si in fata mea imi gafaia si mormaia ceva foarte nervos?

nu mai cred de mult timp in teorii expuse pe net de asa zisi oameni de stiinta sau deontologi care nu au trait experiente din astea...ma bazez doar pe ce simt eu si emit teorii doar pe ceea ce traiesc eu, si din similitudini expuse de altii.

stai sa-mi consult globul de cristal sa vad de ce nu apar demoni si cand sunt treaza sau in real life.

toate cazurile sunt diferite, difera de la om la om, sau dupa caz, de la demon la demon.
unii isi fac de cap in paralizii, altii te bantuie in propria casa, sau te urmaresc desi schimbi case. (am descoperit de exemplu un tip pe Youtube, care a schimbat vreo 4 case in cativa ani si nu mai scapa de entitatea aia pe care o filmeaza, inregistreaza cu aparatura speciala si moderna si cu care comunica, descoperind ceva nou de fiecare data. E cam multa munca sa trucheze si sa falsifice atatea chestii complexe in atatia ani de zile, just sayin')

cea mai plauzibila explicatie pe care am citit-o, si care are potential de a fi adevarata e asta: apar in paralizii in somn pentru ca atunci au control si putere totala asupra ta, cand nu te poti misca, pentru a te seca de energie si a se hrani cu frica ta.

dupa un astfel de episod ma trezesc mai obosita decat m-am culcat, pentru ca ma epuizeaza foarte mult lupta pe care o duc sa ma trezesc, si mai ales presiunea pe care o simt in tot corpul.

am citit cazuri de oameni care nu erau lasati sa doarma in nicio noapte, au ajuns niste zombi si niste legume.
cum adormeau nitel, pac! ii paraliza o creatura si ii seca de energie, de tot.
luau degeaba pastile si mergeau la tot felul de doctori.

si nici cu religia nu are treaba, sau cu faptul ca cineva e crestin.
eu de exemplu il pot vedea maine pe dumnezeu sau pe niste ingeri, si tot nu as fi crestina.
pentru ca, urasc tot ce tine de dumnezeu si de religie, in principiu.
sa fii crestin inseamna sa iubesti pe dumnezeu.
daca mi s-ar arata dzeu, i-as arata degetul mijlociu, l-as injura, si i-as zice sa ma lase in pace ca imi e mai bine fara el si ca nu vreau sa slujesc un sadic, cinic, narcisist si ilogic.

si da, sunt si super fana filme horror, dar cosmaruri nu am de obicei, decat foarte rar.

si sigur faci o confuzie: cosmarurile sunt complet diferite de SP.
SP are mereu loc in camera ta, in real time (noapte sau zi), iti vezi lucrurile fix cum sunt asezate, ai mintea treaza si vezi in ceata ambianta, depinde, daca vrei sa stai cu ochii deschisi sau nu.

nu ma intereseaza nici parerea ta despre asa zisele falsificari ale dovezilor pe internet sau dupa cazurile paranormale care au inspirat unele filme horror.

argumentul meu suprem impotriva acestui lucru l-am spus deja: se falsificau si materiale cu dzeu sau cu ingeri, materiale care clar aveau mai multa audienta si mai mult succes; dar acestea nu prea exista.

"Uite că foarte mulți dintre ei susțin că au avut parte de contacte mai mult decât benefice cu "demonii"."

da? unde sunt aia foarte multi?
ti-am zis sa-mi arati topicuri.

si tu? ai incercat ceva de sustii ca sunt atatea beneficii cand alegi satanismul?

cum ziceam, sustineti niste religii din burta, nu aveti nicio experienta personala si credeti orbeste ce scrie pe internet, pentru ca nu-i asa? if it's on the internet, then it must be true!
iar din acest punct de vedere nu esti cu nimic mai bun sau mai destept decat indoctrinatii religiosi care cred orbeste in ce scrie intr-o carte S/F.

