| chiftelutacrocanta a întrebat:

Crezi ca gandurile rele inconstiente sunt cele care provoaca omului stari rele? Eu de exemplu uneori cand ma simt suparat si ma aflu intr-o stare rea imi dau seama ca gandurile inconstiente imi provoaca starea rea si supararea si odata ce reusesc sa gasesc gandurile inconstiente care imi provoaca starea rea si supararea parca ma linistesc.Tu cand te aflii intr-o stare rea si esti suparat incerci sa gasesti gandurile inconstiente care iti provoaca starea rea si supararea sau iti lasi sufletul sa fie intr-o stare rea si sa fie suparat sau ce faci cand te aflii intr-o stare rea si esti suparat?

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Eu am motive dacă sunt supărat deci nu știu dacă pot numi gândurile alea inconștiente căci sunt perfect conștiente.
Ca să nu mai fiu încerc să mă detașez dar asta nu rezolvă problema decât pe moment, ca să scap de tot de supărare trebuie să rezolv problema în sine care cauzează supărarea.

| Mayhem666 a răspuns:

Eu cand sunt intr-o stare rea, sau sunt suparat, de obicei nu sunt din cauza gandurilor rele, ci din cauza ca niste persoane pe care probabil le urasc m-au enervat. Sau e posibil sa ma fi enervat si persoane pe care nu le urasc.

| GreenVoid a răspuns:

Ai observat ca daca te concentrezi pe o parte anume a corpului si sa zicem iti imaginezi ca esti injunghiat sau ceva genlaughingchiar incepi sa simti? Sau daca ai o durere si te concentrezi pe ea, o vizualizezi reusesti intr o oarecare masura cel putin sa o ameliorezi? Cred ca subconstientul nostru si gandurile constiente sau nu, ne influenteaza in totalitatea viata.Incearca sa te detasezi de probleme si sa adopti si stilul "asta e, nu imi pasa"Bine tu acum n ai dat detalii despre o problema anume, daca e ceva fara rezolvare gen moartea cuiva sau probleme de sanatate, dar daca pur si simplu ai stari proaste ca na viata i de cacao, incearca pur si simplu sa vezi partea buna a lucrurilor, sa vezi ca putea fii si mai rau si ca n o sa ramai mereu "blocat" in starea asta.O gandire pozitiva=o viata pozitiva.

| ℛąin a răspuns:

Supărările provin mereu de la gânduri conștiente. Când sunt tristă, sufăr, după care încerc să-mi rezolv problemele ce mi-au cauzat acea stare, chiar dacă uneori e cam greu.

| Pendek a răspuns:

Mie, gandurile rele, deloc inconstiente, mai degraba cu stiinta si vointa deplina ma descarca de toate, apoi rezolv chestia ce mi-a provocat ganduri necurate.