| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar fi,în viziunea voastră, o lume fără proşti?

43 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cu cateva sute de mii de conturi pe TPU mai putin.

| Mosotti a răspuns:

Pai nu e bine! Nu vor mai fi multe posturi necesare active, care sunt necesare in societate, si nici desteptii nu ar mai putea exista, sau o vor duce foarte rau daca tot ei vor face si ce fac aia care nu ar mai fi, culmea, care-s foarte multi! Adica un destept ar trebui sa inlocuiasca munca a 30 de nedestepti, nu poate, e doar un exemplu. E nevoie si de aia, si de ailalti. S-ar mai putea umbla la procente, acolo da, s-ar mai putea reduce din ei totusi.
Deci nu ar merge.

Un lucru pozitiv ar fi ca, conducatorii ar face mereu bine, pentru ca oamenii destepti fiind, se prind de ce vor ei si ce gandesc, asa ca nu ii vor lasa sa faca ce vor ca acum, cand omu habar nu are in ce sistem traieste de fapt, si de aia nu face ceva sa schimbe ceva cu adevarat.

| wildthing a răspuns:

E imposibil. Daca ar disparea toti cei pe care astazi ii consideram prosti, ar ramane doar desteptii, da? Dar acei destepti nu sunt toti la fel de destepti si atunci cei mai putin destepti dintre ei, vor deveni noii prosti. Deci orice model de lume, daca nu cumva e formata din roboti fix la fel de inteligenti, va avea prostii ei.

| aumih16 a răspuns:

Una cool! in care doar oamenii destepti! ar conduce! si atat!

| Nemessys a răspuns (pentru Simpatic):

Si acces direct nu ar mai avea invitati.

| Simpatic a răspuns (pentru Nemessys):

Dap si ar mai disparea din grila multe posturi tv precum taraf tv, kanal D, antena stars etc

| Nemessys a răspuns (pentru Simpatic):

Am uitat sa mentionez cel mai important lucru. Ca o sa ramanem oameni in politica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salutare, o lume fără proști este o utopie și anume: lumea este condusă de o mână de oameni deștepți (bine, care dețin și bani, sume fabuloase), iar proștii suntem noi, adică cei mai puțin deștepți. Este subiectiv calificativul de "deștept", pentru că tu ca prostul dacă nu-ți convine de "deștept" îl faci "prost", iar tu devii "deștept"! Stai acasă! S-auzim de bine!

| SilentRain a răspuns:

Plictisitoare

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Proștii constituie majoritatea. Ar mai rămâne o mână de oameni pe lume.

| Mosotti a răspuns (pentru wildthing):

Nu e asa, desteptii sunt destepti chiar daca unu e mai asa, altul mai asa, tot in intervalul ala sunt, de ex un prof universitar, un inginer, un patron destept si scolit, ultimu e mai destept sa zicem, ca a ajuns mai sus, dar nu conteaza, toti sunt considerati destepti pentru ca asa mare diferenta intre ei nu este. Fiecare este destept in felul lui. Niciodata un superdestept nu va considera un destept, prost.

| Mosotti a răspuns (pentru aumih16):

Macar ar fi cam egalitate cumva, nu va mai asupri nimeni pe nimeni. CHiar daca conducatorul are 10000 lei, va avea si profu universitar 4000, insa nu va fi o diferenta nesimtita cum e acum intre oameni si conducatori.
SI nu va fi, nu ca conducatorii nu ar vrea sa faca la fel si cu populatia mai putin norocoasa sau desteapta, dar ceilalti sunt destul de destepti sa nu ii lase pe aia de sus sa abuzeze, se prind de smecherii, stiu ce e in spate, si vor lua masuri in masa, procentual vor fi multi contra putini, vor pierde ultimii, si va fi bine.

| EduardEdu1994 a răspuns:

Fara TPU, sa lasam omul sa invete sa gandeasca.

| Apokales a răspuns:

O lume fara compilatii amuzante pe YouTube.

| Mosotti a răspuns (pentru EduardEdu1994):

Lasa ca e bun TPU, orice forum e bune. Cine gandeste gandeste de la sine, gandeste sau nu gandeste, nu il inveti, bine, ma refer la maturitate, nu in copilarie, adica daca la 25 ani nu gandeste, asa ramane un om.

