NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Cum credeţi, care este cea mai sângeroasă sărbătoare?
http://imgur.com/IqlYd4c
Iar cea mai ipocrită?
http://imgur.com/IhCRpcw

145 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

P.S. The Ethics of Diet
http://youtu.be/8UgEy83LcW0

| Mary012 a răspuns:

Engleza Loghinesii!

NOname
| NOname explică:

Http://imgur.com/L9U5lmX

| xerxes1 a răspuns:

Cele crestine in general.
https://youtu.be/5YDT4RLPIgA?t=199

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Spune-mi ca esti vegetariana si te cred pe cuvant!
Majoritatea oamenilor mananca carne de porc, vita, oaie si etc, asa sunt facute mii de ani, asa facem si acum, m-ai amuzat la faza cu "rape" la vaca laughing).

| Drimmero a răspuns:

Cum/necum, cam asta e realitatea,, cam asta consumam, asta se intampla.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Nu văd nimic amuzant în viol.
Se vede că eşti paralel cu subiectul. Vizionează măcar "Pământenii" pentru început şi poate mai vorbim după.
http://www.tpu.ro/......ttp-youtu/

Vegană, nu vegetariană. E o diferenţă... enormă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce spui de celelalte animale care se mananca, tortureaza, violeaza intre ele? sa le invatam ca nu e frumos si ar trebui sa se opreasca?

| xerxes1 a răspuns (pentru NOname):

Vegană, nu vegetariană. E o diferenţă... enormă!

Practic tii post cu anii si crestinii se vaita cand tin o zi.

| Mayhem666 a răspuns:

Craciunul, Pastele si Ziua Recunostintei sunt cele mai sangeroase sarbatori, dar cum in Romania nu cred ca exista Ziua Recunostintei, raman doar Craciunul si Pastele ca fiind cele doua cele mai sangeroase sarbatori din Romania.
Pentru mine, in afara de faptul ca imi aduc tristete gandindu-ma la bietele animale care nu au nici o vina, in rest sunt doar zile ca oricare altele, in care gasesc o scuza sa nu fac nimic si sa nu ies din casa.
Nu avem ce face, asa sunt crestinii, transforma suferinta animalelor in sarbatori, iubesc pe orice om prin discriminare, le iese sfintenia pe nas in timp ce injura, etc.
Multi spun ca vor o lume mai buna, dar fiecare e pentru el, si in loc sa devina lumea mai buna si mai evoluata, parca ne intoarcem in epoca medievala, sau chiar mai rau.
Gandire 0%, toleranta 0%, iubire fata de altii sau de animale 10%, discriminare 100%, injuraturi 100%, si lista poate continua.
Sunt sigur ca daca oamenii ar fi mai deschisi la minte in legatura cu albsolut orice, lumea ar deveni mai buna, dar din moment ce traim in Romania, cerem deja imposibilul.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ele nu au de ales, noi da. E o diferenţă... enormă!

P.S. http://youtu.be/N5h_AXTK03c

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Vrei sa-mi zici ca doar crestinii consuma carne? Ce-i cu generalizarea asta? Doar oamenii religiosi o fac,, in sinea ta? Stai linistit ca sunt o gramada care nu au treaba cu religia si consuma la carne de li se face rau/
Iar generalizezi cu lumea mai buna, dar iti dau dreptate, fiecare e pentru el, dar la fel cum fiecare e pentru el, la fel esti si tu,, asa ca nu are rostul sa le reprosezi asta.
Oricine in viata lui a scos macar o injuratura pe gura sau a gesticulat nervos catre ceva/cineva,, iar generalizare...
Romania e tara tuturor posibilitatilor, doar privesti drumurile, infrastructura, economia si bugetul alocat pentru diferite lucruri si deja ti-ai pus mana-n cap si ai vrea sa pleci cat mai repede de aici, dar priveste si partile bune, nu doar negativismele.

| syd a răspuns:

Eggs and dairy = products of the abused female reproductive system

animals = members of our society

http://imgur.com/tfhjoha

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gata, nu mai mâncăm carne și rezolvăm problemele majore ale lumii. Nici nu contează că mai sunt și alți factori care contribuie.

NOname
| NOname explică (pentru xerxes1):

Nu mi-aş murdari nici în glumă ideologia de viaţă cu doctrine religioase.
Dar da, văitatul că n-au mâncat câteva săptămâni pe an cadavre, lactate şi ouă îl găsesc ridicol. Însă motivaţia lor pentru mini-semi-abţinere de la cruzime tâmpă e şi ea ridicolă, deşi decât niciuna, e bună şi aia.

| syd a răspuns:

Daca ai avea argumente in loc de voturi ar fi mai interesant. adica oricum e si acum

NOname
| NOname explică (pentru xerxes1):

Numai mi-e că aceeaşi motivaţie ("mi-a poruncit prieten imaginar", nu "hai să nu fiu un tiran egoist şi sadic cu fiinţe, care n-o merită, măcar o perioadă") este responsabilă şi pentru uciderea în masă şi îndoparea în exces cu diferite cadavre şi secreţii animale, care urmează după posturile respective (în care, apropo, se presupune că omul se curăţă de păcate, deci până şi Biblia, oricât de plină ar fi ea de tâmpenii, recunoaşte indirect, că să omori, torturezi, furi, privezi de libertate animale şi de la animale este păcat, cu alte cuvinte "greşit"; ceea ce pentru orice persoană nelipsită de empatie şi raţiune ar trebui să fie evident şi fără să le-o sugereze vreo carte). Sfârşitul posturilor la creştini e un fel de dezlegare la păcat, ceea ce contrazice doctrina în sine (mă rog, nu e ca şi cum ar fi prima şi singura contrazicere biblică/religioasă).

