| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in destin, ori sînteti de parere ca destinul ni-l facem cu mana noastra?

Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

O sa raspund la aceasta intrebare cu cateva versuri de Alexandru Macedonski:
" Se zice ca Destinul sta-n mana omeneasca...
Astearna-si fiecare de vrea sa s-odiheasca...
Precum se duce fulgul oriunde vantu-l duce,
Oriunde hotaraste,-acolo ne conduce!
Asteapta-l cu rabdare sau tremura de frica,
De vrea, el te scufunda, de vrea el te ridica!"

13 răspunsuri:
| Cryssy a răspuns:

Si una si alta.

| thehope a răspuns:

Intr-adevar...se spune ca fiecare aredestinul sau...ca toti avem "o poveste in cartea lui Dumnezeu" care isi urmeaza cursul zilnic...intr-un fel poate ca asa este...insa daca ne gandim bine...si noi contribuim la scrierea acestei povesti care se numeste destin, soarta sau cum vreti sa ii spuneti... poate ca tot ce e adevarat in asta e faptul ca ne nastem atunci cand ne e prezis...suferim sau suntem fericiti atat cat meritam si murim la data cand ne e dat sa murim...insa tot ce se intampla pe parcursul vietii...noi facem sa fie asa...

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Toti avem un destin... o soartawinking da cred

| Artemiss a răspuns:

Cred ca undeva acolo iti este scrisa povestea, insa o poti schimba...pana la urma urmei noi alegem...

| Lorenyk a răspuns:

Destinul ni-l facem noi. eu cred ca exista doar noroc sau ghinion, dar trebuie sa stim cumm sa profitam de noroc si cum sa facem fata ghinionului. viata noastra depinde de noi si de deciziile pe care le luam

| angella1972 a răspuns:

Eu cred in destin.viata m-a facut sa-mi dau seama ca nimic nu e-ntamplator, si ca totul se plateste aici, cat traim si nu dupa moarte.am aflat ca bine faci-bine gasesti, si ca daruind primesti inzecit.

| missME a răspuns:

Cand mi se intampla ceva rau, prefer sa cred ca eu nu am avut nicio vine ca, asa a fost sa fiesad

| mihaelanikol a răspuns:

Cu siguranta destinul il facem noi, iar atunci cand dam vina pe destin nu vrem sa recunoastem ca noi am gresit sau ca nu am profitat de acele momente cand puteam sa facem ceva bun pentru viata noastra si nu mai putem da timpul inapoi...

| IuliaWosster a răspuns:

Eu cred ca destinul ni-l facem cu mana noastra..depinde cum vad uni acest lucruhappy

| smy a răspuns:

As vrea sa cred in destin, dar cred ca destinul ni-l facem singuri, daca ar exista destinul atunci noi inseamna ca am fii decat niste pioni intr-un mare joc de sah unde suntem controlati si nu putem lua propriile decizii, si nu este asa toti avem dreptul de a alege ce facem si toti ne putem scrie destinul, cei care cred in destin cred doar pentru ca pot da vina pe ceva pentru greselile lor, neasumandu-si raspunderi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu l-as numi destin, ci doar modalitate de a rasunde la o situatie data, unele se pot acomoda cu ceea ce ne dorim altele nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu sunt baiat da nu fac nimic cu mana.nu-i frumos cabd sunt atatea fete, cucuiete.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce mai gluma măi Tepes, pun pariu ca nu ai mai mult de 17 ani(la varsta psihologica ma refer)... thinking