NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Cum credeţi, care este cea mai sângeroasă sărbătoare?
http://imgur.com/IqlYd4c
Iar cea mai ipocrită?
http://imgur.com/IhCRpcw

145 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Eu sunt constient ca sunt chinuite animalele, m-au pus pe ganduri multe lucruri,, dar pur si simplu, am mai avut tentative sa mananc produse vegetale,, dar e peste puterile mele sa consum doar aceste lucruri, sigur ma intelegi daca zici ca ai consumat si tu candva produse animale.
Stiu ca vei zice ca este o scuza si refuz schimbarea,, dar te anunt ca o refuz din neputinta/

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Gandeste-te ca este tara unde te-ai nascut, unde ai crescut,, unde ti-au dat 2 oameni viata, locul unde ai iubit prima oara pe cineva,, primul loc care te-a invatat ce-i aia realitatea, nu pot sa urasc tara asta cu toate relele in ea, nu uit de unde am plecat!

NOname
| NOname explică (pentru Holiday):

N-ai înţeles nimic. Pe cât de mult îmi plac răspunsurile tale de la religie, pe atât de mult îmi displac cele de aici. Parcă aş avea de a face cu două persoane diferite.

| Holiday a răspuns (pentru NOname):

Nu e vb nici de "nu pot", nici de "nu vreau". E vorba de "nu e logic si natural".

NOname
| NOname explică (pentru Drimmero):

Nu te înţeleg, pentru că odată ce am realizat cât greşeam, mi-am impus să nu o mai fac şi mă ţin de chestia asta şi nici nu pot să spun că e vreun efort, pur şi simplu, ştiind ororile, la care sunt supuse animalele, o bucată din trupul lor sau din secreţiile lor mi-ar sta în gât.
La fel cum tu, presupun, nu ţi-ai mânca animalul "de companie" cel iubit, eu n-aş mânca niciun alt animal, pentru că nu există vreunul, de care să nu-mi pese şi pe care să-l privesc ca pe un produs.

Nu e neputinţa în cazul tău, e slăbiciunea din aia laşă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Trebuia să scriu mare "TRIGGER WARNING".

Care din noi face activism aici? Tu sau eu? Tu trebuie să-ți susții cauza sau eu? Nu văd ce a fost cu pornirile astea "agresivă" și cu statuile. Poate ați fi mai credibili dacă nu ați mai fi așa pătrunși.

Ce treabă are moftul și comoditatea când partea cu vânatul a fost din necesitate până când a început să aibă acces la o gamă mai largă de produse? Bonus, i s-a obișnuit corpul cu un anumit stil de viață în timpul ăsta. Chiar crezi că omul atât de "comod și mofturos" și-ar fi pus viața în pericol să prindă animale? Acum sigur că nu mai face asta, are pastiluța și restaurantul lângă și e și cu burta împăcată așa.

E clar că n-ai înțeles că nu mă refeream la provizii pe iarnă când vorbeam de plante care nu se pot adapta anumitor zone. Clima și solul nu-s pe tot globul ca-n România și în unele zone nu-i posibil să crești legume, fructe de mai multe feluri sau care să-ți ofere tot ce-i trebuie organismului în cantități optime, nu știu ce nu pricepi.

Oare dacă ți-aș da acum videoclipuri cu lei, tigri, câini etc. Mâncând animale care se zbat între viață și moarte, ce mi-ai spune despre suferință? Oare pe ele le întreabă cineva ce părere au despre asta sau cum se simt (dacă, evident, ar putea să-ți răspundă la întrebare)?
O tot dați cu suferința în sus și-n jos să demonstrați ce? Că oamenii tot animale sunt?

Tu cu toată armata de activiști ați putea merge să-i căutați pe cei care chinuie animalele și să-i dați în judecată. Ar fi mai util decât să stați să vă certați pe net cu lumea.winking

Și în timp ce-mi marchezi răspunsul ca "eronat" și "nefolositor", ia niște B12.

| Holiday a răspuns (pentru NOname):

