| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că un om care a suferit traume de genul abuzuri fizice și/sau emoționale, se poate vindeca complet dacă schimba mediul, se muta in altă țară iar acolo găsește oameni care-l încurajează și îl apreciază, care-i ridica moralul?

Răspuns Câştigător
| steamrogue77 a răspuns:

Depinde cum gestionezi traumele, pot sa te coboare la cel mai jos nivel posibil sau poti sa te intaresti foarte mult, nu cred varianta de mijloc.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Freya1 a răspuns:

O data ce îți schimbi viata e posibil sa mai scapi de traume.Dar cred ca mereu vei rămâne cu anumite temeri.
Astea nu ți le poate scoate nimic din cap chiar dacă ajungi sa duci o viata relativ normala.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, Sunt cel mai viu exemplu.
Incă din ani primari ai școlii am fost lovit cu nuiaua de tovarașa invățătoare. Așa c-am decis să nu invăț nimic. La fel a fost și-n clasele 5-8. Nuiaua s-a schimbat in pălmuit sau trasul de urechii.
In clasa-a a zecea am realizat că am două variante. Îl bat pe domnul diriginte care m-a lovit cu cartea-n cap sau,,, plec definitiv din scoală. Am ales a doua variantă și la scurt timp am părăsit și Țara pe care o iubesc.
Sunt 30 de ani de atunci și SINCER,,, Mulțumesc tuturor profesorilor care m-au făcut să disprețuiesc invățămăntul Romănesc. și să plec.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,și spun asta pentru că sunt unul dintre oamenii aceia, am ajuns să urăsc să stau în țara asta, unde ma uit mereu vad traume, si plus ca plecarea intr-o tara noua iti da posibilitatea la o viata nouă.

| 4evergentleman a răspuns:

Da