| anonim_4396 a întrebat:

Pentru ca traim in secolul vitezei, ne vine greu sa ne oprim, iar cand o facem simtim ca am facut ceva gresit.
Pentru ca traim in secolul vitezei, trebuie sa facem totul mai repede : sa ne indragostim mai repede, sa facem dragoste mai repede, sa iubim mai repede, sa ne mutam mai repede, sa ne casatorim mai repede si daca se poate sa traim fericiti pana la adanci batraneti mai repede.

Am uitat sa luam lucrurile treptat, iar cand o facem suntem priviti ca fiind demodati. Cosumam totul la viteza luminii: resurse, relatii, sentimente, si apoi ne intrebam de ce suntem asa nefericiti.

Am uitat ca fiecare moment are farmecul sau si ca fluturasii pot trai mai mult decat o zi. Ne epuizam toata energia "la inceput" si ajungem istoviti "la sfarsit".

Solutia? Sa ne izbim violent de "inainte" si "inapoi", de "trecut" si "viitor", de "ceea ce vreau" si "ceea ce pot" in cautarea fluturilor nemuritori si sentimentelor nesecatuite de viteza secolului in care traim.

In ritmul asta, nu m-as mira daca prima intalnire ar fi direct la primarie, a doua in noul apartament, iar a treia in cabinetul mediculul ginecolog.

Astazi, trebuie sa stim totul despre persoana de langa noi din prima, sa fim complet naturali in prezenta ei, fara urma de mister si fara niciun secret. Astazi vrem totul sau nimic si vrem acum.

Poate ar fi bine sa nu ne mai influentam atat de mult destinul si sa lasam lucrurile sa mearga de la sine... Astfel, poate vom ajunge sa descoperim sentimente si emotii demult uitate sau despre care doar am citit in carti si am vazut in filme.

Si sincer, daca secretul fericirii noastre pe termen lung ar fi sa luam lucrurile pas cu pas, nu-i asa ca ar fi pacat sa nu incercam?

5 răspunsuri:
| eek a răspuns:

Te chinuie tare chestia asta.si da asa e.iti spun din proprie experienta. si da. poate ar fi mai bine sa luam totul cu incetul... si mi a placut mult faza cu intalnirile. a treia.la ginecologlaughing) maxim. oricum imi place cum gandesti...big grin

| Jonsdottir a răspuns:

Asta este esenta existentei mele whistling hmmm, si nu numai a mea, a tuturor de pe acest glob! trebuie sa ne dezvoltam, sa creeam, sa mergem mai departe.gandeste'te si din cealalta pare! cand o sa fii bunic/a o sa le zici nepotilor "pe vremea mea" adica acum si ei o sa zica la fel, deci nu este chiar asa de rau pe cat parewinking si de ce a trebuit sa alegi "iubirea/dragostea/sentimente/fluturasi" ca subiect?! asta este ultimul subiect pe care l'as fi ales dintr'o lista foarte lunga de subiectewinking de parca nu ati (voi astia de pe site) stii cum e atunci cand te desparti de cineva si suferiti (sa nu ma i'a gura de dinainte) si dupa 2 zile ziceti acelasi lucru ca acum 3 luni,"m-am indragostit" si o luati de la capat cu suferinta straight face

By Dy
Xo~Xo

| dy a răspuns:

Suntem oamenii mileniului trei, trăim în secolul vitezei, ne mândrim cu însuşiri demiurgice prin progresul tehnologiei, avem cărţi despre societăţi secrete, vorbim la TV despre sex, ne publicăm intimităţile pe net şi ne iubim fără perdea. Cu pasiune şi scântei, cu devotament şi inerţie, respect şi perseverentă, cu miracole şi celebrări.
Ne miscăm într-un sistem democratic, în care libertatea persoanei e proslăvită, uneori greşit înteleasă, alteori prost aplicată. Ne învată că avem drepturi, dar noi ne concentrăm pe revendicări. Ne învaţă cum e corect, dar nu vedem exemple. Inventăm artificii de calcul şi ne înmulţim averile. In secolul vitezei nu avem timp sa iubim si sa ne cunoastem aproapele, totul se exprima in bani! Chiar si DRAGOSTEA... Iar cine indrazneste sa gandeasca altfel e considerat neadaptat, copil sau nebun! Asta e viata in secolul nostru lipsit de sentimente trainice!

| rox a răspuns:

E cum spui tu.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.Foarte bine scris, dar daca am putea sa nu privim la cei din furul nostru si sa traim asa cum ai spus...ar fi frumos, adica a fost dar sa pierdut