| Bixx a întrebat:

Cum sa invat verbele neregulate in engleza mai usor si mai repedee? Daca incercati sa fiti explicii ar fi super...big grinbig grin

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Buna,
Verbele neregulate in engleza se invata pur si simplu pe de rost. Nu este vreo strategie sau vreo regula, insa exista cateva verbe ce au forma asemanatoare: forgive-forgave-forgiven; forbid - forbade - forbidden, de exemplu.
Oricum, ca sa le inveti mai usor, incearca sa faci exercitii ce implica folosirea loc. Le vei memora fara sa iti dai seama. De asemenea, incearca sa fii atenta la dialogurilor personajelor din filmele de la televizor. Le vei prinde repede!
Mult succes! Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns:
| Diana_6668 a răspuns:

Invatale pe cele care seamana intre elewinkingpe grupe.