| anonim_4396 a întrebat:

Cum e cu testul Toefl? E macar, mai usor decat Cambridgeul? Dezavantajul ar fi ca este valabil, doar 2 ani, asta stiu. Dar vreau sa stiu daca ar fi mai usor?big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am dat Toefl de curand.mai exact acum 2 zile. a fost mai greu decat ma asteptam, desi m-am pregatit 3 luni incontinuu.numai engleza acum astept raspunsurile. Cel mai dificil mi s-a parut la listening.imi notam una si intrebau cu totul altceva.in rest timpul nici nu ai idee cand trece.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

TOEFL e valabil doi ani de la data eliberării scorului. Are mai multe secţiuni - citit, ascultat şi răspuns, vorbit, eseu. Este un test simplu pentru cei care ştiu bine engleza şi au nevoie de un test pentru o ocazie. Instituţiile cer de obicei un scor minim la TOEFL. Dacă vrei să te programezi la test, fă acest lucru din timp (2-3 luni înainte), pentru că e destul de aglomerat şi se dă doar în două locuri în Bucureşti.
Oricum depinde si de care Cambridge te interesezi, First Certificate, Cambridge Advanced, Professional, Business English.
la Cambridge iti alegi practic examenul pe care-l dai (pleci din start cu nivelul pe care crezi ca-l ai) si obtii o nota pentru examenul respectiv (A, B, C, sau poti sa nu-l iei)

| roxandrei a răspuns:

Mult mai usor! In UK iti trebuie Cambrige cu A/B sau, TOEFL cu 95 sau IELTS cu 7.5 Poti afla mai multe despre testul TOEFL aici:
http://roxandrei.ro/utile/examenul-de-engleza-toefl/