"Pe lângă asta, o să ți-o mai dau drept exemplu pe vecina mea care la fel, este schizofrenică, și nu are viziuni cu zombalăi ci doar cu oameni."

alt exemplu irelevant care cica m-ar contrazice pe mine.
te cred si inteleg, dar nu are rost specificarea asta pentru ca repet, difera de la caz la caz.
intr-adevar, am sustinut ca in asa zilele cazuri de schizofrenie lumea are viziuni demonice, insa nu am zis nicaieri ca nu ar exista si exceptii.
doar ca astea nu prea exista, si exemplul tau este un caz izolat si nu prea merita luat in seama.
ce se intampla in majoritatea cazurilor merita luat in seama, si pe baza asta poti face o generalizare pertinenta.

e ca si cand ai zice ca nu toate femeile sunt kurve, pentru ca Maricica, Floricica si Vasilica sunt calugarite.
dar nici asta nu se pune, pentru ca si calugaritele se mai plictisesc in biserica si se joaca de-a v-ati ascunselea cu popa, cel din urma ascunzandu-si daravela in gura lor.

vecina aia a ta si altii ca ea au din fericire contact cu fantome prietenoase, exista si fantome prietenoase, logic.
dar mai toate cazurile sunt chiar foarte grave, te seaca, epuizeaza, baga frica in tine si ai nevoie de medici si pastile sa incetineasca impulsurile electrice din creier sa te mai lase in pace.

faptul ca vorbesti cu niste fantome prietenoase nu e grav si sigur nu e nevoie sa iei pastile.
adica prezenta lor iti face placere, gen, si nu te incomodeaza.

legat de asta, se stie ca cei mici au puterea sa vada entitati...mai sunt si animalele care vad, in special pisicile si cainii.
am mai pus o intrebare despre asta acum cativa ani, si asta e alta dovada cum ca fantomele exista si ca schizofrenia e a major BS.
mai toti copiii au prieteni imaginari, si chiar povestesc in detaliu ce vorbesc cu entitatea respectiva, cum arata, si alte povesti care clar nu au cum sa fie inventate de mintea lor micuta. (si gasesti si destule povesti, inregistrari si materiale pe net despre subiectul asta)
nu subestimez creierasul copiilor, sunt destui copii destepti, dar sa fim seriosi, nu au cum sa aiba atata imaginatie sa inventeze asa ceva.

in rest, o sa imi fac timp sa citesc si ultimele linkuri, pe Quora am vazut in mare care e ideea, iar drept concluzie per ansamblu: Let's agree to disagree.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Coquinnnna):

Ce să zic, ai zis și tu multe. N-ai făcut decât să repeți ce ai zis acum câteva zile.
Observ că începi să dramatizezi, dar eu n-am contestat experiențele tale, ci faptul că le asociezi cu "demonii". Confunzi "creaturile malefice" sau cum vrei tu să le spui cu "demonii".

"vecina aia a ta si altii ca ea au din fericire contact cu fantome prietenoase, exista si fantome prietenoase, logic."
Deci să înțeleg că Băsescu pe care îl urlă ea este o fantomă, adică casa lor e bântuită sau cum?

"cum ziceam, sustineti niste religii din burta, nu aveti nicio experienta personala si credeti orbeste ce scrie pe internet"
Habar n-ai ce-i ăla satanism și crezi orbește ce citești pe internet despre el, felicitări.

"si tu? ai incercat ceva de sustii ca sunt atatea beneficii cand alegi satanismul?"
Ce relevanță are să-ți explic ție, o atee cam încrezută și "cam mai mult" ignorantă, experiențele pe care le am avut? Nu am nimic să-ți dovedesc ție. Te interesează? Intră pe site și forum și documentează-te. Nu te interesează? Rămâi la teoriile tale.

"da? unde sunt aia foarte multi?
ti-am zis sa-mi arati topicuri."
Ignorantă, ca mai toți ateii. Tu nici n-ai auzit de "satanism spiritual" și gata, "e un alt cult de 2 bani". Te interesează experiențele altora? Intră pe forum și află-le. Nu te interesează? N-ai decât să continui să-i judeci pe toți doar pentru că tu n-ai nicio religie și nu te judecă nimeni din punctul ăsta de vedere.

