| chiftelutacrocanta a întrebat:

Crezi ca timpul vindeca ranile psihice ale trecutului?

7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

La majoritatea da. La altii mai slabi, insa, trecerea timpului nu face altceva decat sa agraveze, respectivii avand apoi nevoie de ajutor din exterior.

| neutrino a răspuns:

Este adevarat ca timpul rezolva si asemenea rani, dar sunt si cazuri cand unele rani se vindeca greu, lasand mari cicatrice.

| Drimmero a răspuns:

Daca esti puternic si sanatos tun mental, treci peste orice impas!

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu, dar ajuta sa treci peste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de fiecare om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata
Ascunderea problemelor sub preș nu e o soluție.Creierul nostru nu le mai vede și asta ne face sa ne simțim bine, dar până la urmă ne vom împiedica de ele.
Cuplurile de exemplu, nu trebuie niciodată să treacă peste o ceartă fără să o rezolve și ambii parteneri să fie de acord că problema nu mai trebuie discutată. În caz contrar apar reproșurile.
Reproșurile sunt periculoase deoarece cuplul nu știe dacă problemele din trecut sunt cu adevărat probleme reale, dar mereu e placut pentru noi să le aruncam doar ca să ne păcălim că am câștigat o discuție. Gândește-te cum te-ai simți tu când după o ceartă normală, iubita sa-ți reproșeze tot ce ai greșit tu în ultimii trei, patru ani.Ai simți că ea nu s-a simțit bine niciodată, că relația voastră a fost o păcăleală.
E bine să rezolvăm fiecare problemă, să nu o lăsăm pur și simplu, să existe comunicare si nimeni să nu se simtă stânjenit să spună ca nu îi convine ceva.
E mult mai ușor să rezolvi fiecare problemă pe rând, în loc să aștepți să se rezolve totul de la sine.Devine imposibil să mai faci curat când toată casa e o cocină în sine.

| justanotheralien a răspuns:

Nu. Timpul doar ne obisnuieste cu durerea.