| EUeStEEu a întrebat:

Cum să-ți amintești toate visele,inclusiv pe cele lucide? Daca as fi pus întrebarea așa,,Cum sa visezi in fiecare noapte,,, aceasta ar fi fost eronata,deoarece visam in fiecare noapte,dar uitam o mare parte din vise. Așa că întrebarea mea este,, cum sa îți aduci aminte toate visele,,, inclusiv cele lucide?

1 răspuns:
| mastadont a răspuns:

Dacă nu îți amintești visul înseamnă că nu a fost lucid. Un vis lucid implică să fii perfect conștient, ca și cum ai fi treaz, doar că ești în vis și poți controla toate circumstanțele. Atunci e clar că îți vei aminti acel vis însă e destul de greu să obții unul.
Pentru a-ți aminti toate visele recomand ținerea unui jurnal de vise. Dimineața, când te trezești, primul lucru pe care trebuie să-l faci e să scrii ori să înregistrezi tot ce îți poți aminti despre visele din noaptea anterioară, orice detaliu cât de mic trebuie menționat. Acest lucru te ajută să-ți organizezi informația și cu timpul îți vei aminti din ce în ce mai multe detalii din vise. Trebuie să-l scrii imediat după ce te trezești pentru că altfel detaliile despre vis vor dispărea rapid și nu-ți vei mai aminti nimic.