| aaa10 a întrebat:

Cum este vorba asta "am stat cu cheia de gât"?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In ce context apare?

| Fatamuntilor a răspuns:

E vorba de acea generatie in care ambii parinti mergeau la servici, iar copilul venea singur de la scoala.
Cheia de la casa era legata de o ata /sfoara si era agatata de gat pentru a nu a pierde.O lua, descuia usa si se descurca singur.

| eckblume a răspuns:

Eu am crescut cu,, cheia de gat". Parintii mergeau la serviciu si veneau tarziu. Fiind copil, veneam singura de la scoala si ieseam pe afara sa ma joc. Astfel, cheia de la apartament/casa era legata de o sfoara si pusa in jurul gatului. Era un mod sigur de a nu-ti pierde cheia. Tin minte ca langa cheie era si cartela de intrare in bloc. Erau amintiri placute.