| Ema12324 a întrebat:

Cum pot sa scap de accentul taranesc? straight face Vreau sa merg pentru o perioda sa stau in Brasov. Verisoramea a spus ca am accent naspa si mi-e rusine, daca ceilalti o sa rada de accent asa ca vreau sa stiu daca pot sa scap de el daca da cum :33?

Răspuns Câştigător
| VerdeLila a răspuns:

Exerseaza citind dintr-o revista/carte cuvintele corect, fara sa lungesti cuvantul. Nu stiu exact la ce accent te referi prin "taranesc", dar incearca sa faci exercitii de dictie; un secret pentru aceste lectii de dictie este sa tii un pix in gura in timp ce pronunti cuvintele.

2 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

E dragut sa ai accent. Mai ales accentul de la moldovence e asa simpatic:X. Incearca sa vorbesti exact cum se scrie. In loc de *ce* citesti *șie*? Bunicii mei asa vorbesc si sunt de la tara, nu stiu exact cum e accentul taranesc daca poti explicawinking.

| Disharmony a răspuns:

După câteva zile petrecute acolo, probabil că vei începe să le folosești dialectul involuntar. M-am întâlnit câteva zile tocmai cu o brașoveancă și asta s-a întâmplat.