| FeelThePain a întrebat:

Cum demonsterz ca un text este descriere (daca imi puteti da un model)?

Răspuns Câştigător
| Andreea2209 a răspuns:

De exemplu Calin(file de poveste) este un text descriptiv. Uite cum dovedim asta:
1. Mai intai pui definitia descrieriibig grinescrierea este un mod de expunere prin care se prezintă trăsăturile caracteristice ale unui colț din natură, ale unui peisaj, fenomen al naturii, portretul unui personaj etc.
2. Faci o scurta povestire a textului...
3. Iei caracteristicile descrierii pe rand si exemplifici cu exemple din text:
-prezența imaginilor artistice (Sun-un grier sub o grindã) și a figurilor de stil ( ca o vatrã de jãratic-comparatie; lacul somnoros- personificare...)
-sunt prezentate trăsăturile caracteristice ale unui obiect, ale unui colț din natură
4. Observati:
-daca textul etste integral descriptiv
-daca descrierea apare ca o secventa intr-o naratiune
5. Satbiliti obiectul descrierii( peisaj, interior, personaj etc.)
6. Identifica tipul descrierii:
-obiectiva(descriere precisa, neutra, care nu contine opinii personale)
- subiectiva(descriere care transmite cititorului sentimentele si gandurile celui care descrie)
7. Observati ordinea descrierii:
- sistematica( de sus in jos, din prim plan spre planul indepartat etc.)
- nesistematica( cel care descrie prezinta ceea ce vede si aude pe masura ce percepe realitatea descrisa)
8. Incheie cu opinia ta, spune cu ce sentimente ai ramas in urma lecturii.
Sper ca te-am ajutat, eu asa am invatat sa demonstrez ca un text este o descrierewinking

| sanda45 a răspuns (pentru Andreea2209):

Pe parcurs ai uitat de exemplificatiile din textwinking laughing

| steffybossu a răspuns (pentru Andreea2209):

Mersi mult Andreea2209! :*

3 răspunsuri:
| ButterflyGy a răspuns:

Un text este decriere cand se contureaza un fel de tablou doar ca in cuvinte. Se descrie o persoana sau un loc astfel incat, ai putea sa ti-l imaginezi. Se polosesc foarte multe elemente vizuale si foarte multe comparatii. De exemplu: avea ochii mai si negri iar obrajii arsi de soare scoteau in evidenta buzele-i subtiri si palide. Era imbracata cu un ilic scurt de culoarea fildesului prin care se putea contura talia-i subtirica ca a unei viespii. Dupa asa o descriere poti sa ti-o imaginezi. Cam asta e descrierea.