"argumentul meu suprem impotriva acestui lucru l-am spus deja: se falsificau si materiale cu dzeu sau cu ingeri, materiale care clar aveau mai multa audienta si mai mult succes; dar acestea nu prea exista."
Argument de 2 bani. Tu încă asociezi demonii cu religia creștină. Ca să știi și tu, satanismul adevărat nu este o reacție împotriva creștinismului, ci creștinismul a fost ca o reacție împotriva religiilor păgâne ce-i venerau pe Zei (Demoni) și care aveau exact aceleași principii ca cele ale satanismului spiritual. Tu te bazezi pe faptul că milioane de creștini au avut experiențe cu creaturi malefice pe care îi asociază cu "demonii" că doar așa i-a învățat religia. Nu ești cu nimic diferită de creștinii ăia îndoctrinați care cred că "Satana" arde suflete și Yehova a crea-o pe Eva din coasta lui Adam. Mai ai puțin și o să începi să te rogi la Yehova să nu mai ai parte de astfel de experiențe.

Eu doar te încurajez să studiezi "și cealaltă parte". Dar din câte am observat lenea și ignoranța la atei (sau ce ai fi tu) devine o problemă și asta datorită faptului că ei au sentimentul că le știu pe toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta depinde si de religia lor. Insa e greu de explicat. Adica multi oameni nu vor sa creada in existenta lui Dumnezeu dar cred in Satana. Daca ei nu cred in Dumnezeu poate ca sunt atei...sau cine stie.

| Elide a răspuns:

Pentru că Satan se mai arată și îi poseda pe cei care cu voia lor il atrag spre ei...Și îi înșeala, îi fac să creadă că Dumnezeu nu există și că el este creatorul lumii.el vrea că lumea sa i se închine și astfel sunt condamnati, vrea să atragă pe mulți în "mocirla" lui pentru că vrea să râdă de oameni și la final sa le ia sufletele in iad...eu asta cred.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elide):

Tu ori esti troll ori esti indoctrinat in ultimul hal. Daca iei in serios toate povestile bibliei nu esti cu nimic diferit fata de un copil de 7 ani care crede in Harap Alb sau mai etiu eu in ce personaj mitic. De fapt arata-mi si mie unde scrie in biblie ca Satan isi bate joc de oameni si rade de ei si vrea sa-i ia in "iad" pe toti.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt doar povesti ale Bibliei. Poti sa iti aduc cazuri, unul chiar al unui fost apropiat al meu. Un om perfect normal. Pina ce incerca sa fie crdincios practicant. Cum incepea sa se roage regulat, sau sa mearga regulat la Biserica, sau sa faca alte activitati ce tin de credinta, devenea bolnav psihic, si situatia i se inrautatea pana ce ajungea sa renunte la toate cu privire la credinta, iar cand o facea, redevenea om normal. Diavolul chiar ii poate poseda pe oameni pentru a ii indeparta de Dumnezeu

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

" Un om perfect normal. Pina ce incerca sa fie crdincios practicant. Cum incepea sa se roage regulat, sau sa mearga regulat la Biserica, sau sa faca alte activitati ce tin de credinta, devenea bolnav psihic, "
E la fel ca in cazul unora care consuma alcool. Cat nu bea e ok, cand bea o ia razna. N-are nici o legatura cu paranormalul. Si da, e evident ca unora apropierea de povestile astea cu spiridusi le creaza stari de nebunie. Eu as zice ca TOTI cei care sunt prea atasati de ele au o doza de nebunie. Chiar daca la unii nu se manifesta atat de evident.

In ce priveste citatul din Lewis, ala e doar un apologet al crestinismului care incearca sa faca bici din rahat, adica din povestile crestine.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Vezi, chiar tu recunosti ceva: ca comportamentul se schimba ca urmare a ceva, tu ai zis de alcool. Daca nu ai stii de alcool, te-ai gindi ca exista ceva in spatele comportamentului deviat. La fel si in cazul posedarii, e ceva in spatele comportamentului. Psihologic, nu e nimic paranormal, sursa de unde vine, da. Dar tocmai schimbarea comportamentala demonstreaza ca se intampla ceva, ca este ceva, ca si in cazul alcoolului, in spate, care provoaca acel comportament.
Cit despre Lewis, e cunoscut in toata lumea, nu a fost chiar un nimeni, si nu numai in domeniul religiei. Si nu e de ajuns sa zici ca incearca sa faca bici din rahat daca nu aduci contraargumente la ce a zis.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

Pe principiul tau si cand ai hemoroizi tot satana e de vina.laughing

Oricum ideea e ca, la fel ca alcoolul, mersul pe la biserici si caderea in patima credintei poate cauza probleme psihice si de comportament grave.