Si sa stii ca o sa vezi ca si la copii, in functie de inteligenta iti va respinge sau accepta anumite jocuri, jucarii, activitati. Daca-s mai tractoristi, iti vor respinge jocurile de inteligenta, puzzle, vor trage sa bata mingea pe maidane, e doar un exemplu, deci pana la urma inteligentul o sa o ia pe calea buna oricum.
Pe la 14-15 ani vezi ca trage la clubareala, prosteala, panarama, sau iti trage la jocuri de inteligenta, programare, matematica si altele, simte ca ii place, ca-l atrage si ca il plictisesc celelalte.
SIgur ca mai se duce si la o petrecere, sarbatoare, nu e problema, dar nu sa traga 100 % la acele activitati si mai deloc la celelalte zicand "aaa e plictistor sa stau cu nasu in problema de mate". Si evident ca in viata va ajunge in consecinta, aia e.
Cunosc personal oameni asa. Unu are banu`, altul are datorii, o duce cam greu.
Deci si prostia asta e cam genetica la baza.

De exemplu Susan Polgar, este o sahista care-ti muta la secunda orice mutare. Pe la 3 ani a cazut din sifonier o tabla de sah accidental, s-a prins de ea sahu, i-a placut! Altu "hhhh", nici nu se uita, cerea calutu sa-l calareasca sau mingica sa ti-o arunce prin casa. Il inveti pe scheletul genetic.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu ai auzit de Adam si Eva si de blestemul pe care la aruncat Dumnezeu asupra celor din samanta lor, adica cei de parte barbateasca si femeiasca. Ia citeste tu Biblia ca sa intelegi si tu de ce sunt oamenii prosti.

Asa a fost mereu in toate generatiile si o sa vina si mai rau ca acum.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca citesti Biblia de la A la Z si crezi cu adevarat ai sa intelegi totul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Cum ar fi, în viziunea voastră, o lume fără proşti?" hmmm, plictisitoare pentru ca toti am fi destepti si nu am mai avea de cine sa radem si sa ne batem joc dar cu cat esti mai destept cu atat esti mai periculos. Sti vorba aia nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita.

Daca biserica cade sfarsitul lumii va veni e exact cum scrie in Biblie, religia nu minte si nu ascunde nimic. Iisus si-a dat viata pentru pacatele omenirii pentru noi toti iar noi ne batem joc de viata mare pacat.

http://www.cuvantul-ortodox.ro/......vor-cerne/

| mgtow a răspuns:

Ceva gen finlanda sau denmark trebuie luat exemplu de acolo

| Violleta2022 a răspuns:

Ar fii categoric o lume mai buna, mai frumoasa, mai fericita. fara violenta, fara invidie, fara gelozie, fara ura si avaritie.

| gemeni6226 a răspuns:

Lumea nu ar fi mai buna deoarece sunt foarte multi care isi folosesc inteligenta in scopuri egoiste malefice.Chiar ieri am vazut in acest sens un film cu Johnny Depp The Ninght Gate.Dar as mai putea spune si filmul Avocatul diavolului si cate si mai cate in care inteligenta era folosita in scop malefic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A-r fii m-ai bine, nu vezii cî-ți prosti sânt priin comenta-ri-ile de m-ai jos?

| aumih16 a răspuns (pentru Mosotti):

