| JeSa a întrebat:

Ce inseamna in viziunea voastra 'a avea prejudecati' ?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti rau si cauti sa-ti impui pdv-ul celui de langa tine, nelasand loc unui compromis, atunci esti doar un deseu uman. Sa impui cuiva (indiferent cui) ce si cum sa faca, ce si cum sa se comporte, ce placeri sa aiba sau ce culoare sa iubeasca, este ca si cum ai decapita un pui de caine doar pentru ca plange dupa maica-sa. Totul trebuie sa vina de la sine, discutand problema in cauza.
Absurdul nu are loc intr-o relatie interumana, fie ca este vorba de prietenie sau de relatie intima/familiala.
De unde provin situatiile? Cred ca ele provin din (am spus-o de zeci de ori pe site) EDUCATIE.
De exemplu, mereu am fost blamat pe site (s-au gasit destui) ca sunt malitios sau rau intentionat. Este adevarat si faptul ca am sarit calul de multe ori, si am fost pedepsit. Dar niciodata nu s-a discutat contextul in care a avut loc reactia mea virulenta. O mie de oameni, o mie de caractere. Cel mai deranjant este atunci cand expui o parere personala, iar ea nu este respectata si contraargumentata cu dovezi de neatacat. Eh, asa este si in viata de zi cu zi. Nu exista 2 oameni sa gandeasca identic.
Interdictiile astea ce tin de prejudecata provin din partea oamenilor SLABI DE CARACTER!

9 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

A judeca mai mult dupa aparente, fara profunzime, formandu-ti o convingere preconceputa fara a cunoaste realitatea.

| Vizitiul a răspuns:

Inseamna exact a prejudicia judecata.

| CoquineNoire a răspuns:

A nu avea o experienta prea vasta cu privire la ceva/cineva.

| Dumnezău a răspuns:

A avea un univers limitat in gandire,delimitat de niste stereotipuri arhifolosite, sau dupa niste aparente neconcludente, ce niciodata nu duc la adevarul general sau particular.

| Woodenpints91 a răspuns:

A fi limitat şi închis la mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A avea grija sa nu incalci reguli impuse de societate atunci cand esti prost bata, neavand habar pe ce lume traiesti happy

| JeSa explică (pentru anonim_4396):

KronstadtRevival,

Dar cand esti rau si vrei sa impui cuiva ceva sau sa nu fii de acord cu faptul ca cel de langa tine (sau ma rog altcineva) sa nu faca asa si pe dincolo, cum se mai numeste asta? Sau de unde provin toate interdictiile acestea?

Si exemple sunt destule.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JeSa):

Daca esti rau si cauti sa-ti impui pdv-ul celui de langa tine, nelasand loc unui compromis, atunci esti doar un deseu uman. Sa impui cuiva (indiferent cui) ce si cum sa faca, ce si cum sa se comporte, ce placeri sa aiba sau ce culoare sa iubeasca, este ca si cum ai decapita un pui de caine doar pentru ca plange dupa maica-sa. Totul trebuie sa vina de la sine, discutand problema in cauza.
Absurdul nu are loc intr-o relatie interumana, fie ca este vorba de prietenie sau de relatie intima/familiala.
De unde provin situatiile? Cred ca ele provin din (am spus-o de zeci de ori pe site) EDUCATIE.
De exemplu, mereu am fost blamat pe site (s-au gasit destui) ca sunt malitios sau rau intentionat. Este adevarat si faptul ca am sarit calul de multe ori, si am fost pedepsit. Dar niciodata nu s-a discutat contextul in care a avut loc reactia mea virulenta. O mie de oameni, o mie de caractere. Cel mai deranjant este atunci cand expui o parere personala, iar ea nu este respectata si contraargumentata cu dovezi de neatacat. Eh, asa este si in viata de zi cu zi. Nu exista 2 oameni sa gandeasca identic.
Interdictiile astea ce tin de prejudecata provin din partea oamenilor SLABI DE CARACTER!

| 23partyboy a răspuns:

Ati forma o impresie /parere ferma,fie ea negativa (tiganii sunt hoti)sau pozitiva(nemtii sunt ft muncitori) cu privire la o persona,fapt,obiect, actiune cu care nu te-ai intalnit/sau prea putin pana acum.ele pot fi complet irationale, partial sau uneori sa contina un adevar.totusi uscaturile nu tradeaza padurea.de obicei cand ajungi in astfel de situatii (de a te confrunta cu situatia in care esti cap in cap cu prejudecata ta), poti trece de prejudecati/sau din contra sa ti le afunzi si mai mult...in orice caz trebuie sa intelegi ca a judeca p cineva e un lucru relativ rau, ce iti va fi un obstacol spre armonia ta interioara

| CupCake97 a răspuns:

A avea prejudecati inseamna sa gandesti ceva rau despre o persoana care nu o cunosti, sau nu prea