| ՀԷՑ a întrebat:

Credeti in vampiri? stiu ca pare o prostie pentru multi dintre voi, dar orice minciuna are un sambure de adevar, adica, toate legendele despre vampiri si toate chestiile astea, trebuie sa fi pornit de la ceva...

Răspuns Câştigător
| Ermine a răspuns:

Legendele astea cu vampiri nu au pornit de la Vlad Tepes, au pornit de la Lilith. o Legenda spune ca Dumnezeu ar fi creat pe Adam și pe Lilith, dupa care Lilith este izgonită din Eden. Îl ia pe Șarpe (Diavolul) ca soț, răzbunându-se mai târziu pe Adam, făcându-l să ia fructul interzis.Se spune ca sugea sangele nou-nascutilor si tinerilor.Cam de acolo a pornit tot...

8 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Sa stii ca in noaptea asa o sa dorm sub pat de frica Nu mai crede in prostii

| NoChanceForUs a răspuns:

Există o specie de lilieci sugători de sânge,preferă vitele de obicei,pur și simplu aterizează noaptea pe ele și le sug sângele.
În rest, basme din folclor, pe care nu ar trebui să le crezi pentru că au surse și origini îndoielnice.Saau pot să-ți spun totuși cum au apărut vampirii din încrucișarea unui liliac vegetarian cu un fan Twilight...

| PinkPanther a răspuns:

Da, au pornit de la o boala de piele din cauza careia unii oameni nu pot sa stea la soare, e foarte rara boala respectiva, de la aia si probabil inca cateva intamplari si mintea omului e inventiva, mai ales cand nu isi poate explica anumite lucruri

| MasterGoldX a răspuns:

Toate legendele si povestile au pornit de pe vremurile cand domnitorii erau cruzi si aveau o anumita pofta de a a-i elimina pe dusmani. totul incepe cu povestea Dracula a lui Bram Stoker care desigur s-a inspirat de la noi, de la Vlad Tepes, si de pe aici a cam pornit toate povestile si toate astea. de asemenea vampirii sunt fiinte mitologice si folclorice si etc. (http://ro.wikipedia.org/wiki/Vampir_%28legend%C4%83%29)

| LuLu1234 a răspuns:

Da ai dreptate cand spui ca au pornit de la ceva. au pornit de la domnitorul vlad tepes ( sti ala care punea oamenii in teapa) toate povestile astea cu vampiri da nu stiu exact cum.

| carmen_5205 a răspuns:

Http://www.acasatv.ro /emisiuni/ultimul- vampir-sa-fie-adevarat-video. html