NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Cum credeţi, care este cea mai sângeroasă sărbătoare?
http://imgur.com/IqlYd4c
Iar cea mai ipocrită?
http://imgur.com/IhCRpcw

145 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

P.S. The Ethics of Diet
http://youtu.be/8UgEy83LcW0

NOname
| NOname explică:

Http://imgur.com/L9U5lmX

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Spune-mi ca esti vegetariana si te cred pe cuvant!
Majoritatea oamenilor mananca carne de porc, vita, oaie si etc, asa sunt facute mii de ani, asa facem si acum, m-ai amuzat la faza cu "rape" la vaca laughing).

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Nu văd nimic amuzant în viol.
Se vede că eşti paralel cu subiectul. Vizionează măcar "Pământenii" pentru început şi poate mai vorbim după.
http://www.tpu.ro/......ttp-youtu/

Vegană, nu vegetariană. E o diferenţă... enormă!

| xerxes1 a răspuns (pentru NOname):

Vegană, nu vegetariană. E o diferenţă... enormă!

Practic tii post cu anii si crestinii se vaita cand tin o zi.

| NOname explică (pentru xerxes1):

Nu mi-aş murdari nici în glumă ideologia de viaţă cu doctrine religioase.
Dar da, văitatul că n-au mâncat câteva săptămâni pe an cadavre, lactate şi ouă îl găsesc ridicol. Însă motivaţia lor pentru mini-semi-abţinere de la cruzime tâmpă e şi ea ridicolă, deşi decât niciuna, e bună şi aia.

| NOname explică (pentru xerxes1):

Numai mi-e că aceeaşi motivaţie ("mi-a poruncit prieten imaginar", nu "hai să nu fiu un tiran egoist şi sadic cu fiinţe, care n-o merită, măcar o perioadă") este responsabilă şi pentru uciderea în masă şi îndoparea în exces cu diferite cadavre şi secreţii animale, care urmează după posturile respective (în care, apropo, se presupune că omul se curăţă de păcate, deci până şi Biblia, oricât de plină ar fi ea de tâmpenii, recunoaşte indirect, că să omori, torturezi, furi, privezi de libertate animale şi de la animale este păcat, cu alte cuvinte "greşit"; ceea ce pentru orice persoană nelipsită de empatie şi raţiune ar trebui să fie evident şi fără să le-o sugereze vreo carte). Sfârşitul posturilor la creştini e un fel de dezlegare la păcat, ceea ce contrazice doctrina în sine (mă rog, nu e ca şi cum ar fi prima şi singura contrazicere biblică/religioasă).

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Practic ce te consideri a fi tu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Daca tu spui ca a inseminta pe cale chimica un animal este "viol", atunci nu mai va atingeti de toata hrana posibila, nici de lapte, nici de branza nici de smantana, de nimic, ca apoi toate sunt produsele unui lapte produs de acea vaca "violata" laughing. Imi este sincer mila de cei care nu mananca putina branza sau carne, sa simta si ei adevaratul gust al mancarii.
Faceti activism ca sacrificam un miel, ied sau orice altceva de paste/craciun/revelion, o zi normala, ca deh noua ne este foame, voua nu, pentru ca mancati salata big grin.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

O persoană, care se gândeşte la binele fiinţelor nevinovate şi evită pe cât posibil să fie dăunătoare pentru ele. O persoană, care este împotriva abuzului îndreptat spre animale non-umane sub orice formă a lui, dar care mai şi face ceva în privinţa asta. Pe scurt: "vegană".

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Sa ai pofta la carne laughing!
Nu va cred pe cuvant sincer deloc, pentru ca, cand erati mici va indopa parintii cu lapte, carne, imbracaminte din pielea "ursului" sau orice altceva, acum v-ati facut "sfintii carnii". Eject.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

"...atunci nu mai va atingeti de toata hrana posibila, nici de lapte, nici de branza nici de smantana, de nimic, ca apoi toate sunt produsele unui lapte produs de acea vaca..."

Păi, nici nu mă ating.
Oare chiar cer imposibilul, când pretind măcar o informare minimă înainte de a da din taste?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Corecteaza-te, nu te mai atingiwinking!

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Unii mai şi cresc, evoluează, încep să gândească singuri şi să facă alegeri proprii, responsabile, conştiente, neimbecile. Alţii...rămân la nivelul tău şi nici nu-şi pot imagina că nu toţi sunt ca ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Hai sa nu dam in polemici. Nu imi cunosti nivelul, nu iti cunosc nivelul.
Imi imaginez perfect in ce se pot "transforma" anumiti oameni, si este decizia lor proprie, dar sa spui ca nu ai mancat carne, lapte, si ca nu ai purtat lucruri facute din animale mhm... hai sa fim realisti.
Acum ai o varsta, esti constienta de propriile decizii, gandesti rational, nu ai mai vrut sa consumi cele amintite mai sus si gata, asta este, fiecare stie ce poate sa accepte si ce nu, nu ii poti impune unui om sa nu faca aia, daca el aia vrea sa faca, idem la tine.
Chiar daca cresti, evoluezi, te maturizezi, faci o facultate, ai un job bun, asta nu inseamna ca nu poti sa treci si in partea cealaltawinking.
O zi buna sa ai happy!
Apropo sper ca nu esti si catolica: Hristos a inviat!

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Tind să cred că ai dificultăţi mari în a citi... orice.
N-am afirmat vreodată că în viaţa mea n-am consumat nimic de origine animală (din nefericire, mi-a luat ceva timp să mă trezesc la realitate şi să scot capul din confortabilul val al ignoranţei), în schimb am menţionat chiar la topicul acesta că viaţa mea nu este condusă de vreo doctrină religioasă, iar tu-mi vorbeşti de catolicism şi mă obligi să te aprob cum că personajul din basmul creştin chiar a făcut acea scamatorie magică, în care unii cred orbeşte. Vezi, poate de la carne ţi se trage!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Mai degrabă ai intrat în acel "val al ignoranței" când ai început să crezi că stilul tău de viață se potrivește fiecărui om.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Te înşeli.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Iar dacă asta nu e viol, atunci ce e?
http://youtu.be/UcN7SGGoCNI

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Deci crezi că fiecare om de pe planetă are posibilitatea să își asigure cantitatea de hrană, vitamine, minerale etc. necesară pe toată perioada anului, doar din plante? interesant.
Aici nu vorbesc doar de cei care pot să fugă la supermarket să cumpere fructe și legume când au ei chef.

