| PsyhoChild a întrebat:

Cum arat ca doua triunghiuri dreptunghice sunt asemenea? Nu apare nici-o linie mijlocie la ele, este un triunghi dreptunghic in alt triunghi dreptunghic la baza acestuia

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Criteriile de asemănare nu implică neapărat o linie mijlocie. Sunt sigur că le ai în teorie și îți vei da seama și singur. 2 triunghiuri pot fi asemenea și să nu se intersecteze nicio latură a unui triunghi cu alta a altui triunghi.

| Lzehxo a răspuns:

Cum arati ca doua triunghiuri sunt asemenea:
Arati ca laturile triunghiului mic sunt sunt proportionale cu cele ale triunghiului mare.
Arati ca unghiurile sunt congruente.

Ar trebui sa stii cazurile de asemanare.
https://sites.google.com/......re-exemple
Consulta link-ul asta si o sa iti dai seama.