Nu are legatura ce a fost Lewis in rest. In ce priveste orientarea religioasa e exact cum ti-am spus. Faptul ca are talent la scris nu inseamna ca, asa cum am spus, poate face din rahat bici.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Exista cazuri, hai sa zicem si de hemoroizi, care, atunci cand au mers la medic, li s-a spus ca nu au nimic, deci singerau in mod inexplicabil, si multi altii sunt OK dupa analize, dar traiesc dureri serioase, sau au simptome de boala serioase desi nu sunt bolnavi fizic. Eu tind sa cred ca Satan este de vina, pentru ca acele persoane nu sunt dintre cele labile psihic, dimpotriva am cunoscut cazuri care erau foarte bine din punct de vedere psihic.
Are legatura ce a fost Lewis in rest. Nu compari un profesor la Oxford si Cambridge cu Holiday de pe TPU. Cum nu ma compar eu cu Einstein. Deci, nu e mai normal sa cred ce zice un profesor la doua universitati renumite decat ce se spune pe aici? La urma urmei, cine e mai studiat? Eu nu cred ca e ca la romani, la Oxford nu ajunge profesor chiar oricine.

| SG1995 a răspuns (pentru cristi202):

"schimbarea comportamentala demonstreaza ca se intampla ceva, ca este ceva, ca si in cazul alcoolului„

Da e ceva, o deviație de funcțiune a unor substanțe chimice aflate în creier. Substanțe care pot provoca haluginații și paranoia. Presupun că prietenul tău n-a fost la psihiatru, sau dacă a fost, a fost la unul extrem de prost.

| cristi202 a răspuns (pentru SG1995):

OK, e adevarat ce spui, dar de ce tipul are probleme doar cand e vorba de practica religioasa? De ce in rest e absolut OK?
A fost la psihiatru. A facut cu el ce fac toti psihiatrii, l-a indopat cu medicamente.

| SG1995 a răspuns (pentru cristi202):

Ahm și cauza psihozei?

| cristi202 a răspuns (pentru SG1995):

Nu stiu.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

N-are rost sa dezbatem teoria "durerilor inexplicabile", si mai ales sa-i dam conotatie religioasa. Ia gandeste-te cate "dureri inexplicabile" existau acum 100 sau 1000 de ani, asta inseamna ca erau mai multi posedati de satanal ala al tau? Sau doar nu se cunosteau cauzele reale? Sau ai impresia ca acum s-a ajuns la limita cunoasterii?

C S Lewis a fost profesor de LITERATURA. Despre ce vorbim?!

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

OK, dar a fost profesor. Hai macar atit recunoaste, ca daca nu treci printr-o facultate platind in vreun fel ca sa iei examenele, aceasta totusi iti deschide mintea. El a avut mai mult de o facultate odata ce a ajuns profesor.
Cit despre noi, eu stiu sigur ca nu sunt profesor, dar despre tine, stau de vorba cu profesor Holiday? happy happy happy

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

Mai lasa-ma cu "profesor". Exista destui profesori de religie musulmana la universitati de renume, inclusiv la cele mentionate de tine. Nici aia nu si-au luat examenele pe spaga, fii sigur.Sunt doua lucruri diferite, competenta intr-un domeniu si credintele in spiridusi. Pe de alta parte nu trebuie sa fii profesor universitar sau mare savant ca sa observi ineptia teoriei crestine. Tine doar de logica si de bun simt.

| PsyhoChild a răspuns:

Pentru cei care spun ca Satana este un zeu pagan nu au dreptate.Satana a fost primul inger care s-a numit Lucifer.A incercat sa fie mai presus de Dumnezeu si din cauza asta l-a trimis in iad ca o pedeapsa.
Eu cred in Dumnezeu dar nu sa vina toti si sa imi spuna fa aia, spovedestete, fa fapte bune etc. Daca vreau sa fac ceva fac din propria initiativa nu ca mi-a spus cineva.
Dar ce nu inteleg eu este ca Lucifer exista datorita lui Dumnezeu iar el incearca sa faca rau oamenilor.