| mentholinks a întrebat:

Cu cat acorzi mai mult timp problemelor, acestea se agraveaza?

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

In niciun caz, problema e la fel de mica sau de mare, indiferent daca te gandesti sau nu la ea. Ca ti se pare ca e din ce in ce mai mare, asta Da.

Era odata o psiholoaga cu grupul ei de tristi, si ca sa le explice asta mai bine, a ridicat un pahar cu apa. A intrebat grupul daca paharul cu apa e greu. Grupul a raspuns ca nu prea, e doar un pahar, are 150 de mililitri. Atunci ea intreaba din nou, daca ar tine paharul o jumatate de ora in mana, pana ar incepe s-o doara mana, paharul ar fi mai greu? Grupul a raspuns ca nu, paharul tot 150 mililitri ar avea. Dar totusi, daca l-ar tine incontinuu, 24 de ore, paharul ar fi mai greu? Adica in 24 de ore durerea ar fi deja prea greu de suportat, i-ar amorti mana, abia ar mai reusi sa il tina. Ar fi paharul mai greu?
Nu, paharul nu ar fi mai greu, tot 150 mililitri ar avea. Dar totusi, ar parea mult mai greu de atat.
La fel si in cazul problemelor, te gandesti 5 minute la ele, nu gasesti rezolvare, e o problema. T e gandesti o jumatate de ora si tot nu gasesti o rezolvare, deja incepe sa fie o problema cam mare. Te gandesti o zi intreaga si tot nu-i dai de cap, e grav. Asta in aparenta, problema insa ar fi aceeasi.
Si sa nu uitam ca marile rezolvari au aparut in momente de sclipire a mintii. Doar oamenii sclipitori pot cauta o solutie ani de zile pana sa o gaseasca, majoritatea nu suntem capabili de asta.

| WhatheWow a răspuns:

Nu cred că problemele se agravează în funcție de timpul acordat rezolvării lor cum nu cred că superficialitatea e în stare să rezolve problemele grave.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este important felul in care abordezi problema, asta insasi devenind problema la un moment dat. Atunci cand rezolvi lucruri de genul: mandrie, orgoliu, incapatanare, ego cu aalte cuvinte, problemele dispar.
Stii cand spune cineva "am o problema cu cutare", este adevarat, problema este a celui care spune asta, nu a celui la care se refera.

| OoKidaLoveoO a răspuns:

Nu neaparat! Daca este vorba de un baiat fata acordai timp. Daca este ceva genu baiatul fata pe care il iubesti te inseala ar trebui sa fim prostsa nu actionezi. Daca este o pr de sanatate nu ii acorzi timp. Daca este una de prietenie ar trebui ceva timp.....Etc.Te-am ajutat? XD

| deea186 a răspuns:

Trebuie sa acorzi putin timp pentru a vedea daca se intampla ceva dar daca nu....atunci trebuie sa reactionezi