| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că într-o zi vom ajunge să folosim toată aparatura electronică pe mod wireless, adică frigider, mașina de spălat, televizor? Să nu mai fie nevoie să le conectăm la priză cu cablu de alimentare. Mă gândesc că s-ar putea întâmpla asta în viitor, la cât de rapid evoluează tehnologia...

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu merge sa alimentezi wireless un TV sau un frigider, adica nu prea ai cum sa ai priza la 3 m departare.

Ptr ca daca ar fi asa, te-ai electrocuta de nu te-ai vedea sa treaca curentul ala prin aer ca un semnal oarecare.
Plus ca ai nevoie de o tensiune mare ca sa poti alimenta prin aer un frigider, nu merge cu 220, pentru ca aerul nu are deloc aceiasi conductibilitate ca un fi de cupru sau ce o fi.
Si ca sa compensezi, trebuie sa aiba electronii aia adica curentul energie f mare adica sa mearga cu viteza mare pentru a compensa un curent in amperi mic, adica sa ai o tensiune mare in loc de 220 sa zic 1500 Volti, cum e fulgerul ca ex.

E ca si cum tu pui mana pe fir si dincolo la mana cealalta pui frigideru, adica tu devii fir, trece prin tine si ajunge la frigider apoi. Si oricum nu merge frigiderul dar tu mergi in pamant.
Cam asa suna alimentare fara fir.
Si daca si asa la 220 e posibil sa mori, dar la tensiuni mai mari?

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

O sa explic putin ca sa se vada logica pentru care nu prea merge sa alimentam chestii mai ales consumatori mai mari, adica cei care citesc sa simta ei logica, nu doar ca zic eu ca nu merge.
Pentru ca oricat ar avansa tehnologia, fizica nu se schimba, iar cand ea pune limita, apai acolo ramanem.

Avem asa:
Tensiunea (U) adica aia de 230 V de la priza sau 5 V de la telefon.
Puterea (P) se masoara in wati, ce vedem pe consumatori, 100 wati, 60 wati pe becuri de ex
Curentul (I) masurat in amperi.

Hai sa luam un telefon cu un acumulator de 3000 mAh, dau acest exemplu ca e un consumator foarte mic.
Merge la 5 Volti, si sa zicem ca goleste bateria in 5 ore, deci are o putere de 3 wati (Fata de un frigider care poate avea 350 wati), am calculat.
Asa ca trage un curent de 0, 6 amperi la 5 volti ca sa functioneze 5 ore sau sa se incarce in 5 ore.

Dar se stie ca 0, 6 ala este egal cu 5 volti aia supra rezistenta mediului de conductibilitate adica aerul in cazul nostru.
Cat ar trebui sa fie rezistenta aia?
Pai da 8, 3 Ohmi, adica 5 supra 8, 3 da cam 0, 6.
Insa...mie aparatul de masura arata ca rezistenta aerului e enorm de mare, hai sa punem 100000, in loc de 8, 3.

Imparte tu 5 la 1 milion, in loc de 8, 3, si vezi da 0, 6?
Da 0, 00005.
Si? El vrea 0, 6, pai ce facem?
Facem asa, renuntam la telefon, ca nu va functiona si nu se va incarca.
Sau se va incarca in 84 luni in loc de 5 ore.
Dar 100000 ala nu e atat, e mai mare, si un milion, poate mai mare.

Si orice e mai consumator decat telefonul, acel 0, 6 e mai mare! Deci daca asta nu merge, celelalte care vor mai mult, nici atat nu vor merge prin aer asa.

Deci e cazul sa discutam de consumatori mai mari?!
Cred ca am fost clar.

| Celcestietot a răspuns:

Da, la asta s-a gândit Tesla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu siguranţă se va ajunge, dar nu ştiu dacă vom apuca noi vremurile alea, deşi n-ar fi chiar imposibil.

| Speranta12 a răspuns:

Asa ar fi de dorit