| anonim_4396 a întrebat:

Credeți în teoria aceea pe care o afirmă psihologii cum că unele fete sunt atrase de bărbați maturi, de vârsta a doua, în detrimentul celor de vârsta lor, deoarece au avut o relație defectuasă cu tații lor sau și mai rău, figura paternă a fost absentă complet din viața lor?
Sau așa este felul lor, neavând nicio legătură cu lipsa tatălui sau cu relația dintre ele și tatăl lor?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Și da, și nu. Extrapolând în regnul animal, s-ar putea spune următorul lucru:
O persoană tânără este atrasă de o altă persoană tânără doar în perioada adolescentină pentru că se distrează, fiind de o vârstă.
Dar, ca și în regnul animal, în momentul în care o persoană tânără se maturizează pentru următoarea perioadă a vieții, caută o persoană matură, cu capul pe umeri, un sprijin la nevoie. Nu neapărat că trebuie să fie potent financiar, dar caută maturitate în gândire, fapte.
Consideră că pentru o familie are nevoie de o persoană care știe să se descurce în viață!
Fiecare etapă a vieții are calități și defecte!

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant situatii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este așa felul lor.

| Drimmero a răspuns:

Poate sa aiba legatura si cu lipsa figurii paterne din viata lor, dar si cu o relatie stransa si sa simta inca nevoia de paternitate, de protectie, bla bla, de ce nu si o situatie materiala buna din partea domnilor, sa o dam si p-asta dreapta. Sincer, personal nu le inteleg pe unele domnisoare care la 20-20 si ceva umbla cu Pascalopoli, pe mosnegi ii inteleg de ce umbla cu ele pentru ca barbatii dupa o varsta vor prospaturi, vor fizic tanar/frumos, revigorarea aia, dar se vede ditamai discrepanta, zici ca sunt tatal si fiica.

| Mosotti a răspuns:

Nu neaparat, psihologii astia uneori mai zic si aiureali.
De ex o fata de 20 ani poate fi indrag de unu de 35, pentru ca ele sunt facute sa se duca la barbati maturi, bazati, cu experienta, sa le dea protectie, de acolo tenta asta. Tot natura le impinge la stabilitate si siguranta.

Dar sigur, e posibil sa caute dragostea, protectia unui tata pe care nu l-au avut.

De ex o varianta a psihologilor pentru femeile de se tot aranjeaza ar fi ca, vezi doamne ele cauta aprecierea altor femei acum, apreciere pe care nu au avut-o in copilarie de la mama, nu prea-s de acord cu asta.
Parerea mea e ca se aranjeaza ca sa aiba acces la cei mai ok barbati, sa aiba parte de un partener cat mai okey.

| Mosotti a răspuns:

Nu ai inteles, in genele lor, femeile cauta barbati care sa le ofera siguranta, si altele, vorba vine protectie, pai da, in trecutul indepartat femeia era aparata de barbat de n chestii, si cum noi nu am evoluat pe partea asta a creierului, tendintele genetice instinctive sunt aceleasi, nu are leg cu stadiul actual al societatii.

Nu ai auzit multe femei "Sa ma simt protejata...". Sigur ca si eu ma miram ca de cine dracu sa fie protejate, dar dupa aia am aflat ca era vb de instinctele lor primitive care s-au pastrat.

| Simpatic a răspuns:

Unele fete sunt atrase de mosi pentru ca acei mosi au bani, deci considera ca cu cat esti mai mare de ani cu atat esti mai bine financiar avand o afacere, o pensie mare etc, acolo unde este cazul.
De ce nu sunt fete tinere cu barbati mai in varsta dar saraci? Poate sunt dar putine cazuri.

| Freya1 a răspuns:

Exista posibilitatea, doar ca nu in toate cazurile de relații tânără/bătrân e la fel.In mai bine de jumătate din cazuri relațiile de genul se formeaza pentru bani.

| Dismally a răspuns:

Nu, cred ca fetele se maturizeaza mai repede decat baietii si de asta sunt atrase de barbatii maturi, cei de varsta lor nu au acele caltitati pe care le cauta la un partener.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Intr-o pproportie de 50% DA, dar nu mai mult.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu cred. Mai logic mi s-ar parea sa fie atrase de barbati un pic mai in varsta deoarece ei sunt mai stabili, probabil au si bani mai multi, au o experienta de viata mai mare samd.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Este o teorie plauzibila, da! Bine, normal ca nu se aplica in toate cazurile, dar este o posibilitate!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Ba conteaza figura, cel mai mult, mai ales la inceput! Altfel relatia aceea e doar pe interes! Majoritatea femeilor nu cauta interesul, cauta iubirea, si apoi stabilitatea si confortul, iar ele nu se pot indragosti de unul care nu le atrage la figura, cum nici barbatii nu pot de altfel!

| Legion7X a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Adevărul, că irinel columbeanu, era barbat bine rău. In final l-a legat cu un copil si aia a fost cheia laughing

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Legion7X):

E luat din interes, nu din iubire! Adica Monica Gabor aia nu sta din placere cu el, n-are cum! Sau poate are legatura cu teoria asta expusa mai sus!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Posibil material Sau în anumite cazuri dvdp sexual.
Ca daca o luam dupa fizic, bătrânețea, este bătrânețe. Piele zbârcită, cercăne, hodorogeală.

nu se agată niciuna, de unul mai învârsta pe ochii frumoși, fiind și sărac. Poate să fie o tipă, fără căutare. Asta este realitatea și cred că așa gândesc multe. Nici eu dacă aș fi fată. Nu m-aș uita la unul mai invârstă pe ochii frumosi dacă arăt destul de bine. Măcar material să fie avantajos, dacă nu sexual laughing iubirea nu există. Decât dacă totul este necondiționat și anume. Fără condiții.
ne placem asa cum ne-am găsit și restul vedem ce ni se oferă pe parcurs. Acum. Unele după ce că sunt in situatii poate mai urâte, mai fac și ifose că nu le place locuinta sau casa ori că vor altceva, deși situația partenerului poate este mai bună fată de situația ei. Din fericire există și corturi cu plasă de țînțari laughing

| AndreeaWTS a răspuns:

E foarte posibil.
Așa cum unii bărbați încearcă să-și găsească în soție, o a doua mamă, așa și unele fete e posibil să-și caute în partener, figura paternă pe care n-au avut-o în copilărie.
Habar n-am.
Cred că cel mai bun răspuns l-ar putea da chiar o fată inteligentă căreia îi plac bărbații maturi. (că de-astea care habar n-au de capul lor... nici o șansă)

| CassiusAlexander a răspuns:

Și totuși nimeni nu zice că unii bărbați sunt atrași de femei în vârstă din cauza relației defectuase cu mama. Deși evident există bărbați cu relații defectuase cu mamele lor.

Ori aplici teoria în toate cazurile, ori dacă nu sună doar ca o încercare de a părea inteligent motivând ceva ce nu e așa de complicat.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru CassiusAlexander):

Barbatii nu ar avea cum sa aiba probleme de acest gen, pentru ca barbatii sunt atrasi in mod special de femeile tinere, deoarece sunt fertile, femeile insa sunt atrase de barbati mai in varsta(atata timp cat arata bine la figura, normal)deoarece simt ca sunt mai maturi si mai stabili! Si da, exista o mare posibilitate ca teoria pe care ai negat-o sa fie adevarata, in cazul in care femeile se afla in relatii cu barbati MULT mai in varsta!

| Pnin a răspuns:

Nu are legatura cu parintele baietii profita din plin de ideea asta ca ei sunt retardati pana la o varsta si imaturi ca sa isi faca de cap asa ca nu merita atentie. Nici o fata nu se uita la un baiat de varsta ei ca la majoritatea le place mult sa se victimizeze la modul ahh, eu sunt baiat, nu stiu sa fac un ou... dau foc la bucatarie... uita-te la mine cat sunt de prost. Si ce e mai jalnic e ca multi cred ca par draguti cand zic chestii din astea, nu handicapati.
Normal ca apreciezi un barbat mai mare cu cativa ani care a trecut de faza in care se lamnteaza ca e greu sa tai un cartof si are responsabilitati reale si ai ce sa inveti de la el.
Cel putin eu de asta nu ma uit la tipi de varsta mea, inca nu am cunoscut unul singur pe picioarele lui.