| anonim_4396 a întrebat:

Cum s-a transformat limba dacica intr-o limba latina amestecata cu greaca, turca, rusa si indiana?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Limba daca, sau poate dialectul dac se vorbea in muntii Orastiei si Oltenia, in Campia Dunarii getii vorbeu ceva inrudit, Bastarnii vorbeau o limba germanica, Costobocii probabil la fel, Agatarsii o limba iraniana, Roxolanii si Iazigii dialecte sarmate. Iar dupa cucerirea romana, s-au intemeiat orase, populate cu oameni din intregul Imperiu Roman. Ca acestia vorbeau latina, e evident, altfel nu s-ar fi putut intelege in propriul oras. Dar bastinasii, ce puteau sa mai faca cu daca si roxolana lor? Daca nu aveu nici o pretentie de la viata, stateau acasa si vorbeau bastarna, dar ca sa profite de justitie, comert, ca sa lucreze ceva contra cost, ca sa intre in armata, trebuia sa invete putina latina. Asa ca nu avea cu ce sa contribuie limba daca; cat mai repede au invatat toti o latina populara.

| PainTech a răspuns:

Limba latina a fost limba cuceritorilor, a devenit limba oficiala.
Cu restul s-a intamplat exact cum se intampla acum cu asimilarea cuvintelor in engleza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Indiana- rromii au aparut in europe de est in jurul secolului 13-14, alungati de Mongoli din Nordul Indiei.
Turca - istoric vorbind termenul de Turc este cu mai multe intelesuri la fel ca cel de german
Popoarele turce au cuprins mai toata europa de sud-est. Turcia de azi este doar o ramura a popoarelor Turce, CONTINAND undeva la 15% origini pur-turce in rest mixuri. Teoretic Statele Romane au fost intemeiate de Nobili Turci-> cumani (a nu se face confuzie cu Ottomanii)
Rusa adica Slava- Toate natiile de la Germania la est sunt intr-o oarecare masura cu componenta slavica Cultura romaneasca pana nu de mult era poate mai apropiata cu cea a rusiilor decat a latiniilor., acelasi religie/alfabet
Greaca- limba romana are putine/mai deloc lucruri in comun cu greaca
Daca-> Limba romana nu are legatura cu limba Daca/Tracica