| RAY a întrebat:

Cum se face ca socializarea virtuala nu ajuta la nimic? Eu sunt de mulți ani pe internet unde din păcate mi-am pierdut timpul,în acest timp nu am găsit nici o fata,doar tampenii virtuale,nici prieteni decât câțiva și aia la distanta,nu m-a ajutat cu socializarea din contra mi-a crescut anxietatea,timiditatea, dar de ce prefer încă virtualul? Și fata cu care va vrea virtual, ce naibii e, trăim virtual dar nu ne alegem cu nimic?

14 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Ca si viata reala, lumea virtuala e plina de plusuri si minusuri.
Doar pentru ca e "cool" sa ai o existenta online nu inseamna ca e lapte si miere pe internet. Se pot intampla lucruri bune, dar si rele. Iti poti gasi jumatatea pe net, iti poti intemeia o famile, dar tot atat de bine iti poti pierde timpul intr-o perpetua cautare.
Altii sunt mai norocosi decat noi si gasesc pe internet implinirea materiala si sufleteasca pe care si-o doresc. happy. Nu uita ca unele activitati pe net pot genera chiar si bani frumosi!
Site-urile de socializare creeaza dependenta, mai ales cand nu poti rezista sa dai "like" la postari sau cand esti frustrat ca nu te simti apreciat de publicul din lumea virtuala. Am prieteni care au luat o pauza de la Facebook/ Instagram si se simt mai bine. Au timp sa incerce lucruri noi. Cred ca toti avem nevoie de o astfel de "terapie".

| Masterchief117 a răspuns:

Ti-ai creat o serie de subiecte care sunt, cu adevarat, importante pentru tine si le-ai expus aici?
Intreb pentru ca, cine stie, ar fi probabil un mod de a gasi ceva ce ar putea sa te ajute. Nu esti, bineinteles, singura persoana care se resimte asa stand mult timp aici si vazand cum nu obtine, in schimb, nicio imbunatatire.
The struggle is real.

| Celcestietot a răspuns:

Asta e un rezultat, dar, in consecinta, daca ti-ar fi reusit, nu ar fi fost o pierdere de timp pentru tine. Dar daca nu incercai, era mai bine sa nu ai sanse la ceva bun? thinking

| Mosotti a răspuns:

Pai sincer sa fiu, prietenu meu ala de la sala si-a gasit fata pe net in maxim o saptamana! Patru a gasit, si a ales el cu care sa iasa, apoi a ramas cu aia.
Dar era inalt si arata atractiv.
Bine, a gasit pe sentimente.ro unde toate vroiau relatie, ca asa nici el n-ar fi gasit aici sau in alte parti unde 99 % sunt cuplate.

Cine e atractiv gaseste si pe net si oriunde, cine nu e, nu gaseste mai nicaieri.
Nu uita ca si virtual tot oameni sunt ca si in real, poate chiar aceiasi oameni pe care-i vezi la Mega Image, sunt si aici.

| TheStrategist a răspuns:

Trebuie să existe un echilibru între socializarea virtuală și cea din realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merg la Veronica, dar dacă n-o găsesc acasă? Mai bine n-o iau la pas că îmi pierd picioarele. Avem de ales către cine pășim și cu cine ne pierdem vremea.

| RAY explică (pentru Masterchief117):

Sunt reguli de iluminare individuala, primul pas este de a fii conștient doar de existenta ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu uita că în virtual oameni poartă 1001 de măști. Unii, nu toți.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si in real e la fel, toti se poarta frumos in fata, si in spate nu se stie. Mai ales in relatii, afli cum e ala mai dupa un timp, de multe ori ramai socata de ce ai sa afli.
Deci tot oameni sunt si aia din real si aici, poarta unii masca si real si virtual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că socializarea virtuală, dragă RAY, este ceva superficial, fără substanță.

| RAY explică (pentru Celcestietot):

Mai bine vedeam de viata reala sau doar tipe din tm

| RAY explică (pentru Mosotti):

Nu poți compara realul cu virtualul

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Ai mai mult de jumate de viata sa realizezi ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Ptr mine sunt tot oameni oriunde.