| Raluca591 a întrebat:

Cum pot rezolva problema cu gelozia excesiva?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Gelozia este o boala psihica grava!
Totul tine de noi, de cum ne controlam creierul si cum il folosim.
Daca te starduiesti sa acorzi oamenilor incredere, vei vedea ca gelozia poate fii tinuta in frau si chiar evitata.
Lispa de incredere in tine, dorinta masiva de a controla si manipula oamenii, sunt strans legate de gelozie si de o problema psihica pe acre o poti avea.
Cum rezolvi gelozia?
Iti impui sa acorzi incredere in oameni si sa le dai liberatea sa aleaga ei!
Un om care te iubeste cu adevarat, nu te inseala si nic nu trebuei manipulat sau controlat. Iar daca tu il iubesti, atunci ii oferi aceste liberati si te bucuri de o viata frumoasa, linistita si lipsita de gelozie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Meditație cu mantra.
Iubita nu este proprietatea mea.

| RoCkKiD a răspuns:

Gelozia este de fapt o proiectie a insecuritatii gelui gelos asupra partenerului. Pe scurt, daca eu nu ma consider urat/urata o sa incerc sa izolez partenerul/partenera de toti oamenii care eu ii consider frumosi ca sa nu las partenerul sa-mi confirme ca am dreptate si chiar sunt urat/urata.

Asta e doar un exemplu, pot fi foarte multe cazuri ca nu ma cred destul de destept, slab, atragator, bogat si muuulte altele.

Ce trebuie sa faci este sa identifici ce pareri negative ai despre tine si sa vezi ca poate nu este asa cum crezi, dupa ce iti rezolvi acea problema nu vei mai simti neovoia sa iti controlezi partenerul sau partenera.

Acum, cum faci asta? Cam greu solo cel ami bine este cu ajutorul unui terapeut, dar ganditul putin cu privire la aceste probleme sigur o sa ajute.

Ce e cel mai important este sa vorbesti cu partenerul sau partenera si sa ii spui aceste lucrui, sa ii spui ca ai niste insecuritati si ai aprecia ajutorul pentru a le rezolva. Intr-o relatie totul se face in 2.

| Space1 a răspuns:

Simplu, totul se bazează pe increderea dintre cele 2 persoane! Cu cât încrederea dintre cele 2 este mai mare cu atât mai mult acest sentiment e mai ușor de controlat!