| sabin89 a întrebat:

Cum să înţelegem zicala "Rău cu rău, dar mai rău fără rău"? Adică era rău cu Ceausescu, dar e mai rău fără el? Sau cum?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

E modul de a-si arata frustrarea a celor care sunt reticenti la schimbare si incapabili sa se adapteze unui anumit mediu, situatii, etc chiar daca e mai bun/a decat cel/cea in care se aflau anterior.

7 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Sau poate o fi o aluzie la Hitler, nu la Ceausescu?

| RAY a răspuns:

Deşteaptă-te, române, din somnul cel de moarte,
În care te-adânciră barbarii de tirani!
https://Versuri.ro/w/v0l2
Acum ori niciodată croieşte-ţi altă soartă,
La care să se-nchine şi cruzii tăi duşmani!

lasa sa mai dorm sau emigram in alte tarii, ca de votat voteaza cei care au timp nu cei care muncesc, asta e filozofia societati, i dau dreptate lui Holiday practic e incapacitatea de a iesi din zona de confort chiar daca era o zona care se asemana cu sindromul Stockholm, poporul roman joaca rolul unei femei batute

| Drimmero a răspuns:

Democratia in sine e un concept bun, o libertate moderata, dar sa fim seriosi, cea din Romania numai democratie nu este,, eu numesc fenomenul din tara noastra de neo-comunism, carnagiu psd-ist.

N-am prins comunismul, dar din ce m-am documentat am ajuns la concluzia ca ma bucur ca nu l-am prins.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Cineva a votat si psd, jumatate din votanti, democratic au ajuns la putere, deci e democratie in Romania, ba chiar mai multa decat in multe tarii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mai rau darã,, ne-am chinuit sa facem o revolutie, dar nimic nu s-a schimba ca cetatetii tot imputiti sunt.

| Thecurious a răspuns:

Probabil zicala se refera la regimul comunist si dictatorul Ceausescu.
Nu cred ca le poate fi tuturor mai bine sau mai rau.
Multi cei din generatia a doua s-au nascut datorita decretului, interzicerii avorturilor, emis de Nicolae Ceusescu. Asa numita generatia a "decreteilor".
Pe multi, capitalismul" salbatic " i-a ruinat, iar pe altii i-a imbogatit.

| Voinea_Ianis_Fc_1996 a răspuns:

"Rau cu rau, dar mai rau fara rau!" Cu referire, desigur, la...
Ceausescu! Stii zicala din perioada comunista, "Tacerea e de aur, dar nu la tabla"? Adica om fara tara.Aici era vorba de Presedinte, care va recomanda.