| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca sinuciderea este justificata? Este singurul pacat ce nu poate fi iertat? Avem atatea exemple printre care Dan Claudiu Vornicelu, Malina Olinescu, Madalina Manole, Roxana Briban, Luca Calinescu si straini precum Sylvia Plath, Robin Williams, Hitler, Virginia Woolf, Arthur Koestler si altii.

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Da, exemple de AȘA NU laughing! Este păcat să te sinucizi, pentru că îți bați joc de propriul progres scris în cărțile Creatorului.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe vremea crestinismului, daca nu era considerat pacat suicidul, ar fi facut toti 2-3 fapte bune, apoi se aruncau in fata dinozaurului ori de pe turnul Babel, ca sa intre direct in rai, la separeul VIP, sa mulga oile cu Iisus, si sa manance carne de porc toata ziua, ca doar acolo nu se mai posteste, saracilor pamanteni care sunteti. Normal ca faceau si carnat afumat. Soric cu sare, in loc de seminte la meci.
Asa ca au dat-o pe asta, ca se supara sefu' daca o iei pe scurtatura in Rai, ca nu se accepta, nu-ti pun astia stampila, preotul n-are voie sa vina la bairamul tau, ca n-ai cotizat suficient la parohie si deja pleci, etc. Altfel, cum spuneam, nu mai traia nici unul ca fraierul aici jos, unde sunt pacate. Se pocaia 2-3 luni, si direct la etaj, cu lumea buna.
Revenind cu picioarele pe pamant, in secolul 21 nu e nici o combinatie sa te sinucizi, ca marea majoritate deja banuim ca dupa moarte nu e nici o rasplata, nimic, e ecran negru si cam atat. Asa ca viata asta pacatoasa e singura noastra sansa de a exista, iar sinuciderea nu are cum sa fie justificata.

| Dorotheea21 a răspuns:

Nu cred in justificari de genul acesta.
Am luat la intamplare, doi romani si doi straini care au comis suicid: Olinescu, Briban, Plath si Woolf.
Motivele lor?
Depresie, si sinucidere din dragoste.
Acestea nu sunt niciodata motive pentru ca cineva sa isi ia viata.
Moartea este etapa in care persistam numai in memoria celor ramasi in viata, si nu sunt deloc sigura ca vreau sa raman in amintirile cuiva ca mi-am luat viata dintr'o teama de suferinta, din depresie sau din dragoste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă în momentul ala ești rătăcit nu ești în deplinătatea facultății mintale este justificata cu toții avem limite pana și robotii ruginesc. De o depresie cronica e aproape imposibil sa scapi prin orice metoda e doar o chestiune de timp pana te sinucizi aia te urmărește întreaga viata dacă ai mai ales vulnerabilitate genetica depresia revine iar și iar la orice supărare și singura soluție e asta acum depinde dacă ai sprijin moral dacă ești înțeles prietenii ți alături rareori ajungi la acest act dar dacă ești izolat și singur și nu primești nici un ajutor mai devreme sau mai târziu tot acolo ajungi.
Depinde ca sunt unele tipuri de depresie care nu te afectează asa grav încât sa ajungi la asemenea gest. Sunt sigur ca Dumnezeu ar ierta o persoana depresiva care o luptat ani de zile da în cele din urma o cedat și sa sinucis. Depinde și de psihicul fiecărei persoane unii rezista unii nu. Mie mi se pare un păcat ca incestul în familie între un tata și fica nu mi se pare cel mai mare păcat mai ales ca e vorba de o boala grea. Dacă te sinucizi din orice rahat atunci e alta poveste da nu știm ce li se întâmplă celor ce au recurs la asa ceva.

| Jus7t a răspuns:

Are vreo logică religia asta?
Adică unul care omoară 10 oameni e înmormântat cu restul oamenilor morți din cimitir dar ăsta dacă se sinucide e înmormântat separat laughing
Câtă prostie.
Oamenii se sinucid când nu mai pot să suporte greutatea ce o țin în spate.
Mai sunt și oameni retardați care mănâncă rahat că ei n nu ar face niciodată așa ceva de parcă au trăit ei toate experientele posibile să poată spune așa ceva sau zic de cei care fac asta că sunt lași și nu știu cum. Fără să știe cât timp au luptat zi de zi și noapte de noapte, ani întregi.
Nu-i condamn, alții trăiesc să facă rău altora, iar asta e de iertat?
N-are sens.

| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Pai nu, sa te sinucizi e o prostie, viața este exact ca un joc, daca te omori nu ai cum sa scapi pentru că oricum vei fii reînviat prin alte experiențe umane.
Ce zici tu a fii rău, este doar pentru că reprezintă un pericol pentru supraviețuirea ta ca om, daca ai privi din exterior și ai fi Dumnezeu, ții s-ar părea distractiv. laughing

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Scapi de ce te chinuie în viața asta, că nu mai poți.

| Monst a răspuns:

Madalina Manole nu s-a sinucis.A fost ucisa de catre sotul ei Mircea Petru impreuna cu mama sa. Malina Olinescu nu s-a sinucis a fost doar un accident.