| LoOvE a întrebat:

Cum puteti sa intelegeti CHIMIA?

deci am incercat de atatea ori sa zic "ce usoara e " dar pur si simplu e din ce in ce mai greu cu cat inaintez in predare.Mai am si o profesoara ciufuta si nici macar nu o suport.

Ce as putea sa fac in asa fel in cat sa-mi placa chimia pentru ca stiu ca o sa-mi trebuiasca f.mult

p. s-vreau sa devin stomatolog. fain nu?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Da, intr-adevar pentru stomatologie si medicina in general trebuie sa stii chimie, dar daca ai lipsit la o ora si nu ai invatat tema la timp, s-a rupt lantul si usor, usor acumulezi si lipsuri in cunostinte, pe care greu le recuperezi. Sfatul meu este ori apelezi la ajutorul celui mai bun/a coleg/a la aceasta materie, ori te pune pe directie un profesor de chimie, neaparat iti trebuie ajutor ...si inca ceva, chimia se invata ca si matematica, la masa de studiu cu creionul in mana si caietul in fata, scrii, stergi, scrii, repeti pana stapanesti tema, incearca, nu este greu, dar trebuie, sa ai un program riguros de studiu si sa te gandesti numai la ceea ce faci, adica inveti! Multa bafta!

1 răspuns:
| Ciprian a răspuns:

Da, e fain, dar trebuie sa inveti mult pentru a deveni stomatolog. Daca nu-ti place chimia, sau sa inveti in general, nu poti deveni stomatolog, deoarece trebuie sa depui mult efort (intelectual) pentru a ajunge acolo. Incearca sa inveti mai mult, sa gasesti chimia ca pe o materie distractiva. Atunci toate vor fi bune si frumoase iar tu vei putea deveni stomatologbig grin