Oricine nu-i de acord trebuie să fie bombardat cu voturi până dispare, huhuhu.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

De putut să nu abuzeze de animale, poate oricine, totul e să vrea. Cei care spun că nu pot, o folosesc doar ca pe un pretext, o scuză, deşi nu e plauzibilă.

Eu, de exemplu, nu pun binele meu (şi a oamenilor în general) mai presus de binele animalelor non-umane şi aşa cum nu mi-aş omorî bunica şi nu aş mânca-o, chipurile, pentru a supravieţui (deşi, în mod normal, omul poate rezista şi o lună-trei doar pe apă, presupunând prin absurd că nu are nimic vegetal în jur şi nu şi-a făcut deloc provizii pentru iarnă sau ce o fi), aşa nu aş omorî şi nu aş mânca nici hamsterul, câinele, porcul, găina, mielul sau vaca. Aşadar, nu văd nici o justificare rezonabilă pentru a omorî, viola şi tortura fiinţe nevinovate (subliniez "nevinovate", că pentru un violator de copii sau torţionar al inocenţilor nu aş milita vreodată; să primească exact ceea ce oferă, n-am treabă).

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Crede-mă că dacă omul ar fi avut destule plante care să-i asigure tot ce avea nevoie nu s-ar fi chinuit să vâneze sau să domesticească animale și să le crească pentru carne. Și să nu uităm de faptul că nu poți să crești orice tip de plantă în orice mediu și în orice perioadă a anului, ceea ce nu cred că înțelegi.

Probabil așa ziceau și alții până când au ajuns să trebuiască să aleagă pe cine sacrifică pentru a se salva. Degeaba dai exemple din astea că poți trăi atâta timp fără mâncare când nici măcar nu știi cum vei reacționa în acea situație. Și pe lângă asta, de ce ai vrea să-ți distrugi organismul degeaba?

Problema cu tortura animalelor (care se întâmplă doar în cazuri izolate sau țări unde și așa domnește legea junglei) o puteți rezolva altfel, nu desconsiderându-i pe cei care au alte preferințe (din nevoie sau nu).

Dar e mai ușor să vă lamentați decât să faceți ceva util, așa-i?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

"Crede-mă că dacă omul ar fi avut destule plante care să-i asigure tot ce avea nevoie nu s-ar fi chinuit să vâneze sau să domesticească animale și să le crească pentru carne."

Da, hai să te cred, că tu le ştii pe toate.
E o diferenţă mare între o comoditate, un moft, o oportunitate (omul de fel fiind un profitor) şi o reală necesitate. Poate trăi perfect şi fără carne, chiar mai bine, dar ipocritul şi comodul de el nu prea vrea (cică aşa a fost lăsat să fie).

"Și să nu uităm de faptul că nu poți să crești orice tip de plantă în orice mediu și în orice perioadă a anului, ceea ce nu cred că înțelegi."

Da, sunt chiar atât de ignorantă, deşi mai înainte am menţionat de provizii de iarnă. Eşti foarte perspicace.

"Probabil așa ziceau și alții până când au ajuns să trebuiască să aleagă pe cine sacrifică pentru a se salva. Degeaba dai exemple din astea că poți trăi atâta timp fără mâncare când nici măcar nu știi cum vei reacționa în acea situație. Și pe lângă asta, de ce ai vrea să-ți distrugi organismul degeaba?"

Da, hai mai bine să distrug organismele altora, că ce îmi pasă?
Pe principiu ăsta sunt perfect îndreptăţită să vin să-ţi dau cu ceva în cap, când mi-e foame şi nu am nimic în frigider, că de, burta mea să fie fericită! "Salut, Evul Mediu!"

"Problema cu tortura animalelor (care se întâmplă doar în cazuri izolate sau țări unde și așa domnește legea junglei) o puteți rezolva altfel, nu desconsiderându-i pe cei care au alte preferințe"

Da, că restul trăiesc în puf şi se sinucid fericiţi, ca să aibă onoarea de a ajunge la tine în farfurie. Pe ce lume trăieşti?
Iar când în joc sunt libertăţile şi vieţile altora, complet nevinovaţi, nu se mai pune problema de simple preferinţe, nu e ca şi cum ai alege de a purta galben sau nu. Sunt alţii, care suferă. Părerea şi sentimentele lor chiar nu contează? Chiar aşa?

"Dar e mai ușor să vă lamentați decât să faceți ceva util, așa-i?"

Da, e clar că tu eşti de mii de ori mai util pe lumea asta. Meriţi o statue.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Trebuia să scriu mare "TRIGGER WARNING".

Care din noi face activism aici? Tu sau eu? Tu trebuie să-ți susții cauza sau eu? Nu văd ce a fost cu pornirile astea "agresivă" și cu statuile. Poate ați fi mai credibili dacă nu ați mai fi așa pătrunși.

Ce treabă are moftul și comoditatea când partea cu vânatul a fost din necesitate până când a început să aibă acces la o gamă mai largă de produse? Bonus, i s-a obișnuit corpul cu un anumit stil de viață în timpul ăsta. Chiar crezi că omul atât de "comod și mofturos" și-ar fi pus viața în pericol să prindă animale? Acum sigur că nu mai face asta, are pastiluța și restaurantul lângă și e și cu burta împăcată așa.

E clar că n-ai înțeles că nu mă refeream la provizii pe iarnă când vorbeam de plante care nu se pot adapta anumitor zone. Clima și solul nu-s pe tot globul ca-n România și în unele zone nu-i posibil să crești legume, fructe de mai multe feluri sau care să-ți ofere tot ce-i trebuie organismului în cantități optime, nu știu ce nu pricepi.

Oare dacă ți-aș da acum videoclipuri cu lei, tigri, câini etc. Mâncând animale care se zbat între viață și moarte, ce mi-ai spune despre suferință? Oare pe ele le întreabă cineva ce părere au despre asta sau cum se simt (dacă, evident, ar putea să-ți răspundă la întrebare)?
O tot dați cu suferința în sus și-n jos să demonstrați ce? Că oamenii tot animale sunt?