Din pacate pe cat de clar ti-ai stabilit linia in ceea ce priveste religia, fara a interfera cu sentimentalisme si dorinte proprii, pe atat de mult lasi aceste lucruri sa te influenteze aici si sa faci rabat de la logica si evidente din cauza asta. Cand vii si imi spui "vegetarianismul/veganismul este un mod de viata ok pentru un om", parca ii aud pe astia la religie "x-ulescu s-a vindecat de toate prin rugaciune".
De fapt intr-un fel sau altul te-ai sensibilizat pe tema asta si acum ai impresia ca ai gasit si argumente pentru a sustine asta. Faci cumva la fel ca astia la religie, zgarma internetul pentru "marturii". Din pacate pentru tine si ale tale, ca ale astora dincolo, isi rup dintii in realitate.
Inchei aici discutia. O seara frumoasa!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Putin imi pasa. Traiesc, ca sa imi indeplinesc scopul pe care mi l-am propus, si ca sa fiu fericit, iar scopul meu este in alta parte, nu aici.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Pe mine şi fără suplimente de B12 mă duce capul, pe tine, din câte văd, nici cu ele.

"Tu cu toată armata de activiști ați putea merge să-i căutați pe cei care chinuie animalele și să-i dați în judecată."

Nu ştiu ce te face să crezi că nu eşti unul dintre ei.
Mă adresez aici maselor, care şi au cea mai mare vină, ucigând şi torturând în masă cu zâmbetul pe buze sau angajând criminali şi torţionari plătiţi.
Nu înţeleg ce te face să crezi că eşti mai bun decât un psihopat, care torturează animalele prin beci. În ochii mei amândoi sunteţi condamnabili.

http://imgur.com/NRdJ4pP

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Eu iti inteleg oarecum oful tau si patima pentru animale, nu te condamn ca iti alegi un stil de viata sanatos si deloc nociv pentru animalele din jur, dar nu e chiar asa usor sa obisnuiesti toti oamenii sa nu mai consume produse animale.
Sunt atatea cazuri in Romania in care caini, cai si alte animale sunt omorate in bataie de niste oameni care nu au pic de inima si de creier, pentru asta ar fi PeTA mai benefica,, sa mareasca pedepsele pentru oamenii ca astia, am vazut recent un documentar cu lei ucisi la ei in savana, fiind in pericol de dispartie,, animalele alea trebuie mult mai protejate de braconieri, eu nu am inteles niciodata de ce intri peste stilul de viata al animalelor si le distrugi linistea pentru interesul propriu, ca sa-i furi blana si alte lucruri pretioase lor/
O fi o neputinta lasa, dar ai vreo idee cum ar putea fi combatuta chiar daca mi-ar fi peste puteri?

NOname
| NOname explică (pentru Holiday):

Cred că ignoranţa ta în ceea ce priveşte acest subiect, plus speciismul şi lipsa empatiei nu te lasă să vezi cât de logic şi firesc este ceea ce spun.

Este ca şi cum aş încerca să conving un homofob, că nu e ok să fie homofob, el desconsiderând cu totul oamenii cu diferite orientări sexuale, neputând empatiza cu ei şi nereuşind vedea unde e nedreptatea în acţiunile lui.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Stai sa ghicesc cu puterile mele de clarvazator... Japonia ti-e dorinta si sa lucrezi ajungand un creator de anime-uri?

NOname
| NOname explică (pentru Drimmero):

"Sunt atatea cazuri in Romania in care caini, cai si alte animale sunt omorate in bataie de niste oameni care nu au pic de inima si de creier, pentru asta ar fi PeTA mai benefica,, sa mareasca pedepsele pentru oamenii ca astia, am vazut recent un documentar cu lei ucisi la ei in savana, fiind in pericol de dispartie,, animalele alea trebuie mult mai protejate de braconieri, eu nu am inteles niciodata de ce intri peste stilul de viata al animalelor si le distrugi linistea pentru interesul propriu, ca sa-i furi blana si alte lucruri pretioase lor"

Te întreb şi pe tine, ce te face să crezi că eşti mai bun decât ei?

"O fi o neputinta lasa, dar ai vreo idee cum ar putea fi combatuta chiar daca mi-ar fi peste puteri?"

Nu-ţi înţeleg dilema. Ca să nu faci rău cuiva este suficient să nu faci rău acelui cuiva, totul pornind de la conştientizare şi dorinţă.
Îţi schimbi obiceiurile alimentare, introduci în meniul tău zilnic tot felul de legume, fructe, seminţe, cereale, legumenoase, nuci, la care poate nici n-ai visat, şi te hrăneşti fericit cu chestii sănătoase, ştiind că măcar din cauza ta nu mai suferă niciun animal. Este super simplu, natural şi înălţător. Totul e să vrei cu adevărat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ah, poze motivaționale scrise de alți vegani. Ce m-au convins. Și sper că nu vrei să intrăm în teoria chibritului despre "ce e bine și ce e rău".

