| AnooA a întrebat:

Cum putem accepta moartea unei persoane?

Răspuns Câştigător
| AlinaBuc a răspuns:

Eu am pierdut-o pe mama si crede-ma ca niciodata nu ma voi impaca cu gandul asta. niciodata nu o sa acceppt ca soarta a fost atat de cruda cu ea, un om atat de bun si bland care a crescut frumos 4 copii care iubea florile si animalele. niciodata nu o sa accept ca d-zeu a luat-o cand aveam mai mare nevoie de ea nu ma voi impaca cu gandul ca a suferit enorm inainte sa plece intre ingeri. daca as fi scris aceste randuri pe o coala de hartie toate lacrimile mele ar intinde cerneala. de fiecare data cand vb de ea plang. nu pot sa accept ca nu o s-o mai vad niciodata. multa vreme refuzam sa cred ca nu mai e si parca o asteptam sa intre pe usa. nu pot sa accept insa m-am resemnat. m-am resemnat ca nu va fi langa mine in ziua nuntii mele, ca nu-mi va strange copilul in brate asa cum ma strangea pe mine cand eram mica ca copilul meu nu va avea cui sa-i spuna mamaie. tot ce pot sa mai sper este sa existe viata dupa moarte(desi nu cred) doar asa ma voi putea revedea cu ea... te iubesc mama

| Dariusuu a răspuns (pentru AlinaBuc):

Foarte emoţionant mesajul tău.

Să ai grijă de tine.

8 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Orice s-ar întâmpla trebuie să găseșt puterea de-a trece peste și de-a merge mai departe.
O zi frumoasă!

| Classy a răspuns:

E foarte greu cand sti ca o persoana draga, care ti-a fost alaturi si pe care tu o stiai mereu acolo, sa nu mai fie..Simti un gol imens, un regret...Sa acceptam moartea unei persoane mi se pare mie foarte greu...Dar timpul le rezolva pe toate.

| AnooA explică (pentru Classy):

In filme pare atat de usor, moare cineva, cateva lacrimi la inceput apoi peste cateva zile nimanui nu ii mai pasa. Daca ar fi asa de simplu...

| ElenaSA a răspuns:

Ai nevoie de timp pentru asta, de lacrimi sa te descarci, de persoane cu care sa vorbesti despre asta.Ai nevoie poate si de credinta ca exista o alta viata dupa sau o alta forma de existenta a celeilalte persoane, te-ai putea ruga pentru persoana respectiva sa-i fie bine si pentru tina sa accepti asta.

| SelenaMe a răspuns:

Toata chestia aceasta cred ca depinde de fiecare persoana. E foarte delicat subiectul si cred ca fiecate din noi trece peste o despartire in felul lui. Trebuie sa iti dai tu seama ce e mai bine pentru tine.

| Nikoleee a răspuns:

Incearca sa crezi ca este mult mai bine acolo, ca a murit implinit si ca atatea zile avea, ca si-a indeplinit scopul aici jos :* Stiu ca este greu.dar timpul le va rezolva. In caz ca nu este copilul tau, vei trece peste.

| Paradoxul6 a răspuns:

Timpul le va rezolva pe toate!