NOname
| NOname explică (pentru syd):

Ce argumente vrei drept răspuns la o reacţie cretină? Am semnalat că e cretină şi am mers mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Practic ce te consideri a fi tu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Daca tu spui ca a inseminta pe cale chimica un animal este "viol", atunci nu mai va atingeti de toata hrana posibila, nici de lapte, nici de branza nici de smantana, de nimic, ca apoi toate sunt produsele unui lapte produs de acea vaca "violata" laughing. Imi este sincer mila de cei care nu mananca putina branza sau carne, sa simta si ei adevaratul gust al mancarii.
Faceti activism ca sacrificam un miel, ied sau orice altceva de paste/craciun/revelion, o zi normala, ca deh noua ne este foame, voua nu, pentru ca mancati salata big grin.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

O persoană, care se gândeşte la binele fiinţelor nevinovate şi evită pe cât posibil să fie dăunătoare pentru ele. O persoană, care este împotriva abuzului îndreptat spre animale non-umane sub orice formă a lui, dar care mai şi face ceva în privinţa asta. Pe scurt: "vegană".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Sa ai pofta la carne laughing!
Nu va cred pe cuvant sincer deloc, pentru ca, cand erati mici va indopa parintii cu lapte, carne, imbracaminte din pielea "ursului" sau orice altceva, acum v-ati facut "sfintii carnii". Eject.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

"...atunci nu mai va atingeti de toata hrana posibila, nici de lapte, nici de branza nici de smantana, de nimic, ca apoi toate sunt produsele unui lapte produs de acea vaca..."

Păi, nici nu mă ating.
Oare chiar cer imposibilul, când pretind măcar o informare minimă înainte de a da din taste?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Corecteaza-te, nu te mai atingiwinking!

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Unii mai şi cresc, evoluează, încep să gândească singuri şi să facă alegeri proprii, responsabile, conştiente, neimbecile. Alţii...rămân la nivelul tău şi nici nu-şi pot imagina că nu toţi sunt ca ei.

NOname
| NOname explică:

Http://imgur.com/a/xl8VC

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Hai sa nu dam in polemici. Nu imi cunosti nivelul, nu iti cunosc nivelul.
Imi imaginez perfect in ce se pot "transforma" anumiti oameni, si este decizia lor proprie, dar sa spui ca nu ai mancat carne, lapte, si ca nu ai purtat lucruri facute din animale mhm... hai sa fim realisti.
Acum ai o varsta, esti constienta de propriile decizii, gandesti rational, nu ai mai vrut sa consumi cele amintite mai sus si gata, asta este, fiecare stie ce poate sa accepte si ce nu, nu ii poti impune unui om sa nu faca aia, daca el aia vrea sa faca, idem la tine.
Chiar daca cresti, evoluezi, te maturizezi, faci o facultate, ai un job bun, asta nu inseamna ca nu poti sa treci si in partea cealaltawinking.
O zi buna sa ai happy!
Apropo sper ca nu esti si catolica: Hristos a inviat!

| syd a răspuns (pentru NOname):

Ai dreptate. nici nu stiu de ce astept argumente de la o tipa single de 30+ (amirite?) care rontaie salata crezand ca salveaza planeta/nu mai face cancer si mai si polueaza pe altii cu "credinta" asta, totodata fiind impotriva conceptului de indoctrinare. lol. pun pariu ca ai 6 matze pe care le indopi cu frunze de menta si le dresezi sa sara la oricine mentioneaza ceva de origine animala. nici nu stiu cum rezista, http://imgur.com/a/CiM0W toate urla "god save me" (inb4 aici ma faci crestin murdar de doctrine religioase). btw tu te-ai gandit ca esti de origine animala? check m8 atheists. chiar nu stiu cum reusesti sa rezisti cu tine insuti. mi-am uscat gura pe dejaba, caci oricum nu o sa treci prin filtrul gandirii nimic din ce am scris aici, asa ca astept voturile. (ce pacat ca poti sa-mi dai doar 2, nu?) hai godbless si succes, sper ca nu o sa mai zic nimic vreodata, dar de data asta chiar mi-a venit cheful de niste confesiuni

| Clorox a răspuns:

Orice sarbatoare care face parte din crestinism mi se pare sangeroasa... Ai citit biblia? Ai vazut ce scrie acolo? ''Beti din sangele meu si mancati din trupul meu'' WTF? Canibalism? Este o religie ciudata cu un trecut macabru mascat de anumite fapte bune!
Parerea mea...

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Tind să cred că ai dificultăţi mari în a citi... orice.
N-am afirmat vreodată că în viaţa mea n-am consumat nimic de origine animală (din nefericire, mi-a luat ceva timp să mă trezesc la realitate şi să scot capul din confortabilul val al ignoranţei), în schimb am menţionat chiar la topicul acesta că viaţa mea nu este condusă de vreo doctrină religioasă, iar tu-mi vorbeşti de catolicism şi mă obligi să te aprob cum că personajul din basmul creştin chiar a făcut acea scamatorie magică, în care unii cred orbeşte. Vezi, poate de la carne ţi se trage!