Tu cu toată armata de activiști ați putea merge să-i căutați pe cei care chinuie animalele și să-i dați în judecată. Ar fi mai util decât să stați să vă certați pe net cu lumea.winking

Și în timp ce-mi marchezi răspunsul ca "eronat" și "nefolositor", ia niște B12.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Pe mine şi fără suplimente de B12 mă duce capul, pe tine, din câte văd, nici cu ele.

"Tu cu toată armata de activiști ați putea merge să-i căutați pe cei care chinuie animalele și să-i dați în judecată."

Nu ştiu ce te face să crezi că nu eşti unul dintre ei.
Mă adresez aici maselor, care şi au cea mai mare vină, ucigând şi torturând în masă cu zâmbetul pe buze sau angajând criminali şi torţionari plătiţi.
Nu înţeleg ce te face să crezi că eşti mai bun decât un psihopat, care torturează animalele prin beci. În ochii mei amândoi sunteţi condamnabili.

http://imgur.com/NRdJ4pP

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ah, poze motivaționale scrise de alți vegani. Ce m-au convins. Și sper că nu vrei să intrăm în teoria chibritului despre "ce e bine și ce e rău".

Dacă tu susții așa puternic că te duce capul, poate te-ai uita și prin alte studii, nu doar cele făcute de vegani, și după ți-ai forma o părere. Eventual ai încerca și să vizitezi o fermă, nu doar imaginându-ți din comentarii de pe Facebook sau Youtube.
Și cum de nu ți-ai dat seama, de mic copil, că animalele trebuie omorâte ca să ajungă în farfurie? A fost nevoie de niște video-uri de pe net care să-ți arate "ororile din farfurie"?

Acum am ajuns la "hai să te înjur și să te numesc criminal pentru că nu mai am argumente". Ok.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Da, fix de argumente duc lipsa, iar înjuratul este ocupaţia mea preferată. Ai mers drept la ţintă, ca de obicei.

Trezirea târzie la realitate în cazul meu a fost dată tot de ignoranţă şi de spirit de turmă (nici nu-mi imaginam că se poate altfel; m-am conformat cu ceea ce vedeam în jur), deşi nu şi de cruzime şi aroganţă (mereu mă simţeam vinovată şi nu mă consideram superioară celorlalte animale), ca în cazul tău, care şi după ce pretinde că a realizat toate "ororile din farfurie" (deşi nici n-a zgâriat suprafaţa), tot continuă să înfulice din ea şi mai şi pretinde că e ok ceea ce face.

Dar, culmea, mă trimiţi pe mine pe la ferme, în loc să mergi tu să le vizitezi, care crezi că acolo se trăieşte ca în staţiuni de lux, iar dacă chiar s-ar trăi, astfel crima ar fi cumva justificată. Nimic mai absurd!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Aha, deci "iresponsabil, inconștient, imbecil" sunt cuvinte de alint. Și copiatul acelorași povești care-s prezente pe orice site de activiști sunt argumente solide.

Îmi place că mă trimiți pe mine la ferme și nici măcar nu știi în ce mediu am trăit sau cu ce am avut de-a face. Dacă ai fi întrebat "știi ce înseamnă să vezi cum e tăiată o găină?" sau orice de genul, atunci te-aș fi luat în serios. Dar ai presupus că m-am născut din ciment, așa că ce ar trebui să spun acum?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

N-am presupus nimic, doar văd că eşti ignorant, e o evidenţă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

"care şi după ce pretinde că a realizat toate "ororile din farfurie" (deşi nici n-a zgâriat suprafaţa)"
"Dar, culmea, mă trimiţi pe mine pe la ferme, în loc să mergi tu să le vizitezi, care crezi că acolo se trăieşte ca în staţiuni de lux, iar dacă chiar s-ar trăi, astfel crima ar fi cumva justificată. Nimic mai absurd!"
Nope, n-ai presupus nimic.

Din câte am tot scris pe aici, am spus că sunt cazuri de "fermieri" iresponsabili. Unde-i ignoranța?
A, că deși am avut experiențe care probabil te-ar fi urmărit și acum dacă ai fi fost în locul meu, tot nu m-am "convertit" la veganism, înseamnă că eman ignoranță?
Sau poate doar pentru că eu îmi cunosc mai bine nevoile decât un străin oarecare ce nu are nici măcar dovada că poate să-mi spună ce-i bine să fac, ci repetă doar ce i s-a părut corect pe internet?

NOname
| NOname explică:

Http://imgur.com/a/xl8VC

NOname
| NOname explică:

laughing N-aş zice că e chiar sărbătoare.

NOname
| NOname explică:

The Secret Reason We Eat Meat - Dr. Melanie Joy
http://youtu.be/ao2GL3NAWQU

NOname
| NOname explică:

PHILOSOPHY - Ethics: Killing Animals for Food
http://youtu.be/3HAMk_ZYO7g

NOname
| NOname explică:

REASONS to GO VEGAN - Presentation
http://youtu.be/W4HJcq8qHAY

NOname
| NOname explică:

WHY VEGAN? - Gary Yourofsky
http://youtu.be/UROxRLbVils

NOname
| NOname explică:

You decide.

http://www.facebook.com/......002515995/

NOname
| NOname explică:

"plînsetul şi tăcerea mieilor"

http://petronelarotar.ro/miei/

| noktambul a răspuns:

Sarbatori sangeroase nu exista. Pot exista, insa, sarbatoriri legate de evenimente sangeroase!

| sabin89 a răspuns:

La un restaurant, serveau masa doi tipi, intre dua varste, simandicosi, imbracati la costum, cam palizi la fata. Putin mai incolo, singur la o masa, era un taran simplu, care arata foarte bine, sanatos, rosu in obraji, plin de energie. Astia doi nu rezista tentatiei si il intreaba: Scuze, omule, am vrea sa te intrebam ce mananci dumneata, cu ce te hranesti de arati asa de bine, sanatos. Tipul raspunde: "Cartofi". Astia: "Ei, cum cartofi? Pai cartofi mancam si noi, dar nu aratam asa bine ca dumneata. Ai vreun mod anume de a-i prepara?" "Domne, uite cum fac. Iau cartofii, ii fierb si ii dau la porc. Si la urma tai porcul si mananc fripturi". laughing Hai ca incerc si eu sa presar putin umor, pentru a mai inveseli atmosfera.

| mihai69 a răspuns:

Răspunsul corect la „nu mai mâncați carne pentru că torturați ființe vii" nu e nici pe departe „să mâncați în schimb plante și fructe" pentru că și astea-s tot ființe vii. Iar dacă noi nu le putem simți suferința când sunt smulse din rădăcini și mestecate crude (așadar, nici măcar ucise de milă înainte de asta) nu înseamnă că nu ar exista niciun fel de durere chiar și din partea lor.
Așadar, cine e fățarnic aici?!?

| NOname explică (pentru mihai69):

Veşnica imbecilă dilemă. Se tot găseşte câte unul, super mândru de el, care să o folosească drept argument. Eu una, am obosit să tot dau contraargumente la chestii puerile.

