| chiftelutacrocanta a întrebat:

Credeti ca viata e ca un joc de pacanele? Mai intai joci dupa care care te izbesti de un castig mare dupa care pierzi castigul dar continui apoi sa joci in continuare sperand sa castigi din nou cum ai castigat si in trecut? Continuam sa traim pentru ca am vazut in trecut ca putem fi fericiti si putem avea succes si acum vrem sa ne izbim din nou de fericire si de succes? Continuam sa traim pentru ca in trecut am vazut ca in viata chiar se poate? Totusi de ce de multe ori cand viata ne da o sansa o pierdem si nu avem grija de ea?

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Eu aș vrea să și țin de fericire, nu să o pierd ca după să încerc din nou însă nu totul depinde de noi.

| danay72 a răspuns:

Cred ca suntem ceea ce alegem sa fim, iar acest lucru ne aduce fericire sau nu. Ceea ce seamănă omul aceea va și secera.

| VladIrina a răspuns:

Oamenii se așteaptă mereu la mai mult. Foarte puțini se mulțumesc cu ce au. Când le apare o șansă in față, nu profită de ea în speranța că va apărea altceva și mai bun. E ca la Roata norocului, ai câștigat 1 milion de euro, dar tu renunți la toți banii ca să mai dai o data, poate câștigi 5 milioane și în final pierzi tot. Așa e și în viață, trebuie să te bucuri de ce ai, dar nu te culci pe-o ureche și să crezi că ți se cuvine tot. Oricând poți pierde tot ce ai dacă nu ai grijă de ce posezi, lucruri materiale, prietenii, sentimente, etc. Eu am un principiu în viață: Așteaptă-te la puțin, ca să fii surprins, nu dezamăgit.