| Iulia_7157 a întrebat:

Cum sa scap de sentimentul de dispretuire fata de sine?

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu trebuie sa scapi de acest sentiment, nu trebuie sa il ai. Putem dispretui comportamentul unor persoane sau anumite practici din societate, dar nu pe noi. Chiar si dictonul: iubeste-l pe aproapele ca pe tine insuti...arata ca trebuie sa te iubesti pe tine insuti; altfel cum sa-l iubesti pe aproapele?

| sweetdyana18 a răspuns:

Dumnezeu a creat viata pentru ca noi sa putem trai.Gandeste-te la cei care,chiar si desfigurati, vor sa traiasca, indiferent de cum arata.Gandeste-te la cei care mai au de trait mutilati pe viata; dar acestia ii multumesc Lui Dumnezeu pentru ca i-a lasat in viata indiferent cum arata.De ce te dispretuiesti? Sunt sigura ca acest sentiment este unul trecator, prin care fiecare a trecut.Dar cand va trebui sa te dispretuiesti cu adevarat, atunci vei intelege ce inseamna DISPRETUL...
Mai bine gandeste-te la altceva si lasa dispretul fata de sine. Nu conteaza cum arati pe dinafara, ci pe dinautru.
Daca cineva iti critica felul cum te imbraci sau cum arati, trateaza-l cu idiferenta si zi-i: "Daca nu-ti place, nu te uita".

Nu te dispretui pentru ca sunt sigura ca esti o persoana minunata!
Sper ca te-am ajutat si... bafta!

fundita? rose