| anonim_4396 a întrebat:

Cum deosebesti o papusa vodoo de una normala facuta la misto? Ce semne particulare are semnificatia vodoo? Se citesc semnele? Sunt doar curios, nu fac.

1 răspuns:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai acele papusi, erau si sunt folosite mai mult ca... o modalitate de interconectare, poate mai mult in subconstientul omului decat la ce s-ar crede. Ceva ce iti aduce aminte de o anumita credinta fata de anumite lucruri, si implicit o persoana. Ca o religie.

Iar legat de acele lucruri prin care o persoana pateste ceva daca pateste si papusa, aceste lucruri nu exista, sunt doar povesti.

Drept urmare, fiind un obicei practicat mai mult prin alte tari, orice obiect putea sa fie luat in calcul. Tot din ce practicau inainte lumea, doar trebuia legat ceva semnificativ de o anumita... asa zisa papusa. Cat sa iti aduci aminte de o persoana sau un sentiment.

In rest, mai nimic special. Mai bine un ursulet frumos ^_^