| RAY a întrebat:

Cum de avem capacitatea de a distinge ce e frumos sau urat?

12 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu o avem (la modul general).

| Drimmero a răspuns:

Simplu, ce e frumos si lui Dumnezeu ii place...

| RAY explică (pentru Drimmero):

Cu toti suntem parte din acest dumnezeu sa inteleg

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Categoric, frumusetea e cam universala

| Mosotti a răspuns:

Pai frumos inseamna ca emite calitati evolutioniste, si ca sa te atraga tu percepi frumos.
De ex daca babutele erau mai fertile si mai sanatoase, pe ele le vedeai frumoase.
De fapt frumusetea sunt parametrii produsului cum s-ar zice si scrie pe el ce poate oferi. Tu cand vezi frumusete e ca si cum citesti pe om ca are calitatile alea, alealalte si zici "aaaha, cu aia ma duc, ca ofera ce trebuie".

Daca tocilarii cu figura aia total neatractiva cum e perceputa acum, in trecutul indepartat erau in stare sa apere familie, teritoriu si mancarea de altii, atunci ei pareau f atractivi, iar barbatii vazuti frumosi acum, erau perceputi total neatractivi.
Adica figura frumoasa la unu e ca si cum pune o lista pe figura si scrie toate calitalile ce le are, asa cum am zis mai sus si la femei.
Figura misto este acea lista.

| Celcestietot a răspuns:

Tu vezi frumusetea in felul tau, la fel si altul.

| ContInchis8 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ție dor de SilentRain, nu- i asa? sad

| Celcestietot a răspuns (pentru ContInchis8):

laughing Da, macar mai scadea procentajul prostilor gramada daca venea aici pe site.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu avem. Frumos si urat sunt doar idee proprii, creatii proprii. In functie de ce ai trait si ce iti transmite obiectul din fata, creierul tau il creaza frumos/atragator sau urat/respingator.

| LoveSleep a răspuns:

Daca te referi doar la persoane...
Nu prea avem si istoria demonstreaza asta. Dar avem capacitatea de a distinge ceea ce societatea considera frumos.
De exemplu, daca eram in renașterea italiană, ai fi mort dupa grase acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este genetic! In trecut,barbatiii primitivi isi luau femei dezvoltate cu sani, deoarece considerau ca acelea pot da nastere la copii sanatosi, iar femeile alegeau barbati puternici, cu figuri masculine, deoarece considerau ca ei erau capabili sa le protejeze pe ele si pe copiii lor.De asta ne simtim atrasi de persoane de acest fel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

big grin dar e doar o iluzie., ce te face sa te simti bine iti pare frunos si ce te face sa te simti rau iti pare urat. Cand iti apartine, te simti bine, orice are legatura cu personalitatea ta.