Dacă tu susții așa puternic că te duce capul, poate te-ai uita și prin alte studii, nu doar cele făcute de vegani, și după ți-ai forma o părere. Eventual ai încerca și să vizitezi o fermă, nu doar imaginându-ți din comentarii de pe Facebook sau Youtube.
Și cum de nu ți-ai dat seama, de mic copil, că animalele trebuie omorâte ca să ajungă în farfurie? A fost nevoie de niște video-uri de pe net care să-ți arate "ororile din farfurie"?

Acum am ajuns la "hai să te înjur și să te numesc criminal pentru că nu mai am argumente". Ok.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Consum deja fructe, legume, nuci,, seminte si astfel de produse... tot simt lipsa de alte alimente!
Priveste diferenta, eu nu ucid si in viata mea nu as ucide o gaina, un porc sau alt animal, mi-e mila de ele.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Puterile tale dau roade. Nu e ca si cum nu as fi spus asta de mii de ori pe site. Nu creator de anime, ci de manga. Sau translator de manga. Noi am deviat de mult de la subiectul pe care se axa intrebarea, eu zic sa ne oprim aici.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Da, fix de argumente duc lipsa, iar înjuratul este ocupaţia mea preferată. Ai mers drept la ţintă, ca de obicei.

Trezirea târzie la realitate în cazul meu a fost dată tot de ignoranţă şi de spirit de turmă (nici nu-mi imaginam că se poate altfel; m-am conformat cu ceea ce vedeam în jur), deşi nu şi de cruzime şi aroganţă (mereu mă simţeam vinovată şi nu mă consideram superioară celorlalte animale), ca în cazul tău, care şi după ce pretinde că a realizat toate "ororile din farfurie" (deşi nici n-a zgâriat suprafaţa), tot continuă să înfulice din ea şi mai şi pretinde că e ok ceea ce face.

Dar, culmea, mă trimiţi pe mine pe la ferme, în loc să mergi tu să le vizitezi, care crezi că acolo se trăieşte ca în staţiuni de lux, iar dacă chiar s-ar trăi, astfel crima ar fi cumva justificată. Nimic mai absurd!

NOname
| NOname explică (pentru Drimmero):

"Priveste diferenta, eu nu ucid si in viata mea nu as ucide o gaina, un porc sau alt animal, mi-e mila de ele."

Din moment ce îi plăteşti pe alţii, ca să o facă în locul tău, înseamnă că nu ţi-e milă destul.

| mihai69 a răspuns:

Răspunsul corect la „nu mai mâncați carne pentru că torturați ființe vii" nu e nici pe departe „să mâncați în schimb plante și fructe" pentru că și astea-s tot ființe vii. Iar dacă noi nu le putem simți suferința când sunt smulse din rădăcini și mestecate crude (așadar, nici măcar ucise de milă înainte de asta) nu înseamnă că nu ar exista niciun fel de durere chiar și din partea lor.
Așadar, cine e fățarnic aici?!?

| Drimmero a răspuns:

Ete ii platesc, vanzatorii de la alimentara nu au nicio treaba cu uciderea animalelor, nu ala a ucis gaina pentru carne, nu ala a muls vaca pentru lapte si tot asa.
Undeva in mine exista o mila foarte mare pentru orice fiinta care este chinuita, poate ca eu consum din setare carne, din reflex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Aha, deci "iresponsabil, inconștient, imbecil" sunt cuvinte de alint. Și copiatul acelorași povești care-s prezente pe orice site de activiști sunt argumente solide.

Îmi place că mă trimiți pe mine la ferme și nici măcar nu știi în ce mediu am trăit sau cu ce am avut de-a face. Dacă ai fi întrebat "știi ce înseamnă să vezi cum e tăiată o găină?" sau orice de genul, atunci te-aș fi luat în serios. Dar ai presupus că m-am născut din ciment, așa că ce ar trebui să spun acum?

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

N-am presupus nimic, doar văd că eşti ignorant, e o evidenţă.

