| DonEduardo a întrebat:

Cum se face să cânți la aparatele de dj? Recent am ascultat piesa "Be free" spui Radio Killer și nu l-am văzut pe Paul Damixie folosind vreun calculator sau așa ceva. Îmi poate spune cineva cum se face vă rog? Și vă rog să nu îmi trimiteți tutoriale din acelea despre cum sa ma promovez. Mai întâi învăț și apoi mă promovez.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai... Folosesti un beat, pe care bagi sample-uri.
Sau folosesti 3-4 beat-uri.
Dj-ii improvizeaza, nu au instrumente, pur si simplu dau play unor sunete la momentul potrivit.
Unii au si clape langa pupitru, altii fac scratch. Unii au clape si fac si scratch.
Unii nici nu au platane, folosesc un fel de sample-uri multiple, pe care eventual baga ei note cu anumite efecte.
De exemplu, asta habar nu am ce (cum) face: https://www.youtube.com/watch?v=LlYLvrHTKQ4

| DonEduardo explică:

Și cum pui un simplu beat pe un controller DJ?