Chiar nu poţi să faci diferenţa între o necesitate (consumul de plante) şi un moft (consumul de animale, ceea ce provine de la ele şi ceea ce dăunează lor)?

Dar să ştii că eu una, deşi nu există vreo dovadă ştiinţifică cum că plantele simt durere, ele neavând un sistem nervos, tot simt milă şi pentru ele şi dacă ar fi posibil fără să mă sinucid să nu le consum nici pe ele, aş face-o cu mare drag, mai mult din respect pentru ele, pentru viaţa inocentă în general, pentru dreptul lor la viaţă. Dar am limitele mele impuse de natură (acestea chiar fiind reale).

| Drimmero a răspuns:

Cum/necum, cam asta e realitatea,, cam asta consumam, asta se intampla.

| Drimmero a răspuns:

@NoName,, ce propui tu pentru intreaga omenire? Te intreb fara nici cel mai mic misto, sa consume cu totii alimente care nu au treaba cu animalele?
Stii ca acest lucru e cam imposibil, trebuie sa fii invatat/obisnuit de cand esti mic si nu te dezolvi pentru a consuma, tu poate esti un caz fericit si ai reusit sa te redresezi,, dar nu toti oamenii sunt la fel

| NOname explică (pentru Drimmero):

În loc să vorbeşti pentru toţi, încearcă măcar, ca să fii îndreptăţit să vorbeşti măcar pentru tine!
În privinţa asta nu există "nu pot", doar "nu vreau".

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Eu sunt constient ca sunt chinuite animalele, m-au pus pe ganduri multe lucruri,, dar pur si simplu, am mai avut tentative sa mananc produse vegetale,, dar e peste puterile mele sa consum doar aceste lucruri, sigur ma intelegi daca zici ca ai consumat si tu candva produse animale.
Stiu ca vei zice ca este o scuza si refuz schimbarea,, dar te anunt ca o refuz din neputinta/

| Holiday a răspuns (pentru NOname):

Nu e vb nici de "nu pot", nici de "nu vreau". E vorba de "nu e logic si natural".

| NOname explică (pentru Drimmero):

Nu te înţeleg, pentru că odată ce am realizat cât greşeam, mi-am impus să nu o mai fac şi mă ţin de chestia asta şi nici nu pot să spun că e vreun efort, pur şi simplu, ştiind ororile, la care sunt supuse animalele, o bucată din trupul lor sau din secreţiile lor mi-ar sta în gât.
La fel cum tu, presupun, nu ţi-ai mânca animalul "de companie" cel iubit, eu n-aş mânca niciun alt animal, pentru că nu există vreunul, de care să nu-mi pese şi pe care să-l privesc ca pe un produs.

Nu e neputinţa în cazul tău, e slăbiciunea din aia laşă.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Eu iti inteleg oarecum oful tau si patima pentru animale, nu te condamn ca iti alegi un stil de viata sanatos si deloc nociv pentru animalele din jur, dar nu e chiar asa usor sa obisnuiesti toti oamenii sa nu mai consume produse animale.
Sunt atatea cazuri in Romania in care caini, cai si alte animale sunt omorate in bataie de niste oameni care nu au pic de inima si de creier, pentru asta ar fi PeTA mai benefica,, sa mareasca pedepsele pentru oamenii ca astia, am vazut recent un documentar cu lei ucisi la ei in savana, fiind in pericol de dispartie,, animalele alea trebuie mult mai protejate de braconieri, eu nu am inteles niciodata de ce intri peste stilul de viata al animalelor si le distrugi linistea pentru interesul propriu, ca sa-i furi blana si alte lucruri pretioase lor/
O fi o neputinta lasa, dar ai vreo idee cum ar putea fi combatuta chiar daca mi-ar fi peste puteri?

| NOname explică (pentru Drimmero):

"Sunt atatea cazuri in Romania in care caini, cai si alte animale sunt omorate in bataie de niste oameni care nu au pic de inima si de creier, pentru asta ar fi PeTA mai benefica,, sa mareasca pedepsele pentru oamenii ca astia, am vazut recent un documentar cu lei ucisi la ei in savana, fiind in pericol de dispartie,, animalele alea trebuie mult mai protejate de braconieri, eu nu am inteles niciodata de ce intri peste stilul de viata al animalelor si le distrugi linistea pentru interesul propriu, ca sa-i furi blana si alte lucruri pretioase lor"

Te întreb şi pe tine, ce te face să crezi că eşti mai bun decât ei?

"O fi o neputinta lasa, dar ai vreo idee cum ar putea fi combatuta chiar daca mi-ar fi peste puteri?"

Nu-ţi înţeleg dilema. Ca să nu faci rău cuiva este suficient să nu faci rău acelui cuiva, totul pornind de la conştientizare şi dorinţă.
Îţi schimbi obiceiurile alimentare, introduci în meniul tău zilnic tot felul de legume, fructe, seminţe, cereale, legumenoase, nuci, la care poate nici n-ai visat, şi te hrăneşti fericit cu chestii sănătoase, ştiind că măcar din cauza ta nu mai suferă niciun animal. Este super simplu, natural şi înălţător. Totul e să vrei cu adevărat.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Consum deja fructe, legume, nuci,, seminte si astfel de produse... tot simt lipsa de alte alimente!
Priveste diferenta, eu nu ucid si in viata mea nu as ucide o gaina, un porc sau alt animal, mi-e mila de ele.

| NOname explică (pentru Drimmero):

"Priveste diferenta, eu nu ucid si in viata mea nu as ucide o gaina, un porc sau alt animal, mi-e mila de ele."

