| faranume a întrebat:

Credeti ca prietenii sunt importanti in viata?
Dar ce se intampla atunci cand te tradeaza?
Exista cineva pe lumea asta in care pozti sa ai incredere tot timpul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca nimeni nu e perfect.Pe toti ne ia gura pe dinainte, cu totii avem cate ceva de obiectat chiar si in legatura cu cel mai bun prieten.este greu de recunoscut dar experientele mele de pana acum m-au invatat acest lucru. Din acest motiv, imi aleg prietenii dupa fapte, vorbele nu prea ma intereseaza. Mi s-a intamplat sa rup prietenii pentru niste vorbe aruncate iar in pragul disperarii tocmai acele persoane sa imi fie alaturi.imi place sa spun ca suntem oameni cu totii si suntem supusi greselii.nu putem sa ne certam cu toata lumea si pentru orice nimic.

15 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Da sunt importantzi si nu e bine sa iti pui multa baza in ei de aceea nici nu o sa suferi foarte tare cand te tradeaza

da in dumnezeu laughingwinking kiss

| SweetCandy a răspuns:

Sincer nu...eu sunt sceptica in ceea ce priveste increderea si aici nu ma refer la mama, pentru ca ea este fiinta care ti-a dat nastere si care te iubeste si te accepta neconditionat, insa prietenii sunt diferiti si destul de ciudati cate odata, ideea e ca trebuie sa iti gasesti prieteni cu care sa te intelegi bine si sa fiti precum un aluat omogenbig grin...happye greu insa nu imposibilhappy

| Cryssy a răspuns:

Pentru mine sunt cei mai importanti. Atunci cand te tradeaza mergi mai departe. Eu cel mai mult am incredere in prietena mea cea mai buna si in iubitul meu. happy

| xibalba a răspuns:

Prietenii? Depinde cine ii gaseste! Ca eu, una...nu prea am gasit pe cineva care sa fie alaturi de tine si la bine si la rau. Tradari... au existat si vor exista intre prieteni in continuare. Sunt sigura ca fiecare om isi poate numara prietenii adevarati pe degetele de la o singura mana. Dar si cand ai prietenii langa tine... om esti! Ce se intampla atunci cand te tradeaza... pai iti pierzi increderea in ei, si le spui din ce in ce mai putine lucruri care ti se intampla, nu le mai ceri ajutorul lor... in general ii eviti. Da, exista cineva in care ai incredere tot timpul... si aici nu zic de parinti... ca, vorba aia, sa fim seriosi... nu spunem totul parintilor (diferenta intre generatii, teama ca nu ne-ar putea intelege, etc).

| Betty18 a răspuns:

Singura pers in care potia vea incredere esti TU insati caci nu te poti minti sau nu iti poti ascunde sentimentele...pe cei din jur poti sai minti asa usor

| mircea a răspuns:

Daca este vorba de incredere, dupa umila mea experiena de viata, atunci cand am nevoie de ajutor, nu am incredere nici in mine ca ma pot ajuta dupa nevoie. Bineinteles ca exagerez, dar cand ai prieteni si te lasa la nevoie este dureros. Acestia nu sunt prieteni, ci doar niste dusmani deghizati. Da, prietenii sunt importanti cu conditia sa fie adevarati. Si chiar si asa, se mai intampla ca desi toti te ajuta sincer si dezinteresat, lucrurile sa iasa aiurea. Important este sa fii pregatit pentru orice in viata. Realitatea care ne guverneaza viata si cursul evenimentelor este mai ales in afara noatra, nu numai in gandurile noastre.

| bluerose a răspuns:

Bineinteles ca sunt importanti, nu poti trai singur, izolat.
Am avut prieteni pe care i-am considerat foarte aproape de sufletul meu, dar din pacate, in cazul unora s-a dovedit ca mi-au fost prieteni pentru ca aveau de nevoie de mine si in momentul in care si-au atins scopul relatia s-a racit. Acuma sunt mai atenta cu cei din jurul meu si, din pacate, nu pot spune ca mai am incredere neconditionata in cei din anturajul meu.
Persoanele in care am incredere sunt membrii familiei mele (unchi, matusi, veri), dar in special in mama si fratele meu.

| Lary a răspuns:

Da, si anume in mama. Orice ar fi mama e cea mai de incredere persoana.

| girlxx21 a răspuns:

Chiar nu mai stiu ce inseamna aia "prietena" am patit-o acum cativa ani cand m-a tradat "o buna prietena de suflet" asa am catalogat-o eu pana in ziua in care m-a tradat...asta se intampla cam in toate cazurile chiar cand nu te astepti. Asa ca am renuntat sa impart secretele mele sau nu neaparat asta...probabil ce mi se intampla cu o prietena...toate sunt simple cunostinte ce faci bine.si cam atat... Mamei tale ii poti spune totul dar eu nu am parte de o mama careia sa-i impart secretele mele sau ce am eu pe suflet. Am pe cineva alaturi care mi-a dezvaluit niste lucruri din viata lui pe care nu le stie nici parintii lui...asa am prins incredere in acea persoana si el a are foarte mare incredere.doar lui pot sa-i spun ce am pe suflet ce ma supara.etc. Nu stiu daca am procedat bine. dar de preferat e mai bine sa ti pentru tine sau sa-i spui unuia din parinti...RESTU NU ARE NICI O IMPORTANTA...si PRIETENELE...nu le poti numi asa.toate sunt la fel oricat de cinstite ar parea ele in fata ta...toate sunt cu 2 fetewinking

| Andreea24 a răspuns:

Da, prietenii sunt importanti in viata si atunci cand te tradeaza inseamna ca acele persoane nu erau cu adevarat prieteni pentru tine. Nu poti avea incredere decat in putine persoane pe aceasta lume, cel mai adesea in parinti, in prieteni mai putin, indiferent cat de buni ar fi trebuie sa ne pastram o doza de rezerva fata de ei.

| rosepassion a răspuns:

In foarte multe cazuri prietenii pot fii oamenii de mare ajutor... daca ai prietenii adevaratzii ei sunt de mare jutr atunci cand ai nevoie de ei si iti dau sfaturi, daca prietenii sunt falsii cand ai nevoie de ei se scuza si incearca sa schimbe subiectu sau sa faca altceva... pe lumea asta nu stiu daca poti avea incredere deplina in cineva...ca la unii parintzii sunt doar cu numele ca in rest daca nau ce manca ar fi instare sa-si vanda copii (aici vorbesc de boschetarii si oamenii foarte saraci), in rest in multe familii pot avea incredere in parinti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prieteni adevarati? Bla, bla...Nu exista asa ceva! Singurul prieten al tau esti tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu prea poti avea incredere in nimeni, in afara de parinti, pana si tu te tradezi pe tine, de cate ori aveam alte asteptari de la noi si am procedat ca cel mai josnic tradator, oameni suntem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| nebuna0cu0acte0in0regula a răspuns:

Da!
eu sunt singura la parinti! dar am o colega care imi e sora! la orice ora m'a ajutat! si ma va ajuta mereu.am incredere in ea ca nu ma va dezamagi!