| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca puteti avea atata incredere in cineva incat sa il numiti "cel mai bun prieten"? Eu nu am avut si nu o sa am niciodata asa ceva, doar prieteni buni... consider ca prietenii is cei mai imprevizibili.
Si cei care raspund cu "da", cata incredere sunteti dispusi sa aveti in "cel mai bun prieten"

Răspuns Câştigător
| Dean1996 a răspuns:

@Parfum iti dau dreptate,tu ai dreptate prin cuvintele pe care le spui aici,dar exista "prietenii adevarati".O spun pentru ca eu am,trebuie sa le acorzi incredere,gandeste-te ca increderea pe care tu le-o acorzi,o primesti si tu,si este normal sa acorzi mai mult[acum,nici chiar foarte multa].Ca sa acorzi incredere in ceilalti,trebuie sa ai incredere in tine mai intai[asa e corect]. Trebuie sa ai si o doza de "curaj" sa acorzi incredere omului pe care tu-l consideri cel mai bun prieten,pentru ca atunci cand vorbesti cu el ti-e frica:,,daca nu ma intelege,ce ma fac?" si chestii de genul,trebuie sa nu-ti fie frica si sa te astepti la orice,pentru ca nu se stie cum se interpreteaza.Cei mai buni prietenii sunt cei care nu te lasa niciodata balta cand le strigi numele[la propriu,sau la figurat].Si exista,unii spun ca nu exista,dar eu nu sunt de acord,pentru ca am cunoscut prietenia adevarata,si am cunoscut persoana extraordinare,acum probabil depinde de noroc, dar cel mai important si de caracter, bineinteles.Nu este nicio problema ca nu ai intalnit inca persoana care sa-l consideri cel mai bun prieten, il vei intalni, sau el/ea te va intalni.Prietenii de cele mai multe ori te folosesc,sunt materialisti,dar exista si persoane carora le pasa, mai putine, si trebuie sa tii de ele.Eu una acord incredere prietenilor mei cat imi acorda si ei,daca e putin,acord putin, daca e mult, acord mult.Asa mi se pare cinstit,nu? Exista si materialisti,dar si persoane carora le pasa,atat spun,in legatura cu cel mai bun prieten,toti avem,daca nu avem,il vom gasi,in orice caz sa nu te feresti de prietenii,decat de cei care se folosesc de tine, dar daca sunt care vor sa te asculte, sa nu-ti fie frica.Trebuie sa ai curajul sa vorbesti, si increderea trebuie acordata cu masura.Acum,melodia mea de suflet:
http://www.youtube.com/watch?v=mh8MIp2FOhc
Succes

6 răspunsuri:
| DevilLife a răspuns:

Am avut.Am pus totul pe o carte si am pierdut cum se stie.Mi-am pus toata increderea si "prietena cea mai buna" imi era ca sufletul meu, stia absolut tot ce se petrecea cu mine, cu cei din familia mea, cu cei la care tineam eu, stia tot ce faceam eu asta pana intr-un punct cand cineva mi-a deschis ochii ca de fapt ma minte si ca de fapt nu e asa cum credeam eu.Acum...numai am incredere nici in mine, cu atat mai putin in alte persoane.

| PetreConstanta a răspuns:

Prietenia se consolideaza in timp dar... pentru ca este si un dar tot te va vinde Putini care nu au pret de vanzare ( pe cale de disparitie)

| cOry_1726 a răspuns:

Prieteni adevarati care nu iti intorc spatele niciodata sunt mama si tatal tau in ei trebuie s ai incredere deplina fiindca ei nu t lasa niciodata orice ai face ei t iarta fiindca esti copilul lor...insa prieteni sunt cu 2 fete ei stau cu tine doar cand nu au cu cine iesi afara sau cand nu au bani si ies cu tine ca stie ca tu ai insa parinti ies oricand cu tine si iti dau bani orikti ai vrea(daca au si ei desigur) asa ca nu te increde in nimeni pentru ca asa am patit-o si euwinking

| Vulvatron a răspuns:

@Monawar am f multi prieteni, care m-au ajutat mult si mi-au fost alaturi, am spus doar ca nu pot sa am prea multa incredere in prieteni ca oricand poti fi tradat

| maryana5 a răspuns:

Poti stii ca te aflii sau nu in preajma unui prieten, numai atunci cand poti intr-adevar, sa gandesti cu voce tare happy

| Dean1996 a răspuns:

@Parfum,nu trebuie sa-ti dai sufletul unei persoane in totalitate,ci doar sa-i oferi increderea pe care tu consideri ca o merita,intr-adevar, oricine poate trada, dar.stii vorba aia,,nu risti, nu castigi" [un prieten adevarat, ma refer]