| puscahoreangaion a întrebat:

Cum pot scapa de trauma de teama si frica de necunoscut?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Intr-o "doza" mai mare sau mai mica, frica de necunoscut exista in fiecare dintre noi.

Daca nu esti anxios( anxietatea nu are un" obiect" clar constientizat ), teama ta ar trebui sa aiba un "obiect" precis.
Prin urmare, intai constientizeaza "obiectul" fricii, sursa temerii tale. Atunci cand cunosti obiectul fricii tale, il eviti sau il infrunti - pe scurt, actionezi intr-un anumit fel.
De exemplu, atunci cand identifici ca "obiect" frica sociala-timiditatea alegi sa o invingi prin cateva metode testate de specialisti :
*inveti sa te accepti asa cum esti :unic, diferit si imperfect. Toti suntem asa --- altfel, am fi niste extraterestrii!
*vizualizeaza mental si cat mai des, situatii in care esti sigur pe tine, increzator si foarte fericit ---dupa multe asemenea "exercitii" vei reusi sa abordezi cu mai putin trac legaturile sociale
*muta-ti centrul de interes asupra oamenilor si actiunilor lor si mai putin asupra ta.
* cat poti de des, treci dincolo de "granita" ta de confort ---doar cunoscand oameni /lucruri/situatii noi, te vei putea desensibiliza

Succes!

5 răspunsuri:
| MyMindRules a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi sa iesi si tu, sa cunosti oameni noi, locuri noi, sa interactionezi.Incearca sa ai tupeu, ca o sa pierzi multe, stiu din proprie experienta. whistling
Bafta! :d

| zurick a răspuns:

Salut! Cred ca ai nevoie sa poveztesti cuiva toate temerile tale si ca acea persoana te poate mai bine ajuta.Deci du-te la un psiholog.

| LeMousiqe a răspuns:

Bună!
Sfaturi.:
http://www.eva.ro/......11825.html
O zi bună!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saracul de tine! Ar trebui sa te duci la un psiholog!

| Laura123Laura13 a răspuns:

Nu te mai gandi!