NOname
| NOname explică (pentru Drimmero):

"Ete ii platesc, vanzatorii de la alimentara nu au nicio treaba cu uciderea animalelor, nu ala a ucis gaina pentru carne, nu ala a muls vaca pentru lapte si tot asa."

Iar să deduci că înainte de alimentară acea carne a fost adusă de undeva e greu?
Dacă nu ar exista cererea (adică tu şi cei ca tine), nu ar exista nici oferta (adică tot felul de ferme, abatoare şi companii, care câştigă de pe urma animalelor şi a suferinţei lor şi de pe urma ignoranţei şi a lăcomiei umane). Sau dacă cererea măcar ar scădea, ar scădea şi oferta. E super simplu.

| syd a răspuns:

Esti exact ca si aia care te intreaba pe strada daca ai 2 minute sa discuti despre dumnezeu, nu-ti dai seama?

>crestinismul-veganismul
>citate din biblie-poze de pe imgur
>respinge orice alta opinie
>credinta lui este suprema
>odată ce am realizat cât greşeam, mi-am impus să nu o mai fac şi mă ţin de chestia asta
>Trezirea târzie la realitate în cazul meu a fost dată tot de ignoranţă

sa-mi bag picioru, chiar cand credeam ca nu o sa mai gasesc ceva entertaining pe site-u asta in veci

just end yourself lol

(am venit doar ca sa-mi iau voturile mersi)

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Hai c-am gasit vinovatul,, e vina celor care vand( cum e in cazul tigarilor), noi suntem 'fermecati' de marketingul lor.

NOname
| NOname explică (pentru mihai69):

Veşnica imbecilă dilemă. Se tot găseşte câte unul, super mândru de el, care să o folosească drept argument. Eu una, am obosit să tot dau contraargumente la chestii puerile.

Chiar nu poţi să faci diferenţa între o necesitate (consumul de plante) şi un moft (consumul de animale, ceea ce provine de la ele şi ceea ce dăunează lor)?

Dar să ştii că eu una, deşi nu există vreo dovadă ştiinţifică cum că plantele simt durere, ele neavând un sistem nervos, tot simt milă şi pentru ele şi dacă ar fi posibil fără să mă sinucid să nu le consum nici pe ele, aş face-o cu mare drag, mai mult din respect pentru ele, pentru viaţa inocentă în general, pentru dreptul lor la viaţă. Dar am limitele mele impuse de natură (acestea chiar fiind reale).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

"care şi după ce pretinde că a realizat toate "ororile din farfurie" (deşi nici n-a zgâriat suprafaţa)"
"Dar, culmea, mă trimiţi pe mine pe la ferme, în loc să mergi tu să le vizitezi, care crezi că acolo se trăieşte ca în staţiuni de lux, iar dacă chiar s-ar trăi, astfel crima ar fi cumva justificată. Nimic mai absurd!"
Nope, n-ai presupus nimic.

Din câte am tot scris pe aici, am spus că sunt cazuri de "fermieri" iresponsabili. Unde-i ignoranța?
A, că deși am avut experiențe care probabil te-ar fi urmărit și acum dacă ai fi fost în locul meu, tot nu m-am "convertit" la veganism, înseamnă că eman ignoranță?
Sau poate doar pentru că eu îmi cunosc mai bine nevoile decât un străin oarecare ce nu are nici măcar dovada că poate să-mi spună ce-i bine să fac, ci repetă doar ce i s-a părut corect pe internet?

NOname
| NOname explică (pentru Drimmero):

E vina tuturor. Ăia în egoismul lor fac orice ca să-şi facă averi, voi în egoismul vostru căutaţi să vă îndopaţi cu ceea ce ei vând. Dar dacă nu aţi căuta, nu aţi cere, nu aţi cumpăra, în timp ar realiza şi ei că afacerea lor nu mai e profitabilă şi s-ar lăsa de violat, torturat, furat şi ucis, poate ar investi în nişte plantaţii de legume, leguminoase, fructe şi cereale în schimb, deci tot n-ar muri de foame - ar fi o mişcare benefică pentru toţi (pentru animale în primul şi cel mai important rând).

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Ca tot imi vorbesti de seminte, parca mi-ai facut pofta de ele cu sare!
In curand o sa fie scoasa si carnea de pe productie, asta e parerea mea,, am eu feelingul asta

NOname
| NOname explică (pentru Drimmero):

Abia aştept! love struck