| RAY a întrebat:

Cum considerati o minciuna care nu face nici un rau nimanui?

de exemplu x te intreaba daca ai terminat o facultate tu spui da e ceva imoral?

8 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Stii, exista minciuni bune (atunci cand ascunzi adevarul pentru a proteja pe cineva sau pentru a evita fel si fel de situatii neplacute), minciuni rele, daca le pot numi asa (cred ca stii si singur care sunt) si minciuni nevinovate precum aceasta din intrebarea ta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ceva imoral si penibil sa minti ca ai terminat facultatea.
Hai sa dam exemplul unei fete care minte ca a termiant facultatea de medicina. Daca un vecin s-a accidentat va fi chemata sa ajute.Consecintele lipsei de pregatire ti le poti imagina si tu. Acum gandeste-te si tu la ce poate duce o mica minciuna.
Sau hai sa-ti dau alt exemplu. Tu minti ca ai terminat literele. Mama unui copil insista zi si noapte sa ii pregatesti copilul pentru examenul de evaluare nationala.
Ce o sa faci? O sa te faci de rasul lumii recunoscand ca ai mintit sau o sa iti bati joc de banii si viitorul unui copil?
Aici si e problema, o minciuna duce la alta, intotdeauna.Si o minciuna mica poate capata proportii imense.
E mult mai sanatos si mai corect sa infruntam realitatea. Sa recunoastem ceea ce suntem.
Personal daca as afla ca cineva m-a mintit in halul asta, nu as mai vrea sa am de-a face cu el.Nu pot lua in serios un mincinos.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Tu mereu esti sincer?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt sincer mereu, am mintit si eu, dar m-am lecuit.In ultimele luni chiar nu am mai mintit.Nu stii cat de relaxat esti cand nu trebuie sa-ti mai aduci aminte de toate scenariile pe care le-ai facut, sa se potriveasca cu ceea ce vei spune...etc.
Cred ca cea mai mare minciuna pe care am spus-o in ultimul timp e ca mi-a placut o ciorba, dar eu nu suport ciorba.
Cu totii mintim, e normal, dar trebuie sa ne gandim la consecinte.Nu poti compara minciuna mea, cu a unuia care iti povesteste cum a furat masina parintilor si a fost la Constanta, a facut sex cu 15 modele ...etc.Pe omul ala nu-l mai poti lua in serios ca fiinta inteligenta.
Sau sa compari minciuna mea cu minciuna unei tipe care insista ca geanta ei luata de la tigani cu 15 lei, e de fapt un Louis Vuitton original.Asta e doar un scop egoist si incercarea obtinerii unui statut social pe care ea nu-l are.Si e de o mie de ori mai stanjenitor,mai ridicol si mai penibil decat sa poarte o geanta ieftina.
Dar ma consider o persoana sincera.
Din pacate societatea ne obliga sa mintim,realizez ca voi fi nevoit sa mint. Doar asa putem sa supravietuim. Oamenii vor sa fie mintiti, le place.
Cati dintre profesori ar intelege un elev ca a plecat de la ultima ora pentru ca era obosit, plictisit si ii era foame?
Crezi ca profesorii cred toate tampeniile alea cu,, Ni s-a facut rau la toti 30 la ultima ora''? laughing Nu, dar vor sa fie mintiti.Cand oamenii nu vor mai vrea sa fie mintiti lucrurile se vor schimba mult.
Dar nu o sa-mi mint niciodata prietenii adevarati.De asta sunt prieteni,pentru ca ma simt bine vorbind cu ei, fiind sinceri cu ei.
Totul trebuie calculat, daca esti obligat de situatie, daca tu crezi ca o sa iasa bine, ca merita, ca minciuna nu poate sa evolueze in niciun fel, fa-o.

| Printesa10TM a răspuns:

Nu cred ca are rost sa minti in legatura cu un asemenea lucru. Doar persoanele carora le e rusine ca nu au realizat anumite lucruri, mint. E tot o minciuna, chiar daca e una inofensiva.

| RAY explică (pentru Printesa10TM):

Cam ai dreptate, dar cu toti mintim cateodata

| krazzy a răspuns:

O consider tot o minciuna, consider bune doar acele minciuni care au rol de a proteja sau de a ferii de ceva anume!