Mda! nu ideea este! ca tinerii nu au un model in viata! unii altii aleg prostitutia! de aia si multi au ajuns asa! cocalari! tarfe! prostituate! etc! astia suntem un astfel de popor! sa zicem spunem noi mersi sarumana! ca nu avem gay lesbiene transexuali transexuale etc! de aia zic spun! daca intrebi pe baieti barbati ce model au o sa zica spuna catalin botezatu ori daca nu nicolae guta liviu guta dany mocanu! la fete femei model pe bianca dragusanu loredana chivu ana maria mocanu simona sensual inna alexandra stan etc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Shyproshtishykokalary.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am mai avea de cine sa ne radem cand ne uitam la televizor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci cei care fac stand up sunt niste prosti? =)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai sunt si exceptii, dar antena stars, puterea dragostei, bravo ai stil, acces direct, astea vor disparea happy

| Mosotti a răspuns (pentru aumih16):

Mai omule, nu trebuie sa am un model ca sa nu fac prostii, eu asa am fost de adolescent, am vazut, am facut comparatie, am simtit automat drumul bun, nu mi-a placut badaraneala, prosteala, derdebeismul. De fapt nu e vorba de model, e vorba de genetica! Ca eu am ales din genetica, altul care e predispus la tampenii, va prelua tampenia cand vede ambele cazuri, si cum majoritatea sunt asa (si nu am inteles de ce, dar de fapt ma fac ca nu inteleg, ca inteleg foarte bine de ce), aia e.

Ai modele, in familie, la scoala, acolo nu vezi de la profi nasoleli, nu te invata la prostii, din contra, critica. Si nici parintii nu te indeamna la prostii, deci asta nu e o scuza.

Faza cu trans, gay si les nu e o problema, asta nu e ceva rau, si eu sunt de acord cu ei atat timp cat sunt oameni, se comporta okey, respecta, au ceva in cap.
Si cu prostitutia sau videochat-ul nu am nimic, daca am atuu-ri fizice, poti alege sa mi le folosesc in conditiile mele, adica nu orice la sex.

Dupa cum banul deschide orice usa, e si normal sa aleg 2-3-4-5 sute lei zilnic, decat un salariu de 3000-4000 maxim lunar. Dar tot asa, sa fi om. Eu iti zic sincer ca e o minune sa bagi cardul si sa ai tot la secunda! Mare chestie, isi pune ala prezervativu, stai si o baga 5 min si ai luat suta, vine la tine, nici macar nu te deplasezi, chiar fara alte forme mai nasoale de sex, ca tu iti impui conditiile. Pai daca eram femeie doar nu eram proasta sa nu profit, multe si-au luat case, au bani gramada la banci, pentru ca apoi nu vor mai putea lucra.
Dar asta nu ma oprea sa fiu om.

Am fost la una si am facut prostia sa o intreb "si dupa ce nu mai arati bine, ce faci?", se uita la mine si rade "haha, imi iau mai multe imobile, le inchiriez si traiesc din chirii si voi tot amarati ramaneti pana muriti muncind pentru altul pe nimic", m-a inchis, m-am facut de cacao! Avea 19 ani.

Degeaba nu esti gay, trans, les, nu faci videochat sau prostitutie daca esti nesimtit, rau, nu respecti, nu conteaza ce faci atat timp cat esti okey.
Culmea, majoritatea care nu sunt asa si nu fac astea sunt praf.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Probabil =)

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Exista expresia :"Unde-i minte, ii si prostie". Daca aceasta afirmație ar fi adevărata, ar însemna ca doar celor fara minte le lipsește prostia.
O alta expresie:
"Fa-te prost ca sa trăiești mult". Rezulta ca este necesar omului si un dram de prostie.
In Biblie exista sfatul:" Nu fi prea neprihănit si nu te arata prea înțelept: pentru ce sa te pierzi singur?
Dar nu fi nici peste măsură de rau si nu fi fara minte: pentru ce vrei sa mori înainte de vreme?
Concluzia la care am ajuns este ca oricine poate "apela" si la prostie in funcție de împrejurări. Iar ca diagnostic nu am auzit si nici nu am citit ca ar exista denumirea de "prost".