| Doarunaltutilizator a întrebat:

Cum credeti ca e mai bine sa se procedeze? Gen atunci cand incerci sa ajuti o persoana cunoscuta ar ajuta sa ii spui numai lucruri bune gen "tu nu esti de vina?"totul va fi bine!"si sa ii dai sperante ca ii va fi mai bine sau ar fi mai eficient sa il motivezi prin crudul adevar si sa i te adresezi intr-o maniera mai dura si sa fii pe fata?
Deci pe scurt e mai bine sa fii calm sau rastit atunci cand incerci sa convingi pe cineva ca face ceva gresit?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Eu cand ajut pe cineva cu un sfat il critic unde greșește si il laud unde a facut bine.Binenteles specific ca din perspectiva mea, deci nu e nevoit să ia neapărat în considerate ce spun sau sa faca motamo.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să poți ajuta o persoană cu un sfat, rostit mai blând sau mai răstit, mai întâi trebuie să ai o relație cu acea persoană. O relație este întotdeauna într-un context.
În acest context, fiecare persoană are lumea lui interioară. Ca să poată exista comunicarea, trebuie să cauți zona de legătură dintre cele două lumi.
Spui, persoană cunoscută. Ce înseamnă că o cunoști? Dacă o cunoști, va asculta de tine, blând sau răstit? Ca să te asculte, trebuie să te afli în raport cu ea, într-o poziție de autoritate, să fie ea convinsă că îi va merge mai bine, dacă ascultă ceea ce îi spui tu să facă. Astfel dta întrebi cum e mai bine. - să se - procedeze. La modul impersonal și generalizat. Nu există rețetă unică.

| Celcestietot a răspuns:

Eu acționez calm de obicei, dar cred că ar conta și felul acelei persoane de a fi și situația la momentul de față.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Când ajuți o persoană ești obiectiv, nu îi dai nici cu sclipici, nici cu adevăruri dure, că de multe ori adevărul tău nu e același cu al ei.

| TheBIoodyHound a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu exista asa ceva ca adevarul personal al fiecaruia. Exista adevarul si opinia fiecaruia.

| Andrei200202 a răspuns:

Mai bine spui totul pe față dar pe un ton calm si o manieră politicoasă

| Eugen80 a răspuns:

In primul rand da un sfat atunci cand iti este cerut si nu mereu!
Apoi trebuie sa fii calm dar sa fii corect.