Din moment ce îi plăteşti pe alţii, ca să o facă în locul tău, înseamnă că nu ţi-e milă destul.

| Drimmero a răspuns:

Ete ii platesc, vanzatorii de la alimentara nu au nicio treaba cu uciderea animalelor, nu ala a ucis gaina pentru carne, nu ala a muls vaca pentru lapte si tot asa.
Undeva in mine exista o mila foarte mare pentru orice fiinta care este chinuita, poate ca eu consum din setare carne, din reflex

| NOname explică (pentru Drimmero):

"Ete ii platesc, vanzatorii de la alimentara nu au nicio treaba cu uciderea animalelor, nu ala a ucis gaina pentru carne, nu ala a muls vaca pentru lapte si tot asa."

Iar să deduci că înainte de alimentară acea carne a fost adusă de undeva e greu?
Dacă nu ar exista cererea (adică tu şi cei ca tine), nu ar exista nici oferta (adică tot felul de ferme, abatoare şi companii, care câştigă de pe urma animalelor şi a suferinţei lor şi de pe urma ignoranţei şi a lăcomiei umane). Sau dacă cererea măcar ar scădea, ar scădea şi oferta. E super simplu.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Hai c-am gasit vinovatul,, e vina celor care vand( cum e in cazul tigarilor), noi suntem 'fermecati' de marketingul lor.

| NOname explică (pentru Drimmero):

E vina tuturor. Ăia în egoismul lor fac orice ca să-şi facă averi, voi în egoismul vostru căutaţi să vă îndopaţi cu ceea ce ei vând. Dar dacă nu aţi căuta, nu aţi cere, nu aţi cumpăra, în timp ar realiza şi ei că afacerea lor nu mai e profitabilă şi s-ar lăsa de violat, torturat, furat şi ucis, poate ar investi în nişte plantaţii de legume, leguminoase, fructe şi cereale în schimb, deci tot n-ar muri de foame - ar fi o mişcare benefică pentru toţi (pentru animale în primul şi cel mai important rând).

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Ca tot imi vorbesti de seminte, parca mi-ai facut pofta de ele cu sare!
In curand o sa fie scoasa si carnea de pe productie, asta e parerea mea,, am eu feelingul asta

| NOname explică (pentru Drimmero):

Abia aştept! love struck

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Bwhahahaha,,chiar m-ai amuzat.
M-ai amagit acum ceva vreme cu o salata, ce se aude despre ea?

| NOname explică (pentru Drimmero):

E îngrăşământ demult.hee hee

Iar cum îţi sună cea de astăzi?
Avocado, roşii, castraveţi, ridichi, varză chinezească, varză roşie, salată verde, mult pătrunjel, ceapă verde, rucolă, fasole fiartă, nuci, caju, seminţe de pin şi de in, busuioc, origano, mentă... Ce ţi-ai putea dori mai mult? big grin

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Tu esti genul de bucatareasa careia ii place sa depuna multa diversitate in mancare.
Suna bine combinatia, vad ca te inspiri si din coline asiatice,, rosiile si castravetii sunt numarul 1 pentru mine, de n-as manca la asa ceva pana mi se face rau, macar stiu ca nu am ce sa patesc de la ele/
Chiar asa bucatareasa priceputa esti?

| NOname explică (pentru Drimmero):

Doar îmi place să improvizez şi să mă mereu surprind singură cu ceva nou şi plăcut. Iar de când sunt vegană, mă răsfăţ din plin.batting eyelashes A devenit mult mai interesant să gătesc, iar diversitatea alimentelor existente şi combinaţiile între ele nu încetează să mă surprindă. Aşa e când întorci privirea spre meleaguri mai sănătoase, neglijate până atunci. big grin

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Interesant ceea ce zici tu,avem un singur lucru in care cadem de acord si ne intelegem: mancarea!
Vezi ca eu sunt pradator,iubesc mancarea buna,, o treaba nu am cu bucataria, e suficient sa stiu sa-mi fac cartofi(spre rusinea mea), am alte treburi pe cap, decat sa gatesc, cu toate ca mi s-a mai spus ca am moaca de bucatar.
Iar tastam de mancare la 1 dimineata...de nu mi-a luat mancarea asta toate mintile pe care le mai aveam si eu.

| NOname explică (pentru Drimmero):

Da, ţinând cont că animalele nu intră la categoria "mâncare" pentru mine, se poate spune că ne înţelegem la mâncare. big grin

"...am alte treburi pe cap, decat sa gatesc"

Tocmai, unul dintre farmecele veganismului este faptul că devii mult mai atent la ceea ce bagi în gură, mai conştient, mai interesat, astfel bucătăreala devenind o activitate tot mai prezentă, plăcută şi distractivă. Nu mai e chestia aia seacă, în care dezgheţi o bucată de cadavru, o arunci în cuptor cu microunde, curăţi un cartof, doi, prăjeşti şi gata masa. Ţi se deschid instant orizonturile, iar imaginaţia zburdă fericită.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Problema nu ar fi imaginatia,pur si simplu nu vreau sa am de-a face cu bucataria,nu intra in pasiunile mele,,dar mancatul imi place)))).
E prea plictisitor pentru mine sa stau sa gatesc,consider ca o femeie e cu mult mai priceputa in arta gatitului decat barbatul,ii las intaietate.
Noi barbatii asta stim, sa mancam mult, dupa ce femeia saraca se chinuie cu orele stand in bucatarie.
Ar trebui ca femeia sa fie mult mai respectata, sa fie tratata asa cum se cuvine,, nu chinuita!

| NOname explică (pentru Drimmero):

Este uimitor cum ai reuşit să strecori sexismul şi feminismul în acelaşi mesaj.hee hee

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Se numeste arta,nu am fost misogin deloc,,respect femeia foarte mult, nu imi permit sa fiu misogin, din anumite perspective!
Ca a venit vorba...o gramada feministe aici pe site, le-am observat fugitiv, chiar sunt simpatice cand sunt infocate.

| NOname explică (pentru Drimmero):

Am zis "sexism", nu "misoginism", e o diferenţă. Tiparele astea "femeile la cratiţă", "bărbaţii la mâncat şi stat degeaba" sunt sexiste. Dar măcar ai fost blând, făcând-o, generalizare cu discriminare adică. tongue

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Nici intr-un caz nu as fi zis-o cu rautate, ce-ar mai fi fost,, sa ajung sa discriminez femeia, nici batut in cap nu as putea sa dau femeia la o parte.
Om fi noi 'trantori' cateodata,, dar avem la fel ca si voi calitatile noastre!

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru KoroSensei):

Oare fata pe care o ai poate sa te dea de gol in a spune altul ce meserie porti sau vei purta?

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru KoroSensei):

Mi s-a mai zis ca am fata si de fotbalist,, probabil fiecare zice cum i se pare lui, nu neaparat ca fata te recomanda intr-o meserie sau nu/

| Drimmero a răspuns:

Eu doar ma amuzam pe seama ta,, am vazut ca nu prea il inghiti pe ala/

| Anonim a răspuns (pentru Drimmero):

Mi-a sters contul in timp ce eram logat. cred ca sunt gen in purgatoriu.

| Drimmero a răspuns:

Ciudat specimen mai esti si tu... ne revedem in curand cu alt cont de-al tau.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ma gandesc ca te referi la cele doua mari sarbatori crestine si la consumul de alimente de origine animala.
Trec peste, vad ca s-a dezbatut.
Nu doar de sarbatori se consuma carne, e adevarat ca in acele se consuma mai mult.
Incepe,, anotimpul'' gratarelor unde se consuma in deosebi carne.Ca doar nu puna pe gratar dovlecei.Ciupercile pe gratar au un gust divin, dar nu prea te saturi.
DEGEABA incerci tu sa convigi oamenii sa nu mai consume produse de origine animala, unii sunt greu de convins
Pe unele plicuri de condimente am vazut scris,, poate contine urme de ou, lapte...'' probabil e o avertizare pentru cei alergici. Oare veganii se uita pe acele plicuri?

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Mereu citesc etichetele şi mereu dau peste tot felul de produse "de post" ba cu carmin (un soi de insecte strivite, care sigur nu sunt plante), ba cu gelatină (din oase, tot deloc plantă), ba cu lapte praf, ba cu miere, ba cu toate la un loc...

Cât despre grătare, legumele merg chiar bine pe ele (se vede că n-ai prea experimentat), iar când vine vorba de grătare cu mici şi de ipocrizie, măcar la ele nu se pretinde, ca în cazul sărbătorilor religioase, că sunt în strânsă legătură cu iubire, bunătate şi pace.

Şi nu e chiar degeaba. Dacă măcar unul din o mie începe să gândească, să-şi pună întrebări şi să facă alegeri mai empatice, tot e un pas spre bine.

| Holiday a răspuns:

Un lucru e cert. Lasand la o parte considerentele religioase si pseudoetice, consumul de alimente de origine animala este benefic omului. Dieta vegana/vegetariana este mai ales daunatoare copiilor si tinerilor inca aflati in crestere, si de asemenea sugarilor ale caror mame sunt vegetariene.
Omul, ca vrei tu sau nu, are organismul setat de asa natura ca trebuie sa consume din ambele categorii de alimente pentru a fi in parametri optimi.
Astea cu veganismul tin pentru persoane care stau toata ziua pe fund si nu prea au activitate fizaca. Daca ar avea ar trebui sa manance de 10 ori pe zi ca sa reziste, si nici atunci cum trebuie. Cam ca vaca...10 ore paste si 6 ore rumega...si totusi are un sistem digestiv performant pentru genul asta de mancare, pe cand omul nu.
Cu regret dar aici cu pseudoetica asta ai cam dat-o in bara.

| NOname explică (pentru Holiday):

Eşti în eroare (sau mai multe).

| Holiday a răspuns (pentru NOname):

Dezvolta.

| NOname explică (pentru Holiday):

Am dezvoltat în alte răspunsuri. Fă, te rog, singur legătura!
Aş adăuga doar că ceea ce ai declarat a fi cert este departe de a fi aşa. Ai postat o chestie plină de clişee şi afirmaţii nefondate.
Există nenumăraţi culturişti vegani, care depun foarte mult efort fizic în activităţile sale zilnice şi pe care nici pe departe nu-i suflă vântul, şi există nenumărate familii cu mai multe generaţii de vegani, în care toţi, de la mic la mare se simt chiar foarte bine (sănătoşi, plini de energie).
Iar "plante" nu înseamnă doar ierburi, ci şi cereale, leguminoase, alune, seminţe, nuci, fructe, legume de tot felul, din combinaţia între care nu e deloc greu să obţii necesarul zilnic de calorii şi nutrienţi, ba chiar trebuie să fii atent, ca să nu-l depăşeşti.
...şi nu văd nimic "pseudo" în etica, pentru care pledez. Suferinţa celor, în numele cărora vorbesc, este cât se poate de reală.

| Holiday a răspuns (pentru NOname):

Nu sunt clisee, sunt realitati obiective documentate stiintific. Degeaba consumi seminte, cereale etc care contin intr-adevar majoritatea substantelor necesare organismului, problema e ca organismul uman nu poate sintetiza cu aceeasi eficienta unele substante din produsele vegetale ca din cele animale. Adica pe de o parte legumele contin mai putine, pe de alta parte organismul poate extrage mai putine. Deci cum am zis e nevoie de cantitati industriale de alimente pentru a asigura necesarul. Si repet, nu ma refer la persoane care isi freaca toata ziua fundul pe scaun la birou si apoi se tarasc acasa si se intind in pat. Alea pot trai si doar cu buruieni relativ ok, mai ales ca oricum nu stiu ce inseamna sa faci efort. Ele cred ca asa trebuie sa fie. E vorba de persoane care fac efort moderat sau intens fie prin natura job-ului, fie de placere. Aia ca sa functioneze trebuie sa ingereze cantitati industriale de diverse buruieni. Te-ai uitat cam CAT si DE CATE ORI mananca un culturist deala de care zici tu? Odata ca iti trebuie naiba timp sa mananci atat si de atatea ori, si a doua ca buruienile alea costa, pentru a cuprinde toti nutrientii care trebuie, mult mai mult decat carnea. Si pana la urma, nu toti isi permit. Ideea e ca daca consumi doar 3-4 buruieni, oricare ar fi ele nu-ti sunt suficiente supravietuirii si trebuie sa faci tot felul de combinatii pe care sunt niste unii care contra cost iti dau sfaturi. Si care culmea, ei sunt cei care promoveaza vegetarianismul/veganismul. Oare de ce? Pe cand, tot demonstrat si documentat stiintific, consumul DOAR de carne iti asigura supravietuirea. Nu optim, dar o face. Ceea ce din nou demonstreaza ca omul este pregatit mai mult sa manance produse animale decat buruieni, si mai ales DOAR buruieni.
Pana la urma, toata discutia asta e pentru ce? Ca iepurasul e dragut si n-ar trebui mancat?
Pe bune de nu am impresia uneori ca nu lipsa eticii va duce la disparitia omului ca specie ci mai degraba exacerbarea eticii dincolo de logica.

| NOname explică (pentru Holiday):

N-ai înţeles nimic. Pe cât de mult îmi plac răspunsurile tale de la religie, pe atât de mult îmi displac cele de aici. Parcă aş avea de a face cu două persoane diferite.

| Holiday a răspuns (pentru NOname):

Din pacate pe cat de clar ti-ai stabilit linia in ceea ce priveste religia, fara a interfera cu sentimentalisme si dorinte proprii, pe atat de mult lasi aceste lucruri sa te influenteze aici si sa faci rabat de la logica si evidente din cauza asta. Cand vii si imi spui "vegetarianismul/veganismul este un mod de viata ok pentru un om", parca ii aud pe astia la religie "x-ulescu s-a vindecat de toate prin rugaciune".
De fapt intr-un fel sau altul te-ai sensibilizat pe tema asta si acum ai impresia ca ai gasit si argumente pentru a sustine asta. Faci cumva la fel ca astia la religie, zgarma internetul pentru "marturii". Din pacate pentru tine si ale tale, ca ale astora dincolo, isi rup dintii in realitate.
Inchei aici discutia. O seara frumoasa!

| NOname explică (pentru Holiday):

Cred că ignoranţa ta în ceea ce priveşte acest subiect, plus speciismul şi lipsa empatiei nu te lasă să vezi cât de logic şi firesc este ceea ce spun.

Este ca şi cum aş încerca să conving un homofob, că nu e ok să fie homofob, el desconsiderând cu totul oamenii cu diferite orientări sexuale, neputând empatiza cu ei şi nereuşind vedea unde e nedreptatea în acţiunile lui.

| Mayhem666 a răspuns:

Craciunul, Pastele si Ziua Recunostintei sunt cele mai sangeroase sarbatori, dar cum in Romania nu cred ca exista Ziua Recunostintei, raman doar Craciunul si Pastele ca fiind cele doua cele mai sangeroase sarbatori din Romania.
Pentru mine, in afara de faptul ca imi aduc tristete gandindu-ma la bietele animale care nu au nici o vina, in rest sunt doar zile ca oricare altele, in care gasesc o scuza sa nu fac nimic si sa nu ies din casa.
Nu avem ce face, asa sunt crestinii, transforma suferinta animalelor in sarbatori, iubesc pe orice om prin discriminare, le iese sfintenia pe nas in timp ce injura, etc.
Multi spun ca vor o lume mai buna, dar fiecare e pentru el, si in loc sa devina lumea mai buna si mai evoluata, parca ne intoarcem in epoca medievala, sau chiar mai rau.
Gandire 0%, toleranta 0%, iubire fata de altii sau de animale 10%, discriminare 100%, injuraturi 100%, si lista poate continua.
Sunt sigur ca daca oamenii ar fi mai deschisi la minte in legatura cu albsolut orice, lumea ar deveni mai buna, dar din moment ce traim in Romania, cerem deja imposibilul.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Vrei sa-mi zici ca doar crestinii consuma carne? Ce-i cu generalizarea asta? Doar oamenii religiosi o fac,, in sinea ta? Stai linistit ca sunt o gramada care nu au treaba cu religia si consuma la carne de li se face rau/
Iar generalizezi cu lumea mai buna, dar iti dau dreptate, fiecare e pentru el, dar la fel cum fiecare e pentru el, la fel esti si tu,, asa ca nu are rostul sa le reprosezi asta.
Oricine in viata lui a scos macar o injuratura pe gura sau a gesticulat nervos catre ceva/cineva,, iar generalizare...
Romania e tara tuturor posibilitatilor, doar privesti drumurile, infrastructura, economia si bugetul alocat pentru diferite lucruri si deja ti-ai pus mana-n cap si ai vrea sa pleci cat mai repede de aici, dar priveste si partile bune, nu doar negativismele.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Si care ar fi partile bune? Vreau sa le aud. Sau mai bine zis, vreau sa le vad scrise aici.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Deschide-ti ochii, uita-te in jur,, nu exista doar rau in jur, si eu mi-am pierdut increderea de mult in oameni, dar asta nu inseamna ca toti sunt handicapati si nenorociti.
Romania e si asa vai de natia ei ca tara, dar are si parti bune, are un relief superb, o cultura frumoasa si o istorie care a fost castigata prin izbanda si cuceriri.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Mie sincer sa fiu, in afara de peisaj, nu imi place absolut nimic la tara asta, dar peisaje frumoase se gasesc oriunde pe planeta, nu doar in Romania. Mie la tara asta nu imi place nici cultura, nici istorie, nici nimic altceva. Un singur lucru ma tine legat de tara asta, si anume familia si doar atat. De aia vreau sa plec de aici cat mai repede.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Gandeste-te ca este tara unde te-ai nascut, unde ai crescut,, unde ti-au dat 2 oameni viata, locul unde ai iubit prima oara pe cineva,, primul loc care te-a invatat ce-i aia realitatea, nu pot sa urasc tara asta cu toate relele in ea, nu uit de unde am plecat!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Putin imi pasa. Traiesc, ca sa imi indeplinesc scopul pe care mi l-am propus, si ca sa fiu fericit, iar scopul meu este in alta parte, nu aici.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Stai sa ghicesc cu puterile mele de clarvazator... Japonia ti-e dorinta si sa lucrezi ajungand un creator de anime-uri?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Puterile tale dau roade. Nu e ca si cum nu as fi spus asta de mii de ori pe site. Nu creator de anime, ci de manga. Sau translator de manga. Noi am deviat de mult de la subiectul pe care se axa intrebarea, eu zic sa ne oprim aici.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru KoroSensei):

M-a amuzat asa de rau raspunsul tau, ca nu am putut sa nu-ti raspund inapoi, si sa nu te intreb, daca stii ca sunt ateu? O parte din raspunsul tau, m-a facut sa cred, ca tu credeai ca eu sunt crestin. Nu, nu sunt, sunt ateu.
P.S. Eu imi pastrez parerea, oricum vreau sa plec din tara asta.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Nu cumva voi sunteți ipocriți? Dar cu bietele plante cum rămâne, ele nu au viața? Pe ele de ce le ucideți? laughing

Suntem ființe omnivore, așa am fost milioane de ani și practic regimul omnivor a jucat un rol important în supraviețuirea rasei umane, așa am ajuns în vârful lanțului trofic. By the way, de ce evitați realitatea, toate celelalte ființe "abuză" de celalate specii, câini se violează între ei, de fapt în lumea vaciilor nici nu există conceptul sexualitate consensuală, pentru că nu au inteligență conceptuală, să numai vorbim de lei care ucid tot ce prind, de rechini care sunt până și canibali. Mda, nici mie nu prea place industria cărni, că na țin animalele alea în condiți excrecabile, de aceea prefer carnea din propria gospodărie, în care animalele sunt ucise relativ rapid.

| Clorox a răspuns:

Orice sarbatoare care face parte din crestinism mi se pare sangeroasa... Ai citit biblia? Ai vazut ce scrie acolo? ''Beti din sangele meu si mancati din trupul meu'' WTF? Canibalism? Este o religie ciudata cu un trecut macabru mascat de anumite fapte bune!
Parerea mea...

| NOname explică (pentru Clorox):

Da, chiar că e macabră, atât în trecut, cât şi în prezent.

| Clorox a răspuns (pentru NOname):

Eu prefer sa nu dau importanta happy

| xerxes1 a răspuns:

Cele crestine in general.
https://youtu.be/5YDT4RLPIgA?t=199

| syd2 a răspuns:

Atentie oameni liberi, nu mai sarbatorim, nu mai mancam, refugiativa in munti cu pielea goala si mancati iarba si frunze. Amen

| NOname explică (pentru syd2):

Da, că nu există nimic altceva în afară de aceste două extreme.

De parcă v-am solicitat să-mi daţi o varietate cât mai mare de erori de logică.hee hee

| Deaad a răspuns:

In general iti inteleg principile.
Mi se face de asemenea mila cand vad animale crescute cu sutele in ferme,iar apoi rapite si bagate in adevarate instrumente de tortura, in fabrici.
Modul in care carnea ajunge in ziua de azi pe farfurie este cu totul barbar.

In acelasi timp mananc carne.
Pentru ca e gustoasa.

Probabil in viitor, dupa mai mult timp de gandit asupra acestui lucru, voi ajunge sa nu mai consum nici eu carne.

E ca treaba cu tigarile.
M-as lasa si de alea, pentru ca stiu cat de rau e.Dar mie imi place sa fumez.

| NOname explică (pentru Deaad):

Uite, poziţia asta sinceră, neipocrită o pot accepta şi chiar respecta pe undeva. Măcar nu-ţi cauţi scuze absurde ca majoritatea şi eşti conştient că pe moment nu procedezi bine, nu te minţi cum că e ok. Succes pe mai departe!

| ShaOfHatred a răspuns:

Craciunul in Romania e cea mai sangeroasa.Sa vezi numa cum se calca batranii in picioare pentru cozonac.
Pastele e cea mai ipocrita in Romania deoarece ne dam drept un popor crestin dar uitam traditiile si toate lucrurile care ne leaga de crestinism.

| syd a răspuns:

Eggs and dairy = products of the abused female reproductive system

animals = members of our society

http://imgur.com/tfhjoha

| syd a răspuns:

Daca ai avea argumente in loc de voturi ar fi mai interesant. adica oricum e si acum

| NOname explică (pentru syd):

Ce argumente vrei drept răspuns la o reacţie cretină? Am semnalat că e cretină şi am mers mai departe.

| syd a răspuns (pentru NOname):

Ai dreptate. nici nu stiu de ce astept argumente de la o tipa single de 30+ (amirite?) care rontaie salata crezand ca salveaza planeta/nu mai face cancer si mai si polueaza pe altii cu "credinta" asta, totodata fiind impotriva conceptului de indoctrinare. lol. pun pariu ca ai 6 matze pe care le indopi cu frunze de menta si le dresezi sa sara la oricine mentioneaza ceva de origine animala. nici nu stiu cum rezista, http://imgur.com/a/CiM0W toate urla "god save me" (inb4 aici ma faci crestin murdar de doctrine religioase). btw tu te-ai gandit ca esti de origine animala? check m8 atheists. chiar nu stiu cum reusesti sa rezisti cu tine insuti. mi-am uscat gura pe dejaba, caci oricum nu o sa treci prin filtrul gandirii nimic din ce am scris aici, asa ca astept voturile. (ce pacat ca poti sa-mi dai doar 2, nu?) hai godbless si succes, sper ca nu o sa mai zic nimic vreodata, dar de data asta chiar mi-a venit cheful de niste confesiuni

| syd a răspuns:

Esti exact ca si aia care te intreaba pe strada daca ai 2 minute sa discuti despre dumnezeu, nu-ti dai seama?

>crestinismul-veganismul
>citate din biblie-poze de pe imgur
>respinge orice alta opinie
>credinta lui este suprema
>odată ce am realizat cât greşeam, mi-am impus să nu o mai fac şi mă ţin de chestia asta
>Trezirea târzie la realitate în cazul meu a fost dată tot de ignoranţă

sa-mi bag picioru, chiar cand credeam ca nu o sa mai gasesc ceva entertaining pe site-u asta in veci

just end yourself lol

(am venit doar ca sa-mi iau voturile mersi)