| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

Cum ați explica unui om din secolul XVIII ce este internetul?

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

M-aș folosi de pinza de păianjen ca sa exemplific cum pot fi oamenii conectați între ei.

| RAY a răspuns:

Si eu as spune la fel ca HyperboreaSchizoPosting, e bibloteca umanitati cu multe informati dar si informati eronate

| CostinAlamariu a răspuns:

"Imaginează-ți o bibliotecă. Ai multe cărți goale acolo și oricine poate veni și scrie ce vrea în ele. Poate chiar și desena în acele cărți. Oricine vine poate citi acele cărți și poate lăsa mesaje pentru alții.

Internetul este ca această bibliotecă doar că în loc să existe fizic, ea există ca șir de informație stocată pe un dispozitiv și poate fi accesata instantaneu de orice alt dispozitiv conectat cu sursa"

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru CostinAlamariu):

Până acum cred că răspunsul tău a fost cel mai bun. Analogia cu biblioteca e frumoasă, nu m-am gândit la asta - dar cred totuși că-i va fi greu omului de acum trei secole să înțealagă ultimul tău paragraf.

| Theo94 a răspuns:

Cu greu, aproape imposibil as putea spune, din cauza notiunilor, termenilor specifici care atunci nu existau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O platforma prin intermediul careia ai acces la o baza de date uriasa digitala.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ce-i aia platformă?"

"În ce fel ai acces?"

"Ce-i aia digital?"

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Esti prea destept pentru site ul asta, pleaca rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta nu ar intelegi nici unii nascuti acu 60 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca un OZN unui om normal. happy
Eu și internetul fiind ozn-urile, el fiind normalul.
Probabil tot prin funcții tehnologice.
Dar în principiu ca și elevilor de pregătitoare/ I care descifrează pentru prima dată alfabetul.

| 120bulevard a răspuns:

Daca ai aduce un om din acel secol aici probabil i-ar fi usor sa se acomodeze si sa invete tainele internetului, ce se poate face cu internetul si care este scopul internetului dar daca te-ai duce tu in acel secol si ai incerca sa le explici asemenea termeni futuristici te vor face vrajitor si te vor arde pe rug, asa ca nu are rost.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru 120bulevard):

Nu te-ar arde pe rug. Poți să le explici că internetul e un rezultat complex al matematicii. Oamenii în secolul 18 știuau ce e matematica